Praha se přiznala, Bémovi úředníci vydělávali statisíce

Domácí Domácí
5. 11. 2013 11:01
Šéf investic Jiří Toman dostával měsíční plat srovnatelný s místopředsedou vlády.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Magistrát po letech konečně uvedl, kolik brali vysoce postavení úředníci za Bémovy éry. Navzdory nátlaku a zákonné povinnosti úřad o těchto částkách dlouho mlčel, Hospodářským novinám se ale konečně povedlo přesné údaje získat.

Bémovi vrchní úředníci totiž brali platy ve výši členů vlády. Například bývalý šéf investic Jiří Toman dostával i s odměnami průměrně kolem 128 tisíc korun za měsíc, což je srovnatelné s místopředsedou vlády.

Petr Ďurica, který měl na starost zakázky, pak vydělával kolem sto tisíc korun měsíčně.

Platy obou mužů se vyšplhaly do takové výše díky mimořádným odměnám. Ďurica si díky nim ročně přišel na cca 770 tisíc navíc a Toman asi na 550 tisíc.

Částky jsou z let 2010 a 2011 a Praha je i přes rozhodnutí ministerstva vnitra celkem dvanáctkrát odmítla vydat.

S jejím rozhodnutím pohnula až cena Zavřeno pro nejhorší úřad, již udílí zastánci otevřenosti ve veřejné správě. Podrobnější informace už ale magistrát doplňovat nehodlá.

Toman měl na starosti největší investice, včetně projektu stavby Tunelu Blanka, u kterého se náklady nakonec vyšplhaly na třicet miliard korun. Byl také jedním z vyslýchaných při domovních prohlídkách lobbistů Rittiga s Janouškem.

Ďurica se staral o prodej a pronájem miliardového majetku hlavního města. Podle odposlechů mezi tehdejším primátorem Pavlem Bémem a Romanem Janouškem řešil Ďurica některé obchody právě se známým pražským podnikatelem, který je nyní u soudu kvůli tomu, že úmyslně srazil autem ženu.

 

Právě se děje

před 50 minutami

Americký diplomat Sondland připustil, že na Trumpův pokyn tlačil na Ukrajinu

Americký diplomat Gordon Sondland při středečním veřejném slyšení v Kongresu připustil, že na pokyn prezidenta USA naléhal na Kyjev, aby dodal informace zvýhodňující Donalda Trumpa ve volbách. Sondland, Trumpův stoupenec a sponzor jeho volební kampaně, promluvil ve výboru Sněmovny reprezentantů pro kontrolu zpravodajských služeb, který chce usvědčit Trumpa, že se na Kyjevu domáhal informací poškozujících jeho možného volebního soka Joea Bidena.

Sondland působí jako velvyslanec USA při Evropské unii a demokraté toužící vystavit Trumpa hrozbě ústavní žaloby ho považují za klíčového svědka. Hotelový magnát je podle médií členem skupiny nazývané "amigos" (přátelé), do níž patří ministr energetiky Rick Perry a zmocněnec USA pro Ukrajinu Kurt Volker. Jejich úkolem bylo prostřednictvím zákulisních tahů přimět Kyjev k dodání "špíny" na Bidena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy