Praha sníží počet heren a zakáže reklamu na hazard

Domácí ČTK Domácí, ČTK
19. 9. 2013 23:05
Novela vyhlášky o regulaci hazardu podle kritiků počet automatů a gamblerů nesníží
Pražští zastupitelé schválili novelu vyhlášky týkající se regulace hazardu.
Pražští zastupitelé schválili novelu vyhlášky týkající se regulace hazardu. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Pražští zastupitelé ve čtvrtek po dlouhé diskusi schválili spornou novelu vyhlášky týkající se regulace hazardu.

Podle radního Lukáše Manharta (TOP 09) se v ulicích sníží počet heren na polovinu. Z restaurací zmizí hrací automaty. Zakázána bude reklama na hazard.

Praha úbytkem herních míst ročně přijde o stovky milionů korun.

Novela si vysloužila kritiku. Nebyl přijat ani návrh na zrušení heren, které  jsou v blízkosti škol  či zdravotnických zařízení, či omezení otevírací doby heren.

Na čtvrtečním zasedání vyvolala bouřlivé reakce. Strana zelených nakonec se svým petičním návrhem nulové tolerance neuspěla.

"TOP 09 jasně ukázala, že regulaci hazardu v Praze nemyslí vážně. Schválená vyhláška povede pouze k přesunu gamblerství a návazné kriminality do městských částí, které si herny udržely, z těch, které mají nově nulovou toleranci (Praha 2, 6, 12). Praha 1, 4, 5, 7, 8 či 9 se tak stanou novými ostrovy hazardní deviace v Praze, které ponesou veškerá rizika z přílivu hráčů a vysoké kriminality," domnívá se zastupitel Strany zelených na Praze 7 Ondřej Mirovský.

Hazard bude dostupný jen v kasinech a hernách

Kromě snížení počtu míst z původních 650 na 317 počítá vyhláška mimo jiné i s tím, že hazard bude v budoucnu dostupný pouze v kasinech a hernách.

Pražské radnice dostanou možnost samy určit, zda na svých územích loterie a hazardní hry zcela zakážou. Z provozoven navíc zmizí neonové poutače a barevné reklamní tabule lákající gamblery do heren. To Manhart považuje za "revoluční" změnu.

Omezení hazardu se projeví na objemu peněz, které jdou do pokladny hlavního města a potažmo i městských částí. Ty si každý rok rozdělují desítky milionů korun.

Do rozpočtu přibude podle Manharta v příštím roce jen polovina původní sumy. Zatímco například v roce 2012 získala Praha z odvodů 850 milionů korun, v příštím roce bude propad o 350 až 400 milionů, odhaduje Manhart.

Zelení: Novela je na nic

Nejhlasitějšími kritiky jsou zástupci Strany zelených. "Tento postup je zcela nefunkční, na celkový počet automatů a gamblerů nemá žádný vliv," řekl předseda pražských zelených Petr Štěpánek.

Do zbylých stovek heren a kasin se totiž podle něj vejde několik tisíc automatů a rulet. Z úst kritiků z řad veřejnosti ve čtvrtek zazněly i další výtky. Vadí jim mimo jiné to, že novela přenáší odpovědnost na městské části, a údajně tak otvírá prostor korupci. K nulové toleranci se většina radnic nehlásí. Podle kritiků navíc zůstaly někde herny v blízkosti škol a zdravotnických zařízení a přináší s sebou kriminalitu.

Manhart ale tvrdí, že Praha nastavila obecná pravidla, další rozhodnutí už jsou na samotných radnicích.

"Systém je vyvážený, městské části v něm mají určitou autonomii, ovšem omezenou jasnými pravidly," řekl.

TOP 09: Stanovení vzdálenosti od škol by nebylo šťastné

"Odborná komise po dlouhé diskusi dospěla k závěru, že by stanovení přesné vzdálenosti od školských a zdravotnických zařízení nebylo úplně šťastné," doplnil. I o tom mají rozhodnout městské části.

Radnice si navíc trvale stěžují na údajně nespravedlivý systém přerozdělování peněz. Výtka, že Praha dostatečně nemotivuje radnice k omezení hazardu, zazněla ve čtvrtek i od řečníků.

"Jakmile bude schválena novela, Praha bude muset iniciovat diskusi ohledně přerozdělení peněz z hazardu jednotlivým městským částem," připustil ještě před hlasováním Manhart.

Automaty v hernách a kasinech v Česku protečou ročně desítky miliard korun.

 

Právě se děje

Další zprávy