Praha slíbila na Malovance zeleň, budou tam kanceláře

Domácí ČTK Domácí, ČTK
3. 10. 2011 18:21
Politici nedodržují slovo, zlobili se demonstranti
"Situace, která nastala v okolí křižovatky Malovanka v našem bydlišti, je neúnosná," uvedl mluvčí demonstrantů.
"Situace, která nastala v okolí křižovatky Malovanka v našem bydlišti, je neúnosná," uvedl mluvčí demonstrantů. | Foto: www.sppzo.cz

Praha - Zhruba čtyřicet převážně mladých lidí a rodin s dětmi se v pondělí odpoledne sešlo na shromáždění na pražské Malovance. Poklidným setkáním chtěli upozornit na problémy se smogem a hlukem, které místní obyvatele trápí už řadu let.

Na programu byla dopravní procházka "Malovanka - život s Blankou" spojená s happeningem "Nenechte nás udusit!". Akce se uskutečnila v rámci festivalu festivalu Živé město.

Josef Filip ze Sdružení pro podporu zeleně a ovzduší na Praze 6 uvedl, že by si lidé přáli víc zeleně, místo té má ale nad ústím Strahovského tunelu vzniknout operační středisko.

"Situace, která nastala v okolí křižovatky Malovanka v našem bydlišti, je neúnosná," uvedl Filip. Dlouhodobá měření podle neziskových organizací ukazují, že v oblasti jsou téměř dvojnásobně překračovány imisní limity. Někteří místní obyvatelé, kteří se happeningu zúčastnili, proto přišli s rouškami přes obličej. Dva ekologičtí aktivisté si navlékli plynové masky.

Odhadovaná dopravní zátěž mimoúrovňové křižovatky, která v budoucnu propojí Strahovský tunel s tunelem Blanka, je 125 000 automobilů za den. Plánovaná Břevnovská radiála navíc na Malovanku přivede dalších 25 000 aut, upozorňují aktivisté. Zástupci města ale trvají na tom, že křižovatka bude přínosná.

Politici nedodržují slovo, zlobili se demonstranti

Podle původních plánů měla mezi ulicí Na Malovance a hotelem Pyramida vzniknout zelená plocha pro odpočinek, která měla alespoň částečně kompenzovat emise z automobilového provozu. Projednávaný územní plán ale v celoměstsky významných změnách počítá namísto parku se stavbou několikapatrové budovy.

Nad ústím tunelu mají vzniknout kanceláře pro technickou správu komunikací a středisko odboru krizového řízení pražského magistrátu. Budova by měla vyjít na 500 milionů korun. "Politici nedodržují předvolení sliby a daná slova," řekl Filip. Zastupitelstvo o podobě územního plánu rozhodne zřejmě na podzim.

Mimoúrovňová křižovatka Malovanka je součástí vnitřního automobilového okruhu metropole. V oblasti je v současnosti objížďka. Křižovatku i tunel Blanka buduje společnost Metrostav. Se stavbou začala v roce 2005, část ramp a silnic již byla uvedena do provozu minulý rok.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Svíce u Gottovy vily na Bertramce se na přání rodiny zatím odklízet nebudou

Termín úklidu byl na přání rodiny odložen, zatím není známo na kdy. Lidé začali chodit spontánně k vile 2. října, kdy bylo oznámeno úmrtí osmdesátiletého zpěváka. Místo zaplavili svíčkami, květinami, vzkazy, fotografiemi, plyšáky, balonky a dalšími předměty.

"Na přání rodiny se termín úklidu pietního místa Nad Bertramkou posouvá, přesný termín zatím není znám. Vše řeší hlavní město Praha přímo s rodinou," napsala mluvčí TSK Lišková.

před 26 minutami

Čínský vývoz i dovoz v září klesly více, než se čekalo, může za to slabší celosvětová poptávka a americká cla

Vývoz z Číny v září klesl více, než se čekalo a dovoz se snížil již pátý měsíc za sebou. Na vývoz má negativní dopad slabší globální poptávka a rostoucí americká cla na čínské zboží. Pokles dovozu pak ukazuje, že domácí poptávka je slabá. Druhá největší ekonomika světa tak bude zřejmě potřebovat další stimulaci ekonomiky, napsala agentura Reuters.

Vývoz ze země se v září podle údajů celního úřadu snížil meziročně o 3,2 procenta, zatímco analytici čekali pokles jen o tři procenta. Dovoz se pak propadl o 8,5 procenta místo očekávaných 5,2 procenta.

Bilance zahraničního obchodu však skončila v přebytku 39,65 miliardy USD (928,2 miliardy korun). V srpnu přebytek činil 34,84 miliardy USD a analytici čekali, že se sníží na 33,3 miliardy USD. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy