Praha vyměnila vedení Výstaviště. Jaroše z kauzy Srba střídá expert na výstavnictví

Marek Pokorný Marek Pokorný
29. 11. 2018 21:10
Jen dva dny trvalo nové pražské koalici, aby po úterním zvolení nové dozorčí rady Výstaviště Praha změnila i jeho představenstvo. To musel opustit jeho předseda a zástupce ČSSD Pavel Jaroš. Novým předsedou představenstva se stal Tomáš Hübl, místopředsedou pak bývalý náměstek pražského primátora Václav Novotný (TOP 09). V představenstvu z původních členů zůstal jen Ivan Pártl, který se posune z postu místopředsedy na post řadového člena.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

"Nebyl důvod čekat. Nová rada se sešla a využila možnosti, kterou má," uvedl předseda dozorčí rady Pavel Vyhnánek. Poukázal na to, že jedno místo z tříčlenného představenstva bylo neobsazené.

Před měsícem totiž dozorčí rada ještě v čele s bývalou primátorkou Adrianou Krnáčovou odvolala kvůli fiasku akce PragueCon - plánovanému setkání přátel komiksu za více než čtyřicet milionů korun - místopředsedu představenstva Jana Adámka.

PragueCon město muselo na poslední chvíli kvůli absolutnímu nezvládnutí přípravy zrušit. Mimo jiné se ukázalo, že smlouva na jeho přípravu byla antedatovaná a neplatná.

"Slíbili jsme, že Prahu začneme měnit k lepšímu, a to znamená rozhýbat věci, které nefungují. Proto jsme v tříčlenném představenstvu doplnili jedno dlouhodobě neobsazené místo a druhé, které příslušný manažer opustil. Teď musíme zanedbaný areál změnit v místo, kam budou Pražané i návštěvníci Prahy rádi chodit, a poběží zde jedna skvělá akce za druhou. Součástí toho je samozřejmě rekonstrukce Průmyslového paláce," dodal Vyhnánek.  

"Je potřeba začít Výstaviště dávat dohromady. Ten areál je úplně zanedbaný. Dělaly se jen nahodilé akce, nic se nebudovalo. Nemělo to koncepci ani cíl, jak to má vypadat za patnáct let. Nikdo to nebyl ochoten řešit," poukázal další člen dozorčí rady Jiří Dohnal (Piráti).

Nový předseda představenstva Tomáš Hübl je expert na výstavnictví, který se v oboru pohybuje už více než deset let. "Je absolutně apolitický," poukázal Vyhnánek.

S výstavnictvím má zkušenosti i Novotný. Právně do jeho gesce jako náměstka pro kulturu v letech 2011 až 2014 Výstaviště spadalo. V letech 1990 až 2008 řídil Pražskou informační službu a v minulém volebním období vedl opoziční klub TOP 09 na pražském magistrátu.

Odvolaný Pavel Jaroš, který je předsedou ČSSD na Praze 13, seděl v představenstvu od letošního února. V minulosti figuroval v aféře bývalého generálního sekretáře ministerstva zahraničí Karla Srby, jenž byl odsouzen za objednání vraždy novinářky Sabiny Slonkové.

Jaroš se Srbou spolupracoval a na ministerstvu jej poté ve funkci vystřídal. S obžalobou z korupce a ze zmanipulování zakázek na rekonstrukce ambasád spolu se Srbou také stanul před soudem. Případ dozorovala státní zástupkyně Dagmar Máchová, která nakonec v závěrečné řeči sama navrhla zproštění viny pro nedostatek důkazů a soud jí vyhověl.

Zcela novou dozorčí radu zvolilo nové vedení města toto úterý. Do jejího čela se vrátil Pavel Vyhnánek (Praha sobě), který ji do letošního června vedl. Odstoupil ale na protest proti tomu, že město v čele s Adrianou Krnáčovou odmítalo řešit podezřelé smlouvy, jako například na pořádání festivalu PragueCon či zakázky na opravy Výstaviště, jež dostali lidé, kteří v životě podobné práce nedělali.

Potřebujeme to tu dekontaminovat, Matějská bude vypadat jinak. Krnáčová prováděla Výstavištěm | Video: Jakub Plíhal
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 4 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy