Praha rozdělí první peníze z hazardu, jde o 366 milionů

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
16. 10. 2012 9:19
Sport, kultura a školství dostanou jen čtvrtinu, 180 milionů zůstane na účtech magistrátu
Foto: Karel Toman

Praha - Pražané se konečně v úterý dozvědí, jak hlavní město naloží s 366 miliony korun, které získalo z loterií hazardních her za první pololetí tohoto roku.

Sportovní a kulturní organizace, které na přerozdělení peněz čekají od začátku roku, zatím dostanou jen čtvrtinu. Část peněz zůstane ještě nějakou dobu ležet nevyužitá na magistrátních účtech.

Z celkových 366 milionů za výherní hrací přístroje a loterijní zařízení dostane polovinu magistrát, polovinu jednotlivé městské části. Magistrátu navíc připadne celý výdělek z her podobných loteriím, což je ještě 87 milionů navíc. Podle primátora Bohuslava Svobody (ODS) se na tomto postupu dohodl s koaličním partnerem.

"U městských částí je 91 milionů účelově vázáno na sport, kulturu a školství. Zbylých 91 milionů mohou obvody použít podle uvážení," uvedl předseda finančního výboru Jiří Vávra. (TOP 09).

Co se stane s 271 miliony, které připadnou magistrátu, se ještě neví. Zatím se z nich zřejmě stane neúčelová rezerva v rozpočtu, jednat o jejím využití se bude později. Pražský sport a kulturu tak čeká další období nejistoty, kdy budou čekat, kolik peněz z hazardu k nim nakonec doputuje.

Praha rozděluje peníze za hazard prvním rokem, v lednu totiž začal platit nový loterijní zákon. Podle něj už provozovatelé loterií neposílají peníze z výtěžku hazardního průmyslu přímo sportovním, kulturním a charitativním organizacím, ale obcím a městům.

"Rozdělení finančních prostředků mezi městské části vychází z počtu dnů, ve kterých byly jednotlivé výherní hrací přístroje a jiná technická zařízení na území městských částí povoleny," uvedl primátor Svoboda.

Nejvíce peněz dostane Praha 8, která si díky 1500 automatů a terminálů přijde na 20 milionů. Za ní následují Praha 1 s 18 miliony a Praha 4 se 17 miliony. Naopak ani korunu nedostanou městské části Benice, Troja nebo Újezd, kde žádné automaty nemají.

V Praze před časem šestnáct sportovních svazů podepsalo memorandum, kterým chtějí dosáhnout jasného klíče k rozdělení peněz. "Na magistrátu nevědí, co s těmi penězi udělat. Vůbec nevíme, kolik z té miliardy skončí ve sportu a jestli vůbec něco," uvedl tehdy předseda Pražského fotbalového svazu Dušan Svoboda.

Propad příjmů

Pražský sport dostal letos z městského rozpočtu 152 milionů, ještě před třemi lety to bylo skoro o 100 milionů korun více. 90 milionů, o které se bude sport dělit s kulturou a školstvím, díry v rozpočtu zalátá jen těžko.

Svazům tak nezbývá než čekat, jestli městské části uvolní další peníze z devadesátimilionové neúčelové dotace a jak se svými miliony naloží magistrát. Zatím se neví ani to, kdy peníze k organizacím doputují. Pokud návrh projde na magistrátu, bude následovat přerozdělení peněz v rámci městských částí.

České sportovní organizace přišly kvůli loterijnímu zákonu o 2,5 miliardy korun. Nyní požadují, aby obce třetinu těchto příjmů investovaly zpátky do sportu.

 

Právě se děje

Další zprávy