Praha se přidala k festivalu Open House. Otevře 33 budov

Eliška Nová
10. 5. 2015 10:14
Festival Open House se koná ve více než třiceti městech po celém světě. Letos poprvé se k němu přidá i Praha. Lidé budou moci nahlédnout do Kramářovy vily, Invalidovny nebo Main Point Karlín.
Jedním z objektů, který se návštěvníkům mimořádně otevře, je i Tančící dům.
Jedním z objektů, který se návštěvníkům mimořádně otevře, je i Tančící dům. | Foto: Open House Praha

Praha - V Praze se otevře více než třicet budov, kam se lidé běžně nepodívají. Česká metropole se letos poprvé přidá k celosvětovému festivalu Open House. O víkendu 16. a 17. května bude pro zájemce volně zpřístupněna například Invalidovna, Kramářova vila nebo Tančící dům.

Festival Open House založila v Londýně Victoria Thornton v roce 1992. Tehdy jí v britské metropoli na nápad otevřít významné architektonické budovy všichni říkali ne. Nakonec letos vstupuje do 23. ročníku.

A rozšířil se do dalších 32 měst po celém světě. Na pár dní se během roku otevírají budovy v New Yorku, Vídni, Buenos Aires nebo v Jeruzalémě. Letos se k němu poprvé spolu s dalšími devíti městy přidá i Praha.

"Hlavní myšlenka festivalu je přivést laickou veřejnost do zajímavých budov, zprostředkovat jim přímou zkušenost s architekturou a spolu s tím v lidech vzbudit zájem o jejich vlastní město, o jeho tvorbu a veřejný prostor," říká k tomu mluvčí pražského festivalu Bohdana Rambousková.

O to, aby byl festival i v Česku, se zasloužila organizace Otevřená společnost. Na první ročník se do Prahy přijede podívat i Victoria Thorton. "Chtěla jsem, aby budovy v Londýně byly přístupné všem. Ale všichni říkali, že jsem šílená," vzpomínala Thornton pro server BBC. "Dnes se budovy k festivalu přidávají, protože si uvědomují, že to zvýší jejich image," dodala. V Londýně se v současnosti během festivalu pro veřejnost otevře více než osm stovek budov.

V Praze lidé budou moci navštívit například elektrárnu na Štvanici, která byla postavená v letech 1903 až 1914. Protože do ní lidé budou moci nahlédnout za plného provozu, budou se pro vstup muset nejdřív zaregistrovat. To bude možné od 12. května.

Přístupná bude také historická budova Strojní fakulty na Karlově náměstí s rekonstruovanou posluchárnou podle historických fotografií nebo Dům U Dvou zlatých medvědů v Praze 1. Jeho nejstarší část je z doby gotické. Otevřené ale budou i novější budovy. K festivalu se přidal Main Point Karlín, která se v roce 2012 stala nejlepší kancelářskou budovou světa.

V Paláci Langhans zájemce provede majitelka Zuzana Majsnerová, jejíž předek byl český portrétní fotograf Jan Nepomuk Langhans. Sama návštěvníkům ukáže fotografický archiv.

Festival Open House získal záštitu magistrátu. Podporují ho i jednotlivé městské části. "Věříme, že první ročník je vykopávací, takže příští rok bude víc budov. Je těžké to odhadnout, ale kdybychom se dostaly na dvojnásobek, tak bychom byli spokojeni," říká Rambousková. Už teď je jasné, že za rok k 33 budovám z letoška přibydou další. Účast už někteří do dalšího ročníku přislíbili.

 

Právě se děje

Další zprávy