Praha povolila vstup do tří parků, u 30 míst trvá zákaz

ČTK ČTK
8. 6. 2013 17:06
Hrozba smrtelného úrazu je opravdu vysoká, varuje zastupující primátor
Povodně 2013, Folimanka
Povodně 2013, Folimanka | Foto: Sandra Štefaniková

Praha - Praha povolila vstup do parku na Vyšehradě, na Karlově náměstí a do části Folimanky. "Kvůli přetrvávajícímu nebezpečí ale platí dál zákaz na asi 30 místech," řekl v sobotu po jednání krizového štábu zastupující primátor Tomáš Hudeček (TOP 09). Nebezpečí úrazů v podmáčených pražských parcích trvá. Hrozí pád stromů a sesuvy mokré půdy.

"Apeluji na všechny občany, aby tyto zákazy respektovali, protože hrozba smrtelného úrazu je opravdu vysoká," uvedl Hudeček. Pokud někdo z Pražanů či návštěvníků poruší zákaz vstupu do parků, může dostat pokutu až 50 000 korun, právnické osoby až tři miliony korun.

Jak dlouho zákazy potrvají, není jasné. Na mnoha místech nechává Praha odstranit nebezpečné stromy. V uplynulých dnech se kácelo třeba ve Stromovce nebo na Petříně. Ve středu byly částečně zpřístupněny Strahovské zahrady a ve Stromovce cestička k budově planetária. Jezdí už i lanovka na Petřín.

Třeba na Kampu bude patrně zákaz platit až do doby, než budou odstraněny protipovodňové zábrany. Na dotaz ČTK to dnes řekl starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký (TOP 09).

Podle Lomeckého bude lepší, když se v takových lokalitách zatím nebudou pohybovat turisté. Město totiž v uplynulých dnech opakovaně řešilo problémy s neukázněnými "povodňovými turisty", kteří lezli na zábrany a někde se je pokoušeli i rozebírat. Magistrát na to reagoval zákazem vstupu k bariérám.

V sobotu navíc začala radnice v parku na Kampě řešit potíže s nestabilní opěrnou zdí, kterou podemlela voda. Podle starosty ale není situace nijak vážná, ani nedaleké protipovodňové bariéry prý nejsou ohroženy.

Zákaz vstupu, pobytu a pohybu ve vybraných parcích platí od úterý ráno. Dlouhotrvající deště způsobily plošné a velmi silné podmáčení půdy a lesních porostů. V důsledku toho dochází i v bezvětří k pádům zcela zdravých stromů. V pondělí usmrtil padající strom mladou ženu v parku v Průhonicích u Prahy, park byl přitom zavřený od nedělního rána.

Foto: Tak vypadá povodeň v Praze a okolí z výšky

 

Právě se děje

před 2 hodinami

PSG vyhrál ve francouzské lize posedmé za sebou

Fotbalisté Paris Saint-Germain zvítězili v 9. kole francouzské ligy 3:0 v Nantes a po úvodních dvou porážkách v sezoně si připsali sedmou výhru za sebou. Úřadující mistři mají během vítězné šňůry skóre 23:1 a vedou tabulku o tři body před Lille, jež má k dobru nedělní utkání proti Lyonu.

Favorizované PSG se na hřišti patnáctého Nantes gólově prosadilo po přestávce. Skóre otevřel hned ve 47. minutě Ánder Herrera po přihrávce Kyliana Mbappého, jenž v 64. minutě zvýšil proměněným pokutovým kopem za faul na sebe. Výsledek pečetil dvě minuty před koncem po chybě domácí obrany Pablo Sarabia.

Nantes mělo šanci zkorigovat výsledek v 69. minutě díky pokutovému kopu, který ale Kaderu Bambovi chytil Keylor Navas.

před 3 hodinami

V USA odhlasovalo tři dny před volbami již přes 90 milionů lidí

Ve Spojených státech odevzdalo svůj hlas s předstihem před úterním termínem voleb již přes 90 milionů lidí. To je více než 65 procent počtu volebních lístků, které se dohromady sešly ve volbách před čtyřmi lety, napsala agentura Reuters. Uchazeči se snaží využít poslední dny kampaně k boji o poslední nerozhodnuté voliče v klíčových státech. Na veřejnosti v sobotu kromě nich a jejich viceprezidentských kandidátů vystoupila například i první dáma Melania Trumpová či bývalý prezident Barack Obama.

Zdroj: ČTK
Další zprávy