Praha si chce půjčit 2,5 miliardy na prodloužení metra A

ČTK ČTK
20. 5. 2014 13:39
Rada města schválila žádost o poslední část z jedenáctimiliardového úvěru.
Stavba trasy A (archivní foto)
Stavba trasy A (archivní foto) | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Praha požádá Evropskou investiční banku (EIB) o půjčku ve výši 2,5 miliardy korun na výstavbu prodloužení metra A do Motola.

Rozhodla o tom rada hlavního města, uvedl zdroj z jednání.

Jde o poslední část jedenáctimiliardového úvěru. Dočerpání úvěrového rámce schválilo už na konci loňského roku zastupitelstvo. Trasa metra, která vyjde na 22,5 miliardy, má být dokončena příští rok na jaře.

Stavbu nového úseku metra provázejí problémy. Ministerstvo dopravy loni krátilo strop pro čerpání evropských dotací. Dopravní podnik, který je stoprocentně vlastněn Prahou, vypořádává problematické faktury za vícepráce, které při stavbě vznikly.

Interní audit navíc upozornil na řadu nesrovnalostí, které stavbu provázely. Odhalil mimo jiné některá pochybení v řízení projektu. Podle vedení dopravního podniku ale neprokázal vznik škody.

EIB si kvůli tomu na konci loňského roku vyžádala některé podklady k výstavbě, mimo jiné i výsledky interního auditu. Na základě nich se teprve bude rozhodovat, zda peníze uvolní. Podle informací ČTK město materiály odeslalo zhruba před měsícem, banka se s nimi nyní seznamuje.

Nově budovaný úsek metra A je dlouhý asi šest kilometrů a na trase jsou čtyři stanice - Bořislavka, Nádraží Veleslavín, Petřiny a Nemocnice Motol. Stavba začala v roce 2009. Na stavbu čerpá město evropskou dotaci 7,5 miliardy korun.

 

Právě se děje

Další zprávy