Praha technologům do dvou týdnů splatí 600 milionů za Blanku

ČTK ČTK
31. 7. 2014 17:04
Firma podobně jako Metrostav pohrozila, že zastaví práce na tunelu.
Tunel Blanka.
Tunel Blanka. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Praha nechá zkontrolovat faktury, které dosud neproplatila dodavateli technologické části tunelu Blanka, firmě ČKD Praha DIZ. Dluh ve výši 600 milionů korun by měl být do dvou týdnů vypořádán, řekl náměstek primátora Jiří Nouza (TOP 09).

Náklady na stavbu problematického tunelového komplexu podle Nouzy nepřekročí částku 36,9 miliardy korun. Termín otevření zatím stále není znám.

Z podkladů, která má k dispozici vyplývá, že ČKD Praha DIZ kvůli neuhrazeným fakturám hrozila zastavením prací a žalobou k rozhodčímu soudu. Zvolila by tak stejný postup jako stavební firma Metrostav, která na konci loňského roku kvůli dluhům ze stavby odešla a případ skončil u soudu.

Praha celou dobu tvrdí, že peníze na faktury má, hledá ale zákonnou cestu, jak je proplatit. Arbitři nakonec v dubnu rozhodli, že Metrostav musí stavbu dokončit do konce září. A Praha musí zaplatit více než čtyři miliardy.

"Postupovali jsme tak, jak by s největší pravděpodobností postupoval rozhodčí soud," uvedl k jednání s ČKD Praha DIZ Nouza. "Chceme předcházet škodám, které by nastaly v případě pozastavení stavby," doplnil.

Z neveřejných podkladů pro jednání rady vyplývá, že by v takovém případě město přišlo o desítky až stovky milionů korun. Ve stejných materiálech se píše, že si ČKD Praha DIZ dodávkou technologií nutných pro provoz Blanky přijde na necelých šest miliard korun.

K rozhodčímu soudu půjde město i s firmou Inženýring dopravních staveb (IDS), která je správcem stavby tunelu. Praha jí dluží kolem 200 milionů.

Stavbu problematického tunelu Blanka zadala někdejší politická garnitura pod vedením primátora Pavla Béma (ODS). Její několikrát odložené otevření je zatím v nedohlednu. Náklady se v průběhu stavby zvýšily o několik miliard.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Basketbalisté podlehli Dánsku a potřetí za sebou neuspěli

Čeští basketbalisté podlehli v kvalifikaci mistrovství Evropy ve Vilniusu Dánsku 90:91 a připsali si třetí porážku za sebou. Dánové oplatili výběru trenéra Ronena Ginzburga únorovou prohru z Pardubic 71:75 a po úvodních dvou neúspěších zvítězili podruhé za sebou. Radovali se především díky výkonu Gabriela Lundberga, který nastřílel 38 bodů.

Nejlepší střelcem českého týmu byl s 24 body pivot Martin Peterka, který si připsal i osm doskoků a dvě asistence. Sekundu před koncem měl možnost dát vítězný koš, ale trojkový pokus neproměnil.

Zbývající zápasy kvalifikace o šampionát v roce 2022, na kterém mají čeští reprezentanti díky pořádání jedné ze skupin v Praze účast jistou, čekají Ginzburgův výběr v únoru proti Litvě a Belgii.

Zdroj: ČTK
Další zprávy