Praha prodlouží smlouvu na svoz odpadu Pražským službám

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
13. 12. 2011 17:13
Pražské služby měl příští rok nahradit vítěz tendru, ten byl ale v listopadu zrušen
Smlouva Pražským službám letos končí, magistrát ji ale chce prodloužit.
Smlouva Pražským službám letos končí, magistrát ji ale chce prodloužit. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Pražský magistrát chce prodloužit smlouvu s Pražskými službami na svoz komunálního odpadu. Smlouva vyprší na konci prosince.

Od ledna příštího rok se měl o odpad v Praze starat vítěz vypsaného tendru. Ten byl ale nedávno kvůli příliš vysokým nabídkám zrušen bez vítěze.

"Máme předběžnou dohodu, že smlouvu prodloužíme," uvedl primátor Bohuslav Svoboda (ODS). Pražské služby by měly svážet odpad po dobu, než skončí nové výběrové řízení.

Zatím ale není jasné ani to, kdy bude nový tendr vypsán. Určitě to ale nebude dřív než v příštím roce. "Musíme počkat, zda některý z účastníků zrušeného tendru nepodá stížnost k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže," dodal primátor.

Tendr magistrát zrušil bez výběru vítěze na konci listopadu kvůli nepoměru mezi předpokládanou hodnotou zakázky a nabízenými cenami. Ačkoli magistrát původně počítal s tím, že za desetileté služby zaplatí vítězné firmě 13,2 miliard, nejnižší nabídka byla 16,4 miliard.

Problémový tendr

Tendr od začátku provázely problémy, dvakrát se měnily zadávací podmínky. Objevilo se totiž podezření, že zakázka je šitá na míru Pražským službám.

Později se spekulovalo o tom, že sdružení firem, které podalo nejnižší nabídku, chce tunelovat obecní peníze. Ve sdružení totiž byla jen několik dní stará firma, podle odborníků založená "na klíč". To je typické v případech, kdy chce někdo v pozadí ze zakázky profitovat.

Magistrát si proto nechal zpracovat analýzu tendru, která doporučila vítěze nevybírat. Žádný z uchazečů podle nich nesplnil zadání.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Ruští lékaři vyzvali Navalného, aby ukončil hladovku, než bude pozdě

Ruští lékaři, kteří poskytovali péči opozičnímu představiteli Alexeji Navalnému, když byl na svobodě, politického aktivistu nyní vyzvali, aby v zájmu zachování svého zdraví ukončil protestní hladovku. Vyjádřili obavy o jeho život a úřady vyzvali, aby umožnily jeho převoz z vězeňské do civilní nemocnice v Moskvě.

Ruská ombudsmanka Taťjana Moskalkovová dnes naopak uvedla, že lékařská péče, které se Navalnému ve vězeňském zařízení ve Vladimirské oblasti dostává, odpovídá mezinárodním standardům, napsala agentura Interfax.

Vězněný Navalnyj drží hladovku již 23 dní. Chce její pomocí docílit, aby k němu byli puštěni kromě vězeňských zdravotníků také lékaři zvenčí.

"Pokud bude hladovka pokračovat, dokonce i po velmi krátkou dobu, bohužel brzy jednoduše nebudeme mít koho léčit. Naším hlavním úkolem je ochránit život a zdraví našeho pacienta," napsali lékaři. Jejich výzvu zveřejnil ruský opoziční zpravodajský portál Mediazona.

K otevřenému dopisu se připojila šéfka ruských lékařských odborů a Navalného lékařka Anastasija Vasiljevová. "Opravdu doufáme, že Alexej zítra (v pátek) hladovku ukončí," sdělila Vasiljevová agentuře Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy