Praha zavírá centrum pro cizince, není o něj zájem

ČTK ČTK
22. 8. 2011 10:02
Centrum pro integraci místních Vietnamců mělo řešit ostřejší konflikty
Vietnamci prý žijí v tržnici Sapa jako v ghettu
Vietnamci prý žijí v tržnici Sapa jako v ghettu | Foto: Naďa Straková

Praha - Pražský magistrát zavřel Centrum pro integraci cizinců v Libuši. To bylo určené zejména tamější vietnamské komunitě, která dosahuje počtu téměř 7000 lidí.

Informují o tom pondělní Hospodářské noviny.

Středisko fungovalo necelý rok, ale Vietnamci do něj nechodili. Praha chce místo něj v nejbližší době založit obecně prospěšnou společnost, která se zaměří na integraci cizinců v celém hlavním městě.

"Magistrát zavřel středisko na konci června. Nebylo moc navštěvované a celkově nefungovalo, jak mělo," uvedl ředitel Domu národnostních menšin Jakub Štědroň.

Praha středisko vybudovala v budově libušského obecního úřadu a do projektu vložila asi milion korun. Centrum mělo být řešením stále ostřejších konfliktů mezi obyvateli Libuše a Vietnamci, kteří žijí a pracují v vietnamské tržnici Sapa.

Dvě Vietnamky a jedna Češka měly řešit stížnosti libušských občanů a Vietnamcům radit se zajištěním pojištění a víz, nebo s tlumočením. Pomohly prý však jen asi čtyřiceti lidem.

"Lokalita byla vybrána špatně. Problém je totiž Sapa. Ti lidé tam žijí jako v ghettu, mají nouzi o práci, žijí v poloilegalitě. Takoví lidé nechtějí chodit do obecního úřadu," řekl Štědroň.

Vztahy v Libuši se vyhrotily loni v březnu, když libušský starosta poslal na ministerstvo vnitra dopis, že soužití s Vietnamci se stává neúnosné a že hrozí vznik české domobrany.

Přestože zdejší integrační centrum příliš dobře nefungovala, od loňského března se situace podle HN uklidnila.

 

Právě se děje

Další zprávy