Praha zklidní Smetanovo nábřeží, soboty budou bez aut

Domácí ČTK Domácí, ČTK
12. 3. 2013 14:41
Od půlky května do konce června budou o sobotách jezdit v místě jen tramvaje
Smetanovo nábřeží se již o víkendu několikrát uzavřelo.
Smetanovo nábřeží se již o víkendu několikrát uzavřelo. | Foto: Auto*Mat

Praha - Smetanovo nábřeží, které patří k nejstarším v Praze, se konečně trochu zklidní.

Od půlky května do konce června se totiž vždy o sobotách zcela uzavře pro automobilovou dopravu, a v místě tak budou jezdit pouze tramvaje. S návrhem v úterý souhlasila rada hlavního města.

Smetanovo nábřeží je atraktivní lokalita s unikátním výhledem na Hradčany, Pražský hrad a Petřín. Zahrnuje i Křižovnické náměstí s předmostím Karlova mostu, kde se kříží nábřeží s tradiční trasou Královské cesty.

Ve všední den přes něj projde přes sto tisíc lidí. Dvě třetiny z nich jdou pěšky, jedou v tramvajích nebo na kole. Většinu prostoru ovšem nyní zabírají auta.

Podle sdružení Auto*Mat, které se o přeměnu nábřeží snaží už deset let, se od roku 1999 počet chodců kvůli stavu nábřeží o třetinu snížil.

"Smetanovo nábřeží s kolonami aut přímo u Karlova mostu je ostudou Prahy. V žádné civilizované metropoli nemůže tak významná a cenná ulice sloužit jako zkratka pro automobily," řekla Iva Pohanková z iniciativy Auto*Mat.

Zklidnění podporuje většina místních, občanská sdružení i instituce a podniky, jejichž zaměstnanci či hosté se do oblasti většinou dostávají pěšky nebo hromadnou dopravou.

Mezi sympatizanty projektu patří Národní divadlo, Národní muzeum, Česká filharmonie, Divadlo Na Zábradlí nebo Karlova univerzita. Petici Auto*Matu za vznik pěší zóny podepsalo zatím 2 840 lidí.

Móda, dílny i taneční soboty

V době plánované uzavírky by se nábřeží mohlo zapojit do kulturních akcí a festivalů, které se konají v jeho okolí, například do hudebního festivalu United Islands nebo Muzejní noci.

"Chtěli bychom, aby sobotní procházky po Smetanově nábřeží obyvatelům i návštěvníkům Prahy zpříjemnily instituce, které přímo tady sídlí. Připravujeme fotografickou a filmovou dílnu, workshop se šicími stroji, módní přehlídku, výstavy studentských prací, literární nebo taneční soboty," dodává Pohanková.

Podívejte, jak se Praha změnila:

Zásobování v době uzavírky by mohlo fungovat v režimu pěších zón, tedy ráno a večer. Místní automobilová doprava, která ale tvoří minimum provozu na nábřeží, by mohla projíždět okolními ulicemi.

Nábřeží už bylo několikrát uzavřeno pro automobilovou dopravu například při Evropském dnu bez aut. Několik happeningů na podporu pěší zóny na Smetanově nábřeží organizoval v minulosti právě i Auto*Mat.

 

Právě se děje

před 43 minutami

Rozbory vody z Bečvy po druhém úniku chemikálií potvrdily nadlimitní výskyt niklu

Výsledky rozborů vody z Bečvy, které ve Valašském Meziříčí - Juřince v úterý odpoledne odebrali inspektoři České inspekce životního prostředí (ČIŽP), prokázaly zvýšené množství niklu. Výsledky nepotvrdily zvýšený obsah kyanidů. Uvedli to mluvčí ČIŽP Radka Nastoupilová a valašskomeziříčský starosta Robert Stržínek (ANO).

Na hladině řeky se v úterý vytvořila pěna. Podle Stržínka se znečištění do Bečvy dostalo z vyústění kanálu vedoucího z areálu rožnovské Tesly, tedy z toho, jímž podle policie před několika týdny do řeky unikl kyanid. "Jsem si plně vědom, že zatím nemáme křížovou kontrolu, tedy výsledky námi odebraných vzorků. Ale vzhledem k tomu, že jsme veřejnost upozornili na nebezpečí, jež by mohlo hrozit, považuji za nutné už nyní všechny uklidnit zprávou, že v řece není jedovatá látka. Jakmile budeme mít výsledky rozborů dalších vzorků, budeme veřejnost informovat," řekl Stržínek.

Nikl není podle inspekce pro člověka významně toxický, patří ale mezi potenciální karcinogeny a je rozšířeným kožním alergenem. Opakovaný kontakt nebo i požití mohou vyvolat přecitlivělost a alergické reakce. Toxicita je pro některé vodní organismy poměrně vysoká, a z tohoto důvodu je jeho přípustná koncentrace v povrchových vodách limitována přísněji než v pitné vodě.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Řecko a Turecko zasáhlo zemětřesení

Část Řecka a Turecka v pátek zasáhlo zemětřesení s ohniskem v Egejském moři v hloubce 16,5 kilometru. Otřesy pocítili i obyvatelé Atén a Istanbulu, píše agentura AP. Ohnisko se nacházelo 13 kilometrů severně od řeckého ostrova Samos. Podle Evropského středomořského seizmologického centra (EMSC) otřes dosáhl síly 6,9 stupně, turecké úřady uvádí sílu 6,6 stupně.

Podle prvních zpráv z tureckých médií největší škody zaznamenalo pobřežní město Izmir, kde žijí tři miliony obyvatel, a jeho okolí. V oblasti se zřejmě zřítilo několik budov. Škody hlásí také řecký ostrov Samos, kde žije 45 000 obyvatel. Podle agentury AFP pobřeží ostrova zasáhlo malé tsunami. Ani z Řecka, ani z Turecka nejsou zatím hlášeni mrtví či ranění.

Další zprávy