Praha pronajala devět stanovišť taxi za 2,7 milionu ročně

ČTK ČTK
29. 7. 2014 16:51
O pět z nabízených stanovišť s označením fair place neprojevila zájem žádná z firem.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Praha nově pronajala devět stanovišť taxi označených cedulkou fair-place. Od nového pronájmu si slibuje zisk 2,7 milionu korun ročně. O pět z nabízených stanovišť neprojevila zájem žádná z firem, vyplývá z materiálu, který schválili pražští radní.

Nejvíce stanovišť získala do své správy společnost AAA Radiotaxi, celkem šest. Zbylá tři stanoviště pak získala firma Modrý anděl. Největší zájem byl o "štafl" na náměstí Republiky, o který se ucházely čtyři společnosti.

Zvítězila AAA Radiotaxi, která nabídla roční nájemné 1,59 milionu korun. To je zároveň nejvyšší cena ze všech devíti stanovišť. Praha dále pronajala také stanoviště Na Příkopě, Loretánském náměstí nebo ve Wilsonově ulici.

O šest dalších stanovišť pak neprojevila zájem žádná společnost. Jedná se o místa na Roztylském náměstí, Nádraží Braník, ulici Milady Horákové, Kobyliské náměstí, Počernickou a Doupovskou ulici. Magistrátu se nepodařilo navíc ještě pronajmout několik stanovišť z takzvané druhé vlny pronájmů - jedná se o Strossmayerovo náměstí, Teplickou ulici a náměstí Míru. Všechna nepronajatá místa nabídne město zájemcům znovu.

Vybrat nové nájemce se radnice rozhodla kvůli vyššímu výnosu. Podle dřívějšího způsobu výběru Praha vybírala nájemce losováním a ti pak platili tisícikorunu za jedno stání za rok.

Stanoviště zařazená do soutěže jsou takzvaně fair place - ta dávají cestujícím záruku, že zde stojící taxi nebude předražené a taxikáři musí dodržovat maximální ceny stanovené městskou vyhláškou. V současnosti je to 28 korun za kilometr. Stanoviště se správcem mají kapacitu 150 vozů. Na místech bez správce je 196 parkovacích míst.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Lidé v Praze i v Brně demonstrují proti turecké ofenzivě na severu Sýrie

Na podporu Kurdů na severu Sýrie se dnes vpodvečer sešlo v Praze na Klárově asi 700 lidí, kteří demonstrují proti turecké ofenzivě. Chtějí podpořit zákaz vývozu zbraní do Turecka a vyzývají k uvalení ekonomických sankcí na Turecko s cílem zastavit vojenskou agresi na severu Sýrie. Průvod demonstrantů se kolem 18:45 vydal za doprovodu policistů na Malostranské náměstí. Akci pořádá Výbor na obranu revoluce v Rojavě.

V Brně na Dominikánském náměstí se na podporu Kurdů sešlo podle odhadu strážníků kolem 400 lidí. Turecko zahájilo vojenskou operaci v severovýchodní Sýrii před týdnem.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Francie chce, aby byli zadržení radikálové souzeni v Iráku

Francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian ve středu večer odcestuje do Iráku, aby tam jednal o možnosti postavit před irácké soudy islámské radikály držené v Sýrii. Oznámil to dnes premiér Édouard Philippe.

V syrských táborech a věznicích je na 11 000 bojovníků Islámského státu, mezi nimiž je 2000 cizinců. Kvůli současné turecké ofenzivě na severu Sýrie, kde se mnohé z těchto věznic nacházejí, se šíří obavy z možnosti jejich útěků. Dosud je střeží syrští Kurdové, kteří teď ale čelí tureckým útokům a už varovali, že jim na hlídání vězňů možná nebudou stačit síly.

"Mnozí z těch, jež Kurdové zatkli v Sýrii, spáchali zločiny v Iráku, proto, bude-li to nutné, mohou být souzeni tam," míní francouzský premiér Philippe.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V zakázané zóně na severu Ruska byli zadrženi tři američtí diplomati

Ruská policie v pondělí nakrátko zadržela tři diplomaty USA, kteří cestovali ve vojenské oblasti nedaleko místa srpnové exploze ruské rakety u polárního Severodvinska. Napsala to ve středu agentura TASS s odvoláním na bezpečnostní zdroje. Při nepovedeném testu rakety tehdy zahynulo pět lidí a v oblasti se nakrátko zvýšila radioaktivita. Ambasáda USA tvrdí, že o cestě diplomatů na sever ruské úřady předem informovala.

Agentura TASS napsala, že diplomaté jsou podezřelí z pobytu na území, kam je cizincům vstup bez povolení zapovězen. K takovým územím patří i celé město Severodvinsk, kde jsou velké armádní loděnice. Podle ruského trestního zákoníku mohou být Američané pokutováni do výše 5000 rublů (1800 korun) a vyhoštěni. Podle agentury Interfax byli američtí diplomaté pro prověrce osobních dokumentů propuštěni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy