Praha zavřela výjezd z Blanky, řidiči neposlechli a pak couvali. Můžeme to zopakovat, říká radní

Domácí Domácí
11. 10. 2016 20:30
Město v září otestovalo uzavření výjezdu z tunelu Blanka na Prašném mostě. O zavírání výjezdu žádá magistrát Praha 6, kde kvůli uzavírce Korunovační ulice kolabuje doprava na Vítězném náměstí. Podle radního pro dopravu Petra Dolínka test nevyšel úplně podle představ, protože někteří řidiči signalizaci přehlédli a do výjezdu vjeli. Praha 6 nicméně po dohodě s dopravní policií může vydat pokyn a výjezd kdykoli uzavřít.
ilustrační snímek
ilustrační snímek | Foto: Matej Slávik

Praha – Hlavní město před dvěma týdny zkušebně uzavřelo výjezd z tunelu Blanka na Prašném mostě kvůli požadavku Prahy 6, kterou souží kolony aut mezi výjezdem z Blanky a nedalekým Vítězným náměstím. Zatím šlo pouze o zkoušku – a dopadla rozpačitě.

Magistrát si k tomu vybral poslední zářijovou neděli mezi sedmou a půl jedenáctou dopoledne – tedy v době, kdy je nejnižší provoz. Řidiče to překvapilo. Zdaleka ne všichni totiž značky upozorňující na uzavření výjezdu respektovali. "Přes čtyřicet aut stejně najelo do zakázaného výjezdu a osm z těch aut nám couvalo zpět. Velké štěstí, že se neotočila, jenom couvala," uvedl pražský radní pro dopravu Petr Dolínek.

Podle něj přitom bylo vše dostatečně označeno. Na informačních cedulích naskočil nápis, že rampa Brusnický tunel – výjezd na Prašný most je uzavřena. Na světelných terčích nad dopravním pruhem, směřujícím k výjezdu, se také objevil červený křížek. V tunelu se navíc snížila rychlost na 50 kilometrů v hodině.

Dolínek: Výjezd lze uzavřít kdykoli

O uzavření výjezdu alespoň ve špičkách usiluje radnice šesté městské části nejen proto, že Blanka přivedla do městské části více aut. Až do konce roku je totiž uzavřena její alternativa – Korunovační třída, která spojuje Dejvice s Holešovicemi.

I přes rozpačitý výsledek se ale podle Dolínka ukázalo, že výjezd je v případě potřeby možné zavřít, aby se regulovala doprava směrem na Vítězné náměstí. "Do otevření Korunovační ulice je vydán pokyn, že dispečer může po dohodě s dopravní policií Prahy udělat rozhodnutí. A výjezd může uzavřít kdykoli," uvedl Dolínek. "Volal jsem starostovi Prahy 6, ať si se šéfem dopravní policie dohodne preferovaný režim," dodal.

„Podle mých informací se toto opatření ukázalo jako možné a na základě toho byl vydán pokyn, aby se ve špičkách nebo při zácpách používalo. Policie by měla podle situace, kterou uvidí v řídicím středisku, reagovat,“ potvrdil podle deníku lidovky.cz starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09).

Policie: Jen při mimořádné události

Sama policie podle svého mluvčího Jana Daňka o uzavírání výjezdu z Blanky nemá informace. A ani takový krok nepředpokládá. "Výjimkou mohou být mimořádné události, jako jsou například dopravní nehody a podobně," uvedl.

Nechce se ani vyjadřovat k tomu, že takřka padesát řidičů uzavírku ignorovalo. "Jednalo se pouze o technologickou zkoušku, která neměla nic společného s dopravou" vysvětlil. Policie prý proto ani neřešila jejich počínání jako přestupek, za nějž mohou dát až pětitisícovou pokutu.

 

Právě se děje

Další zprávy