Praha rozdělí první peníze z hazardu, jde o 366 milionů

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
16. 10. 2012 9:19
Sport, kultura a školství dostanou jen čtvrtinu, 180 milionů zůstane na účtech magistrátu
Foto: Karel Toman

Praha - Pražané se konečně v úterý dozvědí, jak hlavní město naloží s 366 miliony korun, které získalo z loterií hazardních her za první pololetí tohoto roku.

Sportovní a kulturní organizace, které na přerozdělení peněz čekají od začátku roku, zatím dostanou jen čtvrtinu. Část peněz zůstane ještě nějakou dobu ležet nevyužitá na magistrátních účtech.

Z celkových 366 milionů za výherní hrací přístroje a loterijní zařízení dostane polovinu magistrát, polovinu jednotlivé městské části. Magistrátu navíc připadne celý výdělek z her podobných loteriím, což je ještě 87 milionů navíc. Podle primátora Bohuslava Svobody (ODS) se na tomto postupu dohodl s koaličním partnerem.

"U městských částí je 91 milionů účelově vázáno na sport, kulturu a školství. Zbylých 91 milionů mohou obvody použít podle uvážení," uvedl předseda finančního výboru Jiří Vávra. (TOP 09).

Co se stane s 271 miliony, které připadnou magistrátu, se ještě neví. Zatím se z nich zřejmě stane neúčelová rezerva v rozpočtu, jednat o jejím využití se bude později. Pražský sport a kulturu tak čeká další období nejistoty, kdy budou čekat, kolik peněz z hazardu k nim nakonec doputuje.

Praha rozděluje peníze za hazard prvním rokem, v lednu totiž začal platit nový loterijní zákon. Podle něj už provozovatelé loterií neposílají peníze z výtěžku hazardního průmyslu přímo sportovním, kulturním a charitativním organizacím, ale obcím a městům.

"Rozdělení finančních prostředků mezi městské části vychází z počtu dnů, ve kterých byly jednotlivé výherní hrací přístroje a jiná technická zařízení na území městských částí povoleny," uvedl primátor Svoboda.

Nejvíce peněz dostane Praha 8, která si díky 1500 automatů a terminálů přijde na 20 milionů. Za ní následují Praha 1 s 18 miliony a Praha 4 se 17 miliony. Naopak ani korunu nedostanou městské části Benice, Troja nebo Újezd, kde žádné automaty nemají.

V Praze před časem šestnáct sportovních svazů podepsalo memorandum, kterým chtějí dosáhnout jasného klíče k rozdělení peněz. "Na magistrátu nevědí, co s těmi penězi udělat. Vůbec nevíme, kolik z té miliardy skončí ve sportu a jestli vůbec něco," uvedl tehdy předseda Pražského fotbalového svazu Dušan Svoboda.

Propad příjmů

Pražský sport dostal letos z městského rozpočtu 152 milionů, ještě před třemi lety to bylo skoro o 100 milionů korun více. 90 milionů, o které se bude sport dělit s kulturou a školstvím, díry v rozpočtu zalátá jen těžko.

Svazům tak nezbývá než čekat, jestli městské části uvolní další peníze z devadesátimilionové neúčelové dotace a jak se svými miliony naloží magistrát. Zatím se neví ani to, kdy peníze k organizacím doputují. Pokud návrh projde na magistrátu, bude následovat přerozdělení peněz v rámci městských částí.

České sportovní organizace přišly kvůli loterijnímu zákonu o 2,5 miliardy korun. Nyní požadují, aby obce třetinu těchto příjmů investovaly zpátky do sportu.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Babiš navrhl zvýšit zdanění hazardu, vynést má až 300 milionů korun

Premiér Andrej Babiš (ANO) navrhl zvýšit zdanění většiny druhů hazardu, a to v rozmezí od dvou do sedmi procentních bodů. Pouze pro loterie a technické hry, tedy hlavně hrací automaty, chce ponechat nynější sazbu 35 procent, která je již nyní nejvyšší sazbou pro hazard. Do státního rozpočtu to má přinést až 300 milionů korun ročně. Svůj záměr vložil jako poslanecký pozměňovací návrh k vládnímu daňovému balíčku, který v úterý Sněmovna odeslala do závěrečného čtení. Babiš už k němu předtím vložil návrh na zrušení superhrubé mzdy a zdaňování hrubé mzdy sazbami 15 a 23 procent.

Premiér navrhuje zvýšit sazby daně z 23 na 25 procent u kurzových sázek, totalizátorových her, tombol a turnajů malého rozsahu. U binga a živé hry pak chce zvýšit sazby zdanění z 23 na 30 procent. "Toto navrhované navýšení sazeb koresponduje s původním návrhem úpravy zdanění dotčených hazardních her obsaženém v loňském vládním návrhu daňového balíčku," uvedl premiér.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Škodě Auto za devět měsíců klesl provozní zisk o 60 procent

Automobilce Škoda Auto za prvních devět měsíců letošního roku klesl provozní zisk o 60 procent na 469 milionů eur (12,9 miliardy Kč). Negativní dopad na hospodaření měl zejména nižší objem prodeje způsobený epidemií nemoci covid-19, vývoj směnných kurzů a také mimořádné výdaje spojené s emisemi. Tyto dopady částečně kompenzovaly nižší fixní náklady a náklady na vývoj a optimalizace nákladů na produkty. Oznámil to dnes mateřský koncern Volkswagen.

Tržby mladoboleslavské automobilce klesly o 25,9 procenta na 12 miliard eur (329 miliard Kč). Odbyt se snížil o 25,9 procenta na 596.000 vozů. Mezi nejoblíbenější modely patřily Scala, Kamiq a Octavia Combi.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Dva teroristy, kteří spáchali útok v Bamaku, odsoudil malijský soud k trestu smrti

Malijský soud odsoudil dva islamisty k smrti za účast v útocích mířených proti cizincům v metropoli Bamaku v roce 2015, informuje server BBC. Březnový útok na noční klub La Terrasse a listopadové přepadení hotelu Radisson Blu si vyžádaly dohromady nejméně 25 obětí. Jeden z obviněných před soudem řekl, že je na teroristické činy, k nimž se přihlásilo islamistické uskupení Murábitún, hrdý.

V Mali, které čelí od roku 2012 islamistickému povstání, nejsou soudy s džihádisty časté, připomíná BBC. Malijské armádě se i přes podporu od mise OSN a francouzských vojsk nedaří působení islamistů v zemi zastavit.

Jeden z odsouzených, Mauritánec Fawaz Ould Ahmeida, uvedl, že na klub La Terrasse zaútočil, aby se pomstil za komiksy s prorokem Mohamedem, které otiskl francouzský týdeník Charlie Hebdo. Při tomto útoku zemřeli tři Malijci, Belgičan a Francouz. Kvůli účasti v útoku byl odsouzen k smrti také Sadou Chaka, druhý obviněný.

Ahmeidu zároveň soud shledal vinným za organizaci útoku na hotel Radisson Blu. Ozbrojenci drželi devět hodin 170 hotelových hostů a zaměstnanců jako rukojmí a nejméně 20 z nich usmrtili, než kontrolu nad budovou převzaly bezpečnostní síly. Mezi oběťmi bylo nejméně 13 cizinců pěti různých národností.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Mexiku objevili masové hroby s 59 těly, nejspíš oběťmi drogových gangů

V tajných masových hrobech ve státě Guanajuato ve středním Mexiku byly nalezeny pozůstatky těl 59 lidí. Oblastí v posledních letech zmítá násilí drogových gangů, informovala s odvoláním na mexické úřady agentura Reuters.

Většina těl patřila velmi mladým lidem, či dokonce nezletilým, nejméně deset z nich byly ženy, řekla ve středu novinářům předsedkyně národní komise pro pohřešované osoby Karla Quintanaová. Jedná se o dosud největší odhalení tajných masových hrobů v Guanajuatu, dodala s tím, že pátrání iniciovali příbuzní zmizelých.

Pochmurný nález učinily úřady v okresu Salvatierra, kde se v poslední době zvýšil počet vražd v důsledku války znepřátelených drogových kartelů. V celém Guanajuatu s necelými šesti miliony obyvatel bylo mezi letošním lednem a srpnem evidováno 2250 vražd, což představuje nárůst o čtvrtinu v porovnání se stejným obdobím v předchozím roce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy