Praha se rozloučila s olympiádou, odsouhlasili radní

ČTK ČTK
14. 6. 2011 16:55
Kandidatura Prahu podle magistrátu stála přes 70 milionů korun, podle opozice až 100 milionů
O olympiádu v Praze usiloval tehdejší primátor Pavel Bém.
O olympiádu v Praze usiloval tehdejší primátor Pavel Bém. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Hlavní město udělalo definitivní tečku za myšlenkou pořádat olympijské hry. Radní schválili zrušení společnosti Praha olympijská, řekl náměstek primátora Antonín Weinert.

Práce na přípravě olympijské kandidatury město ukončilo již před dvěma lety kvůli hospodářské krizi a nutnosti šetřit. Práce kolem kandidatury Prahu stály podle magistrátu přes 70 milionů korun, podle opozičních zastupitelů ještě o 30 milionů víc.

Podle bývalého mluvčího společnosti Praha olympijská Karla Tejkala je konečné rozhodnutí pouze formální krok. Společnost podle něj už více než rok nevykazuje žádnou činnost a nemá žádné zaměstnance.

Jsou to vyhozené peníze, mínili mnozí

Praha se ucházela o možnost pořádat olympijské hry v roce 2016 pod minulým vedením města v čele s primátorem Pavlem Bémem (ODS). Nedostala se však ani do užšího výběru. Předem ale avizovala, že hlavní úsilí o získání olympijských her do hlavního města směřuje k roku 2020.

Myšlenka vyvolala nesouhlas mnoha Pražanů. Projektu nevěřili a kandidaturu považovali za vyhozené peníze. Proti se stavěla i opozice.

O přerušení prací na kandidatuře zastupitelé rozhodli v červnu 2009 kvůli nutnosti šetřit. Bém tehdy prohlásil, že společnost rušit nechce, protože bez zaměstnanců nebude pro Prahu žádnou přítěží. Řekl, že projekt nepovažuje za mrtvý, ale že se česká ekonomika musí před jeho obnovením zotavit.

Tehdejší opoziční zastupitel Jiří Witzany (SNK ED) v červnu 2009 uvedl, že olympijská kandidatura stála Prahu více než 100 milionů korun. Částka 70 milionů korun podle něj zahrnuje pouze náklady na provoz společnosti Praha olympijská, město však podle Witzanyho zaplatilo nejméně 30 milionů za studie, které si nechalo vypracovat.

 

 

Právě se děje

Další zprávy