Praha vyhrála spor o Holešovickou tržnici, Delta Center musí doplatit čtvrt miliardy

Marek Pokorný Marek Pokorný
11. 3. 2019 13:19
Hlavní město vyhrálo letitý spor s nájemcem Holešovické tržnice, firmou Delta Center. Té v roce 2011 dalo výpověď kvůli neplacení nájemného. Firma ale výpověď odmítala uznat a tvrdila, že nájem platila údržbou areálu. "Firma nájemné řádně uhradila provedeným zápočty, z toho důvodu výpověď z roku 2011 považujeme za neplatnou," uvedl právní zástupce Delta Center Petr Kolář.
Foto: Lukáš Bíba

Soud ale nyní potvrdil, že výpověď je platná a Delta Center musí zaplatit 246 milionů dlužného nájemného za roky 2010 až 2012. "Způsob započtení pohledávek je absolutně neplatný. Formát zápočtu nesplňuje zákonné náležitosti, nebylo zřejmé, co se konkrétně započítává," konstatovala soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 7 Miroslava Trebatická.

Město navíc může dostat dalších více než 160 milionů od pronajímatelů jednotlivých prostor, kteří kvůli nejasnostem, komu peníze platit, posílají nájmy do soudní úschovy.

Soutěž z roku 1994

Firma Delta Center vyhrála v roce 1994 veřejnou soutěž na nájem tržnice. V ní se zavázala platit ročně 109 milionů korun. Část nájmu - až do výše 840 milionů - pak mohla uhradit investicemi do areálu. V roce 2010 ale firma přestala platit a tvrdila, že nájemné hradí formou zápočtů právě investicemi, které do tržnice provedla. A doložila jí to následně i znalecká společnost RSM Tacoma.

Jenže podle města byly investice nedostatečné a neprokazatelné. Delta Center si prý započítávala neurčité faktury a vůbec nešlo ověřit, že uvedené investice skončily v tržnici. A jiné faktury zase vůbec neměly nic společného s investicemi do areálu. "Započítávali si například cesťáky svých zaměstnanců, práce reklamní agentury, orientační a informační tabule nebo třeba i popelnice v Brandýse," poukazovala právní zástupkyně magistrátu Pavla Boučková.

"Nechápu, jak na základě takových podkladů, které mají charakter vnitropodnikových faktur, kdy nesouhlasí ani částky na sjetinách a v prvotních dokladech, mohl být vydán znalecký posudek," dodala Boučková.

Do 30 dnů musí vyklidit prostory

Soud si proto nechal udělat vlastní posudek - ale jím najatí znalci řekli, že na základě podkladů, které jim firma Delta Center dodala, jej nejsou schopni vypracovat.

Foto: Lukáš Bíba

"Konstatovali, že na základě podkladů nemohou posoudit, že ty zápočty byly uskutečněny řádně. Faktury neměly stanovené náležitosti, byl neurčité," uvedla soudkyně Miroslava Trebatická, která tak dala městu zcela zapravdu. Delta musí také do třiceti dnů od právní moci rozsudku vyklidit prostory, které v tržnici užívá.

Není to poprvé, kdy se soud sporem o tržnici zabýval. První verdikt vynesl již v roce 2013, kdy dal předchůdce Trebatické Karel Bogner za pravdu firmě Deltě Center, že nájemní smlouva platí.

Jenže tento verdikt zrušil Městský soud v Praze jako nepřezkoumatelný. A přikázal soudci Bognerovi případ projednat znovu a zejména zjistit, zda Delta Center do tržnice opravdu investovala tolik, kolik tvrdí. Poté případ zamrzl a až poté, co Bogner v druhé polovině loňského roku rezignoval na post soudce, jej převzala Trebatická, která rozhodla. 

Zahlcený soud a miliony v úschově

Není přitom vyloučeno, že spor nekončí a firma se odvolá k Městskému soudu v Praze. Zda to zvažuje, její právník odmítl říct s tím, že nemá zmocnění klienta.

Spor o tržnici pomůže navíc odblokovat Obvodní soud pro Prahu 7, který spory související s tržnicí téměř paralyzují. Kromě uvedeného sporu totiž řeší i několik tisíc souvisejících případů.

I když správu tržnice převzala v roce 2013 městem najatá společnost Solid, Delta Center dál tvrdila, že ona je oprávněným nájemcem a je oprávněná dál pronajímat prostory dalším podnájemcům. Někteří z nich proto kvůli nejistotě nájemné ukládají do soudní úschovy. Podle ředitele odboru majetku Jana Raka by se mělo jednat o 164 milionů korun. Současně se u soudu vedou spory o to, zda podnájemní smlouvy platí.

"Těchto žalob je na soudě kolem tisícovky, dalších asi dva tisíce spisů se váže k jednotlivým úschovám," potvrdil předseda soudu Roman Podlešák. Podle Trebatické tvoří spory kolem Holešovické tržnice 62 procenta agendy soudu.

"Dnes má tedy část nájemců smlouvu s městem, část se společností Delta Center, kterou však město neuznává, část platí městu, část do soudních úschov, část neplatí vůbec, část se s městem baví, část se s městem nebaví. Nikdo neopravuje. Nikdo neinvestuje. Nikdo neplánuje. Nikdo nerozvíjí," konstatoval náměstek primátora pro finance Pavel Vyhnánek, který výsledek soudu kvituje.

Za firmou Delta Center jsou podle Vyhnánka izraelští investoři. "Tvrdili nám, že jsou velice zodpovědnou skupinou, která si zakládá na své reputaci. Proto věřím, že nezůstanou hlavnímu městu dlužni čtvrt miliardy," říká Vyhnánek.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 13 minutami

Česko získá 2,7 miliardy korun od USA na modernizaci armády nebo kybernetickou ochranu

Česko dostane od Spojených států podporu 106 milionů dolarů, tedy zhruba 2,7 miliardy korun, na modernizaci armády, částečnou kompenzaci dodávek na Ukrajinu, která čelí ruskému útoku, a kybernetickou ochranu. Schválil to americký Kongres, sdělilo české ministerstvo obrany a americké velvyslanectví v Praze.

Sto milionů dolarů půjde z amerického programu Zahraničního vojenského financování jako součást Kongresem schváleného druhého balíčku pomoci Ukrajině. Šest milionů dolarů z Fondu pro čelení ruskému vlivu podpoří vybudování týmů kybernetické ochrany, které vzniknou v české armádě, uvedlo ministerstvo.

"Dar vnímáme právě jako výraz uznání za to, jak Česko od začátku konfliktu Ukrajině pomáhá a jak zodpovědně se stavíme k bezpečnosti své a našich spojenců," řekla ministryně obrany Jana Černochová.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Odbory chtějí pro zdravotníky navýšení tarifů od ledna o 15 procent. Vyzvaly k tomu v dopise vládu

Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče vyzvaly v otevřeném dopise vládu ke zvýšení tarifních platů pracovníků ve zdravotnictví a sociálních službách od příštího roku o 15 procent, žádají schůzku. O potřebnou částku je podle nich třeba navýšit úhradovou vyhlášku, která rozděluje peníze z veřejného zdravotního pojištění, uvedli ve čtvrtek zástupci odborů na tiskové konferenci. Navýšení o 15 procent by podle předsedy Lékařského odborového klubu-Svazu českých lékařů Martina Engela stálo asi 11 miliard korun. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) v pondělí uvedl, že vláda s navýšením tarifů kromě policistů, vojáků a hasičů nepočítá.

"V současné době se v mnoha nemocnicích uzavírají různá oddělení, nedostatek zdravotníků graduje," uvedla předsedkyně svazu Dagmar Žitníková. Problémy jsou podle ní zejména v regionálních nemocnicích, například na dětských nebo porodních odděleních. "V českých nemocnicích je znovu skoro 1300 pacientů s covidem-19," dodala.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Brambory i cibule v příštích měsících výrazně zdraží, tvrdí zelináři. Na vině je sucho

Na tuzemském trhu v příštích měsících kvůli slabší úrodě i nepříznivému počasí při sklizni zřejmě dál zdraží brambory a cibule. Lidé, kteří si mohou tuto základní zeleninu na zimu uskladnit, by si měli nakoupit brambory a cibuli na zimu do zásoby. "Cena půjde letos určitě nahoru. V jarních měsících pak ceny mohou být pro někoho docela problematické," řekl dnes při zahájení podzimní výstavy ovoce a zeleniny Flora Olomouc předseda Zelinářské unie Čech a Moravy Petr Hanka.

Letošní úrodu cibule podle Hanky poznamenalo suché počasí, což se promítlo v její kvalitě i výnosech, které jsou nižší v celé Evropě. Spotřebitelé se podle Hanky musí připravit na to, že tato v kuchyni nepostradatelná zelenina bude citelně dražší než v předešlých letech. "Už nyní to vidíme na pultech obchodů," podotkl Hanka, podle kterého cibule bude navíc k dostání jen v menších velikostech.

Růst cen lze podle Hanky očekávat také u konzumních brambor. Zatímco ranné brambory měly letos poměrně vysoký výnos i dobrou kvalitu, tak u pozdních brambor farmáři evidují nižší úrodu. Sklizeň navíc poznamenalo deštivé počasí a u vlhkých hlíz je komplikované jejich dlouhodobé uložení ve skladech. "Brambory se nyní proto ve velkém množství dodávají na trh a předpokládám, že do skladů letos půjdou výrazně menší objemy než v předchozích letech," upozornil Hanka, podle kterého tak bude v následujících měsících sílit tlak na další růst cen brambor.

Zdroj: ČTK
Další zprávy