Praha rozdělí první peníze z hazardu, jde o 366 milionů

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
16. 10. 2012 9:19
Sport, kultura a školství dostanou jen čtvrtinu, 180 milionů zůstane na účtech magistrátu
Foto: Karel Toman

Praha - Pražané se konečně v úterý dozvědí, jak hlavní město naloží s 366 miliony korun, které získalo z loterií hazardních her za první pololetí tohoto roku.

Sportovní a kulturní organizace, které na přerozdělení peněz čekají od začátku roku, zatím dostanou jen čtvrtinu. Část peněz zůstane ještě nějakou dobu ležet nevyužitá na magistrátních účtech.

Z celkových 366 milionů za výherní hrací přístroje a loterijní zařízení dostane polovinu magistrát, polovinu jednotlivé městské části. Magistrátu navíc připadne celý výdělek z her podobných loteriím, což je ještě 87 milionů navíc. Podle primátora Bohuslava Svobody (ODS) se na tomto postupu dohodl s koaličním partnerem.

"U městských částí je 91 milionů účelově vázáno na sport, kulturu a školství. Zbylých 91 milionů mohou obvody použít podle uvážení," uvedl předseda finančního výboru Jiří Vávra. (TOP 09).

Co se stane s 271 miliony, které připadnou magistrátu, se ještě neví. Zatím se z nich zřejmě stane neúčelová rezerva v rozpočtu, jednat o jejím využití se bude později. Pražský sport a kulturu tak čeká další období nejistoty, kdy budou čekat, kolik peněz z hazardu k nim nakonec doputuje.

Praha rozděluje peníze za hazard prvním rokem, v lednu totiž začal platit nový loterijní zákon. Podle něj už provozovatelé loterií neposílají peníze z výtěžku hazardního průmyslu přímo sportovním, kulturním a charitativním organizacím, ale obcím a městům.

"Rozdělení finančních prostředků mezi městské části vychází z počtu dnů, ve kterých byly jednotlivé výherní hrací přístroje a jiná technická zařízení na území městských částí povoleny," uvedl primátor Svoboda.

Nejvíce peněz dostane Praha 8, která si díky 1500 automatů a terminálů přijde na 20 milionů. Za ní následují Praha 1 s 18 miliony a Praha 4 se 17 miliony. Naopak ani korunu nedostanou městské části Benice, Troja nebo Újezd, kde žádné automaty nemají.

V Praze před časem šestnáct sportovních svazů podepsalo memorandum, kterým chtějí dosáhnout jasného klíče k rozdělení peněz. "Na magistrátu nevědí, co s těmi penězi udělat. Vůbec nevíme, kolik z té miliardy skončí ve sportu a jestli vůbec něco," uvedl tehdy předseda Pražského fotbalového svazu Dušan Svoboda.

Propad příjmů

Pražský sport dostal letos z městského rozpočtu 152 milionů, ještě před třemi lety to bylo skoro o 100 milionů korun více. 90 milionů, o které se bude sport dělit s kulturou a školstvím, díry v rozpočtu zalátá jen těžko.

Svazům tak nezbývá než čekat, jestli městské části uvolní další peníze z devadesátimilionové neúčelové dotace a jak se svými miliony naloží magistrát. Zatím se neví ani to, kdy peníze k organizacím doputují. Pokud návrh projde na magistrátu, bude následovat přerozdělení peněz v rámci městských částí.

České sportovní organizace přišly kvůli loterijnímu zákonu o 2,5 miliardy korun. Nyní požadují, aby obce třetinu těchto příjmů investovaly zpátky do sportu.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Při nehodě dodávky na Vyškovsku se zranilo deset lidí

Deset lidí se dnes nad ránem zranilo při havárii mikrobusu u Nesovic na Vyškovsku, uvedl mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška. Silnice I/50, která je hlavním tahem ze Slovenska na Brno, byla přes hodinu neprůjezdná, problémy v dopravě ale nebyly. Před pátou ranní už se dalo místem projet.

Nehoda se stala okolo půl čtvrté, vozidlo mělo ukrajinskou značku. "Auto vyjelo ze silnice a převrátilo se přes střechu. Potom zůstalo stát na kolech mimo silnici v poli," uvedl Mikoška. Podle něj cestovalo v autě dvanáct lidí. "Všichni byli při našem příjezdu mimo vozidlo, nemuseli jsme nikoho vyprošťovat. Deset lidí se zranilo. Z toho bylo sedm mužů a tři ženy," řekl Mikoška.

Zdroj: ČTK
Další zprávy