Prahu 3 zaplavily plakáty proti zeleným. Někdo chce narušit vznikající koalici, tuší

Barbora Němcová Michal Polák ČTK Barbora Němcová, Michal Polák, ČTK
12. 11. 2018 16:10
V ulicích Prahy 3 se přes noc objevily plakáty, letáky a další reklamní nosiče s nápisy, které mají vypadat jako kampaň Strany zelených. Slogany parodují program strany a narážejí na to, že podle kritiků zelení například brání stavbě bytů nebo tvorbě parkovacích míst. Strana se v pondělí proti dezinformační kampani neznámých autorů ohradila, odstraňuje ji a chystá se podat trestní oznámení.
Nevíme, kdo nás chce poškodit, nemáme přímé důkazy, je zřejmé, že to bude někdo, kdo si nepřeje koalici s Piráty, TOP 09 a STAN, říká zastupitel Rut | Video: DVTV

"Sololitové reklamy (berousky) na lampy instalovala najatá skupina lidí s pomocí dodávky, policie několik pachatelů v noci zastavila. Kampaň je vytvořená tak, aby vypadala, že jejím autorem je sama Strana zelených, a jejím cílem je zmást veřejnost," uvedl v prohlášení zastupitel zelených v Praze 3 Ondřej Rut.

Dodal, že cílem kampaně je pravděpodobně narušit jednání o vytvoření nové koalice zelených, TOP 09 a STAN a pirátů. "Od včerejší noci kampaň pilně odstraňujeme a vše řešíme s policií. Její pokrytí je ale opravdu masivní," uvedli dále zástupci strany na Facebooku.

Matěj Žaloudek ze Strany zelených redakci potvrdil, že strana zvažuje podání trestního oznámení. "Rozhodneme se, jestli budeme podávat trestní oznámení, ale zatím to tak vypadá," řekl.

Sponzorovaný příspěvek zelených na Praze 3
Sponzorovaný příspěvek zelených na Praze 3 | Foto: Archiv zelení

Zelení na Facebooku také sponzorují příspěvek, ve kterém vysvětlují, že se jedná o antikampaň. "Někteří lidé nepochopili, že to není naše kampaň. Rozčileně nám volají a chtějí, abychom to uklidili," dodává Žaloudek.

U nočního incidentu zasahovali pražští strážníci. "V nočních hodinách přijala městská policie oznámení na linku 156, že na území městské části Praha 3 dochází k údajnému nelegálnímu rozmisťování plakátů na sloupy veřejného osvětlení, stromy a dopravní značky," sdělila Aktuálně.cz mluvčí městské policie Irena Seifertová s tím, že jednání se měla dopouštět organizovaná skupinka mladíků pohybující se na skútrech či pěšky.

Strážníci mladé muže ve věku 18, 25, 26 a 29 podle Seifertové ztotožnili a vyzvali k podání vysvětlení. "Osoby na místě odmítly vysvětlení podat s tím, že se jedná o zakázku přes internetovou inzerci," dodala mluvčí s tím, že strážníci na místo přivolali Policii ČR. Ta podle mluvčí situaci vyhodnotila jako občansko-právní spor. "Městská policie v současné době analyzuje získané poznatky za účelem právní kvalifikace případného protiprávního jednání," dodala. Policisté ale o nočním zásahu nemají žádné informace.

Zelení už odhalili údajného zadavatele inzerátu, který na Facebooku sháněl brigádníky na výlep plakátů. "Na nedělní večer 20:00-2:00 hledáme brigádníky na výpomoc, jedná se o roznášení tiskovin v Praze. 2500 Kč ihned po vykonání práce na ruku," píše v inzerátu uveřejněném na facebookové stránce Praha - práce, brigády Michal Veselý. 

Filip Hausknecht ze Strany zelených byl údajnému nočnímu incidentu, při kterém zasahovala policie, přítomen. "Snažili jsme se z nich (těch, kteří vylepovali plakáty) dostat, kdo jim to zadal a zaplatil jim za to," řekl Hausknecht s tím, že o zadavateli informace nemají. Znají pouze registrační značku dodávky, v které plakáty a jiné materiály měly být. "Dodávka je z půjčovny, to znamená, že ta musí mít nějaký záznam o tom, kdo to objednával," doplnil Hausknecht.

Končící starosta Prahy 3 Alexander Bellu z ODS, která podle všeho skončí v opozici, odmítl, že by za kampaní proti zeleným mohla stát jeho strana. "Viděl jsem to dnes ráno na internetu, ale nic o tom nevím. Absolutně vylučuji, že by to byla aktivita někoho z naší buňky na Praze 3," řekl Aktuálně.cz Bellu.

Volby v Praze 3 vyhrála koalice ODS, lidovců a svobodných. V 35členném zastupitelstvu získala deset mandátů. Druhá skončila koalice TOP 09 a STAN s devíti mandáty a třetí piráti s osmi křesly. Do zastupitelstva se dostalo také hnutí ANO se ziskem pěti zastupitelů a zelení a nezávislí, kteří na základě volebního zisku obsadí tři křesla.

Autoři falešné kampaně strany Zelených se natočili, jak instalovali bannery a plakáty na Praze 3 | Video: CHKOZizkov
 

Právě se děje

před 8 hodinami

Federer rozdrtil Albota, v Basileji je už posedmnácté ve čtvrtfinále

Miláček domácích fanoušků Roger Federer porazil v druhém kole v Basileji 6:0, 6:3 Moldavana Radu Albota a při 19. startu na halovém turnaji v rodném městě si zahraje 17. čtvrtfinále. V dosavadních dvou zápasech prohrál slavný švýcarský tenista jen pět gamů.

Osmatřicetiletý Federer dnes navázal na úvodní výhru nad Němcem Peterem Gojowczykem za 53 minut a s Albotem se zdržel jen zhruba o deset minut déle. Na kurtu tak grandslamový rekordman nestrávil ještě ani dvě hodiny a upravil svou bilanci v St. Jakobshalle na 73:9.

Federer útočí v Basileji na jubilejní desátý titul, což se mu letos povedlo už na trávě v Halle. Ve čtvrtfinále se může střetnout s krajanem Stanem Wawrinkou, jehož ještě ve 2. kole čeká Američan Frances Tiafoe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy