Praha zreorganizuje magistrát, propustí 40 úředníků

ČTK ČTK
31. 5. 2013 14:16
Bude oddělen výkon samosprávy a státní správy, podle TOP 09 to sníží riziko korupce
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz, Tomáš Adamec

Praha - Radní hlavního města v pátek na svém zasedání schválili plán reorganizace magistrátu.

Z úřadu odejde 40 úředníků a bude oddělen výkon samosprávy a státní správy. Radní za TOP 09 si od toho slibují snížení rizika korupce.

Řekli to zastupující primátor Tomáš Hudeček (TOP 09) a předseda zastupitelského klubu TOP 09 Jiří Vávra. Nový řád začne platit 1. července.

"Jsem přesvědčen, že toto opatření je zcela revoluční v boji proti korupci," řekl Hudeček.

Zhruba třetina magistrátních úředníků podle Hudečka pracuje jak v rámci státní správy, tedy například při vydávání řidičských průkazů nebo stavebních povolení, tak samosprávy, kde postupují podle politického zadání a setkávají se při své práci s politiky.

Existující provázaný systém je nepřijatelný, vzniká tím prostor pro případnou korupci, řekl Hudeček. Pokud má tedy některý úředník úvazky v rámci samosprávy i státní správy, bude po reorganizaci působit pouze v jedné z nich.

V rámci reorganizace také vznikne nová pozice ředitele Sekce rozhodování o území, který bude odpovědný za dodržování termínů při územních a stavebních rozhodnutích.

Zároveň do něj bude spadat magistrátní odbor stavební, odbor územního plánu, dopravních agend, památkové péče a odbor životního prostředí.

Razítka v řádných termínech

Podle Hudečka je cílem, aby razítka byla vydávána v řádných termínech a s co nejnižším možným rizikem korupce. "Ačkoliv jsou stanoveny termíny, do kdy se musí jednotlivé odbory vyjádřit, fakticky se nedodržují," řekl Hudeček.

Právě vznik pozice ředitele Sekce rozhodování o území kritizuje bývalý primátor Bohuslav Svoboda (ODS).

"Je to třetí reorganizace během tří let, která přinese pouze chaos, finanční náklady a prokorupční prostředí, protože vzniká jeden jediný úředník, který rozhoduje o všem, co se týká stavebního řízení v Praze," uvedl Svoboda

Rada hlavního města je od jednání zastupitelstva 23. května složena pouze z šesti členů TOP 09. Nyní TOP 09 jedná o nové podobě vedení města, zbylých pět radních by mělo být zvoleno na jednání zastupitelstva 6. června.

ODS má odejít z dalších dozorčích rad

Pražská TOP 09 také navrhla odvolat další občanské demokraty z dozorčích rad městských firem. Zástupce ODS má tentokrát odejít z dozorčích rad úpraven vody Káraný a Želivka.

Z dozorčí rady firmy Zdroj pitné vody Káraný chtějí odvolat místostarostu Prahy 13 Petra Zemana (ODS) a z Úpravny vody Želivka Tomáše Chválu (ODS) a Zdeňka Lochmana (ODS), uvedli Hudeček s Vávrou. Jde o třetí vlnu změn ve firmách s městským podílem.

V obou firmách má město téměř 100procentní podíl, minoritní podíly mají obce v okolí nádrží, které z nich odebírají vodu. Z toho důvodu radní změny v dozorčích radách pouze navrhli a nemohli jejich členy rovnou odvolat.

"Je to dokončení toho, co jsme začali s bývalým koaličním partnerem ODS, tedy očištění firem od starých kádrů," řekl Hudeček.

Zemana již radní za TOP 09 odvolali minulý pátek z křesla předsedy dozorčí rady Obecního domu. Tady jej nahradila starostka Prahy 2 a poslankyně Jana Černochová (ODS), která se zřekla odměn za funkci.

Místa pro budoucího kaoličního partnera

Radní za TOP 09 v uplynulém týdnu také odvolali zástupce ODS z dozorčích rad dopravního podniku, Obecního domu a Kolektorů Praha a navrhli odvolání dalších nominantů ODS z Pražské plynárenské nebo Pražských služeb.

Bývalý primátor Bohuslav Svoboda (ODS) v minulých dnech označil odvolávání zástupců ODS z dozorčích rad firem s městským podílem za snahu vytvořit volná místa pro budoucího koaličního partnera TOP 09. To zástupci TOP 09 odmítli.

"Je to naprostý nesmysl. Je nutné tam dosadit odborníky, za které nepovažujeme politiky dosazené za ODS," řekl Vávra.

Z dozorčí rady Pražských služeb navrhli radní z řad TOP 09 odvolat starostu Prahy 4 Pavla Caldra (dříve ODS, nyní nestraník) a místostarostu Prahy 13 Davida Zeleného (ODS) a z Pražské plynárenské Holding zastupitele Prahy 3 Pavla Sladkovského (ODS).

Z dozorčí rady dopravního podniku odvolali starostu Prahy 13 a poslance Davida Vodrážku (ODS) a exnáměstka primátora Josefa Noska (ODS) a z Kolektorů Praha Radima Broučka (ODS). U firem, kde je Praha stoprocentním vlastníkem, a rada města tak jejich valnou hromadou, rozhodli radní okamžitě.

 

Právě se děje

před 45 minutami

Polský premiér Morawiecki doufá, že Spojené státy část vojáků z Německa pošlou do Polska

Polský premiér Mateusz Morawiecki dnes v rozhovoru pro rádio RMF24 řekl, že doufá, že Spojené státy část z vojáků, které údajně plánují stáhnout z Německa, přesunou do Polska. Varšava patří mezi nejbližší spojence Washingtonu v Evropě. List The Wall Street Journal v pátek napsal, že americký prezident Donald Trump nařídil, aby z Německa odešlo 9500 ze stávajících 34.500 vojáků.

"Opravdu doufám, že jako výsledek mnoha jednání, která jsme měli (s USA) část těchto vojáků skutečně přijde do Polska," řekl Morawiecki. "Rozhodnutí je nyní na Spojených státech," dodal.

Americká velvyslankyně v Polku Georgette Mosbacherová minulý měsíc na okraj sporu o jaderné zbraně mezi Spojenými státy a Německem na Twitteru poznamenala, že "pokud chce Německo zmenšit jaderný potenciál NATO a oslabit alianci, pak příslušné síly a prostředky možná přijme Polsko, které alianční povinnosti plní vzorně, uvědomuje si rizika a je na východním křídle NATO".

Zdroj: ČTK
Další zprávy