Praha zrušila zelenou linku, šlo na ní oznamovat závady

Domácí Domácí
2. 2. 2012 8:20
Na lince mohli občané hlásit díry v chodnících, nepořádek na ulicích, ale i ničení stromů
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Praha - Pražský magistrát ve středu zrušil zelenou linku, na které mohli občané oznamovat překážky a závady v ulicích.

Linka fungovala v rámci odboru ochrany prostředí, oficiálním důvodem zrušení je ukončení projektu Čistá a zelená Praha, v jehož rámci služba fungovala.

Občané teď mohou pro tyto účely využívat univerzální Pražské kontaktní centrum, popř. jeho webový formulář.

"Kromě ukončení projektu Čistá a zelená Praha je důvodem k odpojení linky také fakt, že ve druhém pololetí roku 2011 výrazně poklesl počet telefonátů na linku," zdůvodnila zrušení  mluvčí magistrátu Tereza Krásenská.

"Pětinu telefonátů tvořily obecné dotazy nesouvisející s agendou odboru ochrany přírody, pětina se týkala odpadkových košů, desetina závad na komunikacích a jen asi pětina poukazovala na problémy spojené s životním prostředím," upřesnila mluvčí.

Praha šetří na špatném místě

Na lince bylo možné hlásit například díry v chodnících, nepořádek na ulicích, poškozené zástavky veřejné dopravy, ale třeba i ničení stromů.

Se zrušením nesouhlasí pražská inciativa Auto*Mat, která se dlouhodobě zabývá dopravními problémy a propagací cyklodopravy.

"Zelená linka sice začala jako předvolební tah někdejšího primátora Pavla Béma, ale během let se z ní stal skvěle fungující nástroj. Pražané si díky ní mohli vydupat úklid zanedbaných míst anebo údržbu poškozené infrastruktury. Teď pro ně bude obtížné najít správný úřad či instituci, kam se s jednotlivými problémy obracet," kritizoval zrušení mluvčí iniciativy Vratislav Filler.

"Chápeme, že Praha musí šetřit, ale šetří na špatných místech," dodal.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy