Praha znovu zváží vybudování nového východu z metra u Staroměstského náměstí

ČTK ČTK
13. 9. 2019 14:27
Pražský magistrát zváží, zda vybudovat nový východní výstup ze stanice metra Staroměstská na náměstí Franze Kafky. Nechá si k tomu od dopravního podniku a Institutu plánování a rozvoje zpracovat návrh možných variant, na základě kterého možnost prodiskutuje vedení města. Informoval o tom první náměstek primátora Petr Hlaváček (za TOP 09).
Stanice metra Staroměstská by mohla získat druhý výstup.
Stanice metra Staroměstská by mohla získat druhý výstup. | Foto: Thinkstock

Nový výstup na východní straně stanice by umožnil pohodlnější přístup na Staroměstské náměstí, kam nyní musí lidé dojít Kaprovou ulicí. Podle architekta Šimona Jiráčka z Institutu plánování a rozvoje (IPR) se o možnosti vybudování nového východu uvažuje už od 70. let minulého století, plán se však nikdy neuskutečnil.

Hlaváček k tomu dodal, že o ničem ještě nebylo rozhodnuto, ale že je podle něj nyní i v souvislosti s připravovanými změnami Mariánského náměstí a okolních oblastí vhodný čas na to zahájit o této možnosti diskusi. "Vznikne koncepce, která se předloží radě k debatě," řekl.

IPR a dopravní podnik tuto koncepci nyní připraví. Podle Jiráčka se zaměří na realizovatelnost tří základních variant - vybudování pouze výtahu z metra, výtahu i s vestibulem a vytvoření plnohodnotného výstupu.

Náměstí Franze Kafky bude také předmětem studie, kterou pro IPR připravuje studio Xtopix. Jejím hlavním předmětem je Mariánské náměstí před magistrátem, Klementinem a Městskou knihovnou, kde město zruší parkoviště a chce tam vybudovat prostor pro setkávání obyvatel. Příprava projektu, který se bude týkat i dalších přilehlých oblastí, by měla trvat dva roky a náklady na úpravy se odhadují mezi 50 a 80 miliony korun.

 

Právě se děje

Další zprávy