Praha vyměnila vedení Výstaviště. Jaroše z kauzy Srba střídá expert na výstavnictví

Marek Pokorný Marek Pokorný
29. 11. 2018 21:10
Jen dva dny trvalo nové pražské koalici, aby po úterním zvolení nové dozorčí rady Výstaviště Praha změnila i jeho představenstvo. To musel opustit jeho předseda a zástupce ČSSD Pavel Jaroš. Novým předsedou představenstva se stal Tomáš Hübl, místopředsedou pak bývalý náměstek pražského primátora Václav Novotný (TOP 09). V představenstvu z původních členů zůstal jen Ivan Pártl, který se posune z postu místopředsedy na post řadového člena.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

"Nebyl důvod čekat. Nová rada se sešla a využila možnosti, kterou má," uvedl předseda dozorčí rady Pavel Vyhnánek. Poukázal na to, že jedno místo z tříčlenného představenstva bylo neobsazené.

Před měsícem totiž dozorčí rada ještě v čele s bývalou primátorkou Adrianou Krnáčovou odvolala kvůli fiasku akce PragueCon - plánovanému setkání přátel komiksu za více než čtyřicet milionů korun - místopředsedu představenstva Jana Adámka.

PragueCon město muselo na poslední chvíli kvůli absolutnímu nezvládnutí přípravy zrušit. Mimo jiné se ukázalo, že smlouva na jeho přípravu byla antedatovaná a neplatná.

"Slíbili jsme, že Prahu začneme měnit k lepšímu, a to znamená rozhýbat věci, které nefungují. Proto jsme v tříčlenném představenstvu doplnili jedno dlouhodobě neobsazené místo a druhé, které příslušný manažer opustil. Teď musíme zanedbaný areál změnit v místo, kam budou Pražané i návštěvníci Prahy rádi chodit, a poběží zde jedna skvělá akce za druhou. Součástí toho je samozřejmě rekonstrukce Průmyslového paláce," dodal Vyhnánek.  

"Je potřeba začít Výstaviště dávat dohromady. Ten areál je úplně zanedbaný. Dělaly se jen nahodilé akce, nic se nebudovalo. Nemělo to koncepci ani cíl, jak to má vypadat za patnáct let. Nikdo to nebyl ochoten řešit," poukázal další člen dozorčí rady Jiří Dohnal (Piráti).

Nový předseda představenstva Tomáš Hübl je expert na výstavnictví, který se v oboru pohybuje už více než deset let. "Je absolutně apolitický," poukázal Vyhnánek.

S výstavnictvím má zkušenosti i Novotný. Právně do jeho gesce jako náměstka pro kulturu v letech 2011 až 2014 Výstaviště spadalo. V letech 1990 až 2008 řídil Pražskou informační službu a v minulém volebním období vedl opoziční klub TOP 09 na pražském magistrátu.

Odvolaný Pavel Jaroš, který je předsedou ČSSD na Praze 13, seděl v představenstvu od letošního února. V minulosti figuroval v aféře bývalého generálního sekretáře ministerstva zahraničí Karla Srby, jenž byl odsouzen za objednání vraždy novinářky Sabiny Slonkové.

Jaroš se Srbou spolupracoval a na ministerstvu jej poté ve funkci vystřídal. S obžalobou z korupce a ze zmanipulování zakázek na rekonstrukce ambasád spolu se Srbou také stanul před soudem. Případ dozorovala státní zástupkyně Dagmar Máchová, která nakonec v závěrečné řeči sama navrhla zproštění viny pro nedostatek důkazů a soud jí vyhověl.

Zcela novou dozorčí radu zvolilo nové vedení města toto úterý. Do jejího čela se vrátil Pavel Vyhnánek (Praha sobě), který ji do letošního června vedl. Odstoupil ale na protest proti tomu, že město v čele s Adrianou Krnáčovou odmítalo řešit podezřelé smlouvy, jako například na pořádání festivalu PragueCon či zakázky na opravy Výstaviště, jež dostali lidé, kteří v životě podobné práce nedělali.

Potřebujeme to tu dekontaminovat, Matějská bude vypadat jinak. Krnáčová prováděla Výstavištěm | Video: Jakub Plíhal
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Tisícovky lidí v Drážďanech demonstrovaly proti Pegidě

Tisícovky lidí večer v Drážďanech demonstrovaly proti radikálnímu hnutí proti islamizaci Pegida a proti předsedovi durynské organizace protiimigrační strany Alternativa pro Německo (AfD) Björnu Höckemu. Do ulic saské metropole vyšly také tisíce stoupenců Pegidy.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Tunisko nejspíš čekají předčasné volby, potvrdil tamní prezident

Tuniský prezident Kaís Saíd potvrdil záměr vypsat předčasné volby v případě, že nová vláda nezíská důvěru. Sestavením kabinetu je momentálně pověřený někdejší ministr financí Iljás Fachfách, kterého Saíd navrhl v lednu poté, co jeho předchozího kandidáta parlament neschválil. Informovala o tom agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Nejlepšími sportovci roku jsou Messi, Hamilton a Bilesová

Držiteli trofeje Laureus pro nejlepší sportovce minulého roku jsou argentinský fotbalista Lionel Messi, britský pilot formule 1 Lewis Hamilton a americká sportovní gymnastka Simone Bilesová. Ta obhájila loňské prvenství, ocenění označované za sportovního Oscara poprvé získala už v roce 2016. Messi s Hamiltonem, kteří v mužské části ankety dostali stejný počet hlasů, zvítězili poprvé.

Hamilton, jenž se loni pošesté stal mistrem světa F1, převzal trofej od bývalého francouzského fotbalového trenéra Arsénea Wengera. Messi, který je v dvacetileté historii ankety prvním vítězným zástupcem kolektivního sportu, ani Bilesová se dnešního vyhlášení v Berlíně nezúčastnili.

Bilesová na loňském světovém šampionátu rozšířila sbírku zlatých medailí o dalších pět, v 22 letech už má na kontě rekordních 19 titulů. V anketě dostala přednost před americkou lyžařkou Mikaelou Shiffrinovou, jamajskou sprinterkou Shelly-Ann Fraserovou-Pryceovou, japonskou tenistkou Naomi Ósakaovou, americkou fotbalistkou Megan Rapinoeovou a americkou běžkyní Allyson Felixovou.

Mezi muži se do finálové nominace dostali kromě Messiho s Hamiltonem i keňský maratonec Eliud Kipchoge, španělský tenista Rafael Nadal, španělský motocyklový jezdec Marc Márquez a americký golfista Tiger Woods.

V kategorii Návrat roku zvítězila německá pilotka formule 3 Sophia Flörschová, která se po těžkém zranění páteře dokázala vrátit k závodění. Za průlom roku byl oceněn kolumbijský cyklista Egan Bernal, vítěz Tour de France. Týmem roku jsou jihoafričtí ragbyoví mistři světa, nejlepší v akčních sportech je americká snowboardistka Kim Chloeová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy