Praha si chce půjčit miliardy na stavbu linky metra A

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
15. 12. 2011 12:14
Zastupitelé jednomyslně schválili přijetí úvěru od Evropské investiční banky

Praha - Zastupitelstvo ve čtvrtek jednomyslně schválilo úvěrový rámec od Evropské investiční banky (EIB) na 11 miliard korun. Peníze potřebuje na dostavbu metra A.

EIB nabídla Praze úvěr ve výši 11 miliard na dobu 30 let s odkladem splatnosti šest let. Úrok činí 2 procenta. Praha by mohla úrok předčasně splatit po 18 letech. 

Schválení úvěrového rámce ale Prahu k ničemu nezavazuje. Pokud to nebude potřeba, nemusí město z nabídnuté částky čerpat a za službu nic neplatí.

Praha si podle primátora Bohuslava Svobody (ODS) plánuje půjčit si na dostavbu metra A dvě až tři miliardy korun. Přesná výše úvěru bude zřejmá až v lednu, kdy vedení města rozhodne o rozdělení kapitálových výdajů. Na příští rok je na investice připraveno 10,2 miliardy korun.

"Je to varianta, která splňuje naši podmínku nezadlužování města," uvedl primátor. Případné čerpání peněz by muselo schvalovat zastupitelstvo.

Úvěr podpořili i všichni opoziční zastupitelé. "Bez nadsázky lze říct, že jde v současnosti o nejlevnější dostupný úvěr na trhu," uvedl Petr Hulinský (ČSSD). Podle sociálních demokratů se otázka financování vyřešit musí, protože v podstatě není možné stavbu metra zastavit.

"I zakonzervování stavby představuje velice nákladnou záležitost, vyžadující částky v řádech miliard korun. Navíc by v případě zastavení hrozilo, že bychom přišli o prostředky z Evropské unie," dodal Hulinský.

Podle Karla Březiny (ČSSD) je ale zbytečné zdůrazňovat, že se úvěr čerpat nemusí. Je podle něj téměř jisté, že bez peněz z EIB se Praha neobejde. "Už v průběhu roku 2012 budeme muset část peněz čerpat," uvedl Březina.

Takhle budou vypadat stanice metra A, podívejte se:

Praha získala od EU na dotacích kolem sedmi miliard korun. Zbytek musí uhradit ze svého. Náklady na stavbu jsou v cenách roku 2008 odhadovány na zhruba 18,5 miliardy korun, při přepočtení k roku dokončení by měly činit asi 21,1 miliardy korun.

Výstavba prodloužení trasy metra A z Dejvické do Motola byla zahájena loni na jaře. Dokončení se předpokládá v roce 2014.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 8 minutami

Uvízlé kamiony zablokovaly silnici mezi Bílou a Ostravicí v Beskydech

Dva kamiony uvízly v pondělí ráno na zasněžené silnici 1/56, kterou v úseku mezi obcemi Bílá a Ostravice zablokovaly. Policie tam dopravu řídila kyvadlově. Vznikaly kolony. Okolo 11:00 se podařilo provoz obnovit, řekla mluvčí moravskoslezské policie Soňa Štětínská.

Situace podle ní vznikla nedisciplinovaností řidičů. "Vjeli na úsek komunikace, kde to není v tomto ročním období možné. Je tam zákaz vjezdu pro vozidla s váhou nad 12 tun. Nerespektovali dopravní značení," řekla mluvčí.

Oba vozy v serpentinách u přehrady Šance uvízly. "Jeden se už podařilo odstranit ještě ráno. Na uvolnění druhého se pracovalo během dopoledne. Policisté na místě řídili dopravu kyvadlově. Vznikaly ale kolony," uvedl Štětínská.

Zdroj: ČTK
před 12 minutami

Praha rozšíří zákaz reklamy v centru, přibudou dvě nová pásma

Pražský magistrát rozšíří nařízení, kterým jsou zakázány plakáty, plachty a další reklamní nosiče v Pražské památkové rezervaci, na velkou část metropole. Ke stávajícímu nejpřísnějšímu omezení v historickém centru přibudou dvě pásma, první ve čtvrtích okolo rezervace a druhé sahající na jihu až na Nové Dvory, na severu do Troji, na východě do Malešic a na západě do Motola. Rozšíření by mělo začít platit v červenci příštího roku.

Rozšířením se podle schváleného dokumentu zvýší území podléhající regulaci ze zhruba devíti na více než 111 kilometrů čtverečních, tedy asi na dvanáctinásobek.

V Pražské památkové rezervaci se zákaz bude nově týkat i reklamních stojanů. V prvním novém pásu bude ze zákazu vyňata reklama šířená zvukem či obrazem, reklama na dopravních prostředcích, reklamní periodický tisk a reklamní převleky. V pásmu nejdále od centra budou zakázány pouze dodatečné konstrukce na dopravních prostředcích a reklamní plachty.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Kryštof přesouvá vánoční koncerty v O2 areně na prosinec 2021

Kvůli opatřením proti šíření koronaviru kapela Kryštof přeložila oba prosincové vyprodané koncerty v pražské O2 areně na příští rok. Prodáno bylo přes 30 tisíc vstupenek, které zůstávají v platnosti i na nové termíny. Lístky z pátku 4. prosince 2020 platí na nový termín 18. prosince příštího roku. Vstupenky ze soboty 5. prosince platí na 19. prosince 2021.

Na koncertě měla zaznít i píseň Vánoční, kterou Richard Krajčo a skupina Kryštof před dvěma lety nahráli s Karlem Gottem a po dohodě ji představili až nedávno, rok po Gottově loňském úmrtí. Skupina Kryštof kvůli opatřením proti šíření koronaviru vedle O2 areny již přeložila osm letních festivalů Kryštof Kemp.

Zdroj: ČTK
Další zprávy