Praha si půjčí na dostavbu metra A další 2,5 miliardy

ČTK ČTK
10. 9. 2013 15:07
Město si dosud v rámci smlouvy s EIB vypůjčilo šest miliard korun
Peníze použije na výstavbu prodloužení metra A do Motola, která má vyjít celkem na 22,5 miliardy.
Peníze použije na výstavbu prodloužení metra A do Motola, která má vyjít celkem na 22,5 miliardy. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Praha vyčerpá další 2,5 miliardy korun z jedenáctimiliardové půjčky, kterou má u Evropské investiční banky (EIB).

Město si dosud v rámci smlouvy s EIB vypůjčilo šest miliard korun. Peníze použije na výstavbu prodloužení metra A do Motola, která má vyjít celkem na 22,5 miliardy korun, vyplývá z materiálů schválených v úterý radou.

Příští týden materiál na stůl dostanou zastupitelé.

Praha v minulosti úvěr vyjednala právě kvůli dokončení stavby metra A z Dejvické do Motola. Důvodem byly potíže s čerpáním evropských dotací. EIB nabídla až 11 miliard korun na dobu 30 let s odkladem splatnosti šest let.

Úrok by měl podle dřívějších informací činit zhruba dvě procenta, předčasné splacení by bylo možné po 18 letech.

Šestimiliardovou tranši přijala Praha v červenci loňského roku. Celková zadluženost Prahy tak loni vzrostla na 31,4 miliardy korun. Vedení města původně tvrdilo, že všechny peníze čerpat nebude. Nyní je ale zřejmé, že úvěr využije v plné výši.

Výstavba prodloužení trasy metra A z Dejvické do Motola by měla být dokončena příští rok. Zhruba 7,5 miliard korun by měla Praha získat z evropských fondů.

Metro by mělo odlehčit Vítěznému náměstí a zajistit lepší dopravní obslužnost nemocnice v Motole a sídliště Červený Vrch a Petřiny.

 

Právě se děje

Další zprávy