Právník chystá kvůli parkovacím zónám hromadnou žalobu, jsou prý nezákonné

ČTK ČTK
Aktualizováno 24. 8. 2016 19:58
Právník Ondřej Pecák připravuje hromadnou žalobu na pražský magistrát kvůli zavedení nových parkovacích zón. Nemají podle něj oporu v zákoně o pozemních komunikacích. Lidé prý projevují zájem se k žalobě připojit, řekl ve středu v České televizi. Parkovací zóny začaly od středy platit na území Prahy 5 a 6, letos budou ještě zavedeny v Praze 3 na Jarově a v Praze 8.
Nové parkovací zóny v Praze 6.
Nové parkovací zóny v Praze 6. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha – Na pražský magistrát se kvůli parkovacím zónám chystá hromadná žaloba. Připravuje ji právník Ondřej Pecák, podle kterého zóny nemají oporu v zákoně o pozemních komunikacích.

Pecák má prý silnou odezvu jak od živnostníků, tak od soukromých osob a také některých společností. Parkovací zóny v této podobě jsou pro ně nepřípustné. "Někteří, a teď už se počítají na desítky, jsou připraveni k tomu, aby se přidali jako žalobci. Někteří vyjadřují podporu," uvedl Pecák v České televizi.

Zákon o pozemních komunikacích umožňuje obcím zřídit si parkovací zóny. Podle Pecáka ale musí existovat reálná potřeba, která je prý jen na několika málo místech, nikoliv na většině území. "Nelze nahradit zákonný předpoklad, že můžete zřídit parkovací zónu, tím, že vezmete těch několik málo míst, kde to potřeba je, vztáhnete to na všechno a uděláte z toho zákonný důvod pro zřízení," řekl. Řešením by prý mohla být celopražská zóna.

Pecák zvažuje, zda bude také žádat předběžné opatření. Mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman nechtěl případnou žalobu komentovat, protože záměr zná pouze zprostředkovaně.

Parkovací zóny začaly od středy platit na území Prahy 5 a 6. V Praze 5 postupně přibude 2000 značek upozorňujících na zóny a v Praze 6 to bude nově 5200 značek. Všechny značky budou platné nejpozději v neděli. Parkovací automaty jsou v provozu všechny. Obě radnice registrovaly v úterý v součtu zhruba 19500 zájemců o parkování, z toho v Praze 6 jich je 14 tisíc. Každá z nich přitom očekává zájem zhruba 30 tisíc řidičů.

Modré zóny budou letos zavedeny ještě v Praze 3 na Jarově – ve zbytku Prahy 3 už fungují. Nově budou od října také v Praze 8. Původně měly být letos rozšířeny ještě na Prahu 4 a 9, avšak radnice od jejich spuštění zatím ustoupily. Kdy a zda tam budou zavedeny, není zatím jasné.

 

Právě se děje

Další zprávy