Praha si půjčí na metro další 2,5 miliardy korun

ČTK ČTK
12. 12. 2013 21:45
Samotné použití peněz by v budoucnu museli opět schválit radní i zastupitelé
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Sandra Štefaniková

Praha - Praha si půjčí další 2,5 miliardy korun z úvěru od Evropské investiční banky (EIB), dočerpá tak celý jedenáctimiliardový úvěrový rámec. Ve čtvrtek o tom rozhodlo zastupitelstvo.

Město si dosud v rámci smlouvy s EIB vypůjčilo 8,5 miliardy korun. Peníze jsou určeny na výstavbu prodloužení trasy metra A do Motola, která má vyjít celkem na 22,5 miliardy korun.

Přijetí úvěrového rámce schválilo v prosinci 2011 zastupitelstvo hlavního města.

"Parametry úvěrové smlouvy jsou prakticky identické jako v předchozí úvěrové smlouvě," uvedl náměstek primátora Jiří Vávra (TOP 09). "Podmínky jsou velmi výhodné," doplnil.

Čtvrteční krok zastupitelstva podle Vávry Prahu nezavazuje k tomu, že musí 2,5 miliardy z úvěru nutně vyčerpat.

Samotné použití peněz by v budoucnu museli opět schválit radní i zastupitelé. Je ale velmi pravděpodobné, že Praha celou částku na dostavbu metra použije.

Dostavba trasy A bude stát přes dvacet dva milionů

Náklady na prodloužení trasy metra A do Motola se odhadují na 22,5 miliardy korun.

Dopravní podnik ale neobdrží celou evropskou dotaci, kterou mohl na výstavbu získat. Ministerstvo dopravy mu přidělilo 7,4 miliardy korun, zbytek peněz bude muset Praha zaplatit z rozpočtu.

Nově budovaný úsek metra A je dlouhý asi šest kilometrů a na trase jsou čtyři stanice - Bořislavka, Nádraží Veleslavín, Petřiny a Nemocnice Motol.

Dokončení stavby se podle posledních informací zpozdí. Přesune se z podzimu příštího roku na začátek roku 2015.

Peníze z hazardu pro městské části

Praha také rozdělila městským částem část peněz, které od dubna do konce září získala na poplatcích z hazardních her. Celkem se vybralo přes 233 milionů korun, přímo z výherních automatů přes 177 milionů. Polovinu této částky dostanou městské části.

Zastupitelé hlavního město ve čtvrtek odsouhlasili rozdělení téměř 89 milionů korun. Část peněz půjde na dětská sportovní mužstva a na sport obecně, další jsou určené na kulturní, školní nebo sociální dotace.

Některé radnice v minulosti způsob rozdělování peněz z hazardu kritizovaly. Vedení Prahy proto slíbilo od začátku příštího roku systém změnit. Nová pravidla zatím připravuje.

Podle chystaného návrhu by až čtvrtinu z vybraných peněz měly dostávat radnice, které na svém území zakázaly všechny herny. V Praze je v současné době 313 míst, kde jsou hrací přístroje povoleny.

Provozovatelé herních automatů naopak požadují, aby pražské městské obvody, které na svém území zcela zakážou herní automaty, nedostaly z jejich provozu ani korunu. Uvedlo to tento týden sdružení Spelos.

 

Právě se děje

Další zprávy