Praha si půjčí na dostavbu metra A další 2,5 miliardy

ČTK ČTK
10. 9. 2013 15:07
Město si dosud v rámci smlouvy s EIB vypůjčilo šest miliard korun
Peníze použije na výstavbu prodloužení metra A do Motola, která má vyjít celkem na 22,5 miliardy.
Peníze použije na výstavbu prodloužení metra A do Motola, která má vyjít celkem na 22,5 miliardy. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Praha vyčerpá další 2,5 miliardy korun z jedenáctimiliardové půjčky, kterou má u Evropské investiční banky (EIB).

Město si dosud v rámci smlouvy s EIB vypůjčilo šest miliard korun. Peníze použije na výstavbu prodloužení metra A do Motola, která má vyjít celkem na 22,5 miliardy korun, vyplývá z materiálů schválených v úterý radou.

Příští týden materiál na stůl dostanou zastupitelé.

Praha v minulosti úvěr vyjednala právě kvůli dokončení stavby metra A z Dejvické do Motola. Důvodem byly potíže s čerpáním evropských dotací. EIB nabídla až 11 miliard korun na dobu 30 let s odkladem splatnosti šest let.

Úrok by měl podle dřívějších informací činit zhruba dvě procenta, předčasné splacení by bylo možné po 18 letech.

Šestimiliardovou tranši přijala Praha v červenci loňského roku. Celková zadluženost Prahy tak loni vzrostla na 31,4 miliardy korun. Vedení města původně tvrdilo, že všechny peníze čerpat nebude. Nyní je ale zřejmé, že úvěr využije v plné výši.

Výstavba prodloužení trasy metra A z Dejvické do Motola by měla být dokončena příští rok. Zhruba 7,5 miliard korun by měla Praha získat z evropských fondů.

Metro by mělo odlehčit Vítěznému náměstí a zajistit lepší dopravní obslužnost nemocnice v Motole a sídliště Červený Vrch a Petřiny.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Německá prokuratura obvinila cášského biskupa ze zpronevěry

Německá prokuratura obvinila světícího biskupa v Cáchách Johannese Bündgense ze zpronevěry. Informovala o tom dnes agentura DPA. Podle vyšetřovatelů hodnostář zneužil plné moci 78leté ženy trpící demencí a nechal si na svůj soukromý účet z jejího jmění převést celkem 128 000 eur (3,2 milionu korun). Bündgens oznámil, že po dobu svého stíhání nebude dál zastávat svůj úřad.

Podle obvinění biskup peníze získané od seniorky použil na nákup nemovitosti a slíbil jí, že v jeho domě bude mít doživotní právo užívat byt. Do katastru však nebylo věcné břemeno zaneseno.

Cášský biskup a Bündgensův nadřízený Helmut Dieser řekl, že je vyšetřováním šokován a chce, aby se celá záležitost pečlivě prověřila. Bündgens oznámil, že celou částku už ženě vrátil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy