Praha vypisuje tendry na správu veřejného osvětlení

ČTK ČTK
25. 4. 2013 17:02
Vítěze tendrů za celkem 1,8 miliardy korun by měli radní vybírat v listopadu
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Praha vypíše výběrová řízení na zajištění veřejného osvětlení, jejichž hodnota se pohybuje v řádech miliard korun. Odůvodnění zakázek schválili zastupitelé. Záměr už dříve posvětila rada města. Vítěze tendrů by měli radní vybírat v listopadu.

Smlouva se současným správcem, firmou Eltodo Citelum, skončí 1. ledna příštího roku. Nové smlouvy by měly proto platit od začátku roku 2014.

Desetiletá zakázka se bude týkat správy a údržby osvětlení v Praze za předpokládanou hodnotu 1,8 miliardy bez DPH.

"Základním hodnotícím kritériem bude nejnižší nabídka," uvedla radní Aleksandra Udženija (ODS). Město podle ní bude moci po třech letech smlouvu bez udání důvodu zrušit.

V dalším tendru, který ročně vyjde zhruba na 143 milionů, bude město prostřednictvím elektronické aukce soutěžit dodávky energií.

"Jde o amatérsky až diletantsky zpracovaný materiál ... ekonomické shrnutí je tristní," řekl zastupitel Lukáš Plachý (ČSSD).

Zastupitel Vladimír Schmalz (ODS) nesouhlasil s navýšením počtu úředníků o 15 až 20 lidí, se kterým materiál počítá. "Nad tím zůstává rozum stát," řekl.

Podle kritiků je zakázka určena pro "velké hráče". Udženija to ale odmítla. "Je to naopak. Podmínky jsou maximálně otevřené, mohou se přihlásit i menší firmy," oponovala radní.

Praha s firmou Eltodo Citelum uzavřela smlouvu na konci roku 1998. Firma má na starosti nejen veřejné osvětlení, ale také plynové lampy, osvětlení památek, přechodů pro chodce i veřejné a věžní hodiny.

Radní se už dřív shodli na tom, že veřejné osvětlení by měla pro město i nadále zajišťovat externí firma.

 

Právě se děje

Další zprávy