Praha povolila vstup do tří parků, u 30 míst trvá zákaz

ČTK ČTK
8. 6. 2013 17:06
Hrozba smrtelného úrazu je opravdu vysoká, varuje zastupující primátor
Povodně 2013, Folimanka
Povodně 2013, Folimanka | Foto: Sandra Štefaniková

Praha - Praha povolila vstup do parku na Vyšehradě, na Karlově náměstí a do části Folimanky. "Kvůli přetrvávajícímu nebezpečí ale platí dál zákaz na asi 30 místech," řekl v sobotu po jednání krizového štábu zastupující primátor Tomáš Hudeček (TOP 09). Nebezpečí úrazů v podmáčených pražských parcích trvá. Hrozí pád stromů a sesuvy mokré půdy.

"Apeluji na všechny občany, aby tyto zákazy respektovali, protože hrozba smrtelného úrazu je opravdu vysoká," uvedl Hudeček. Pokud někdo z Pražanů či návštěvníků poruší zákaz vstupu do parků, může dostat pokutu až 50 000 korun, právnické osoby až tři miliony korun.

Jak dlouho zákazy potrvají, není jasné. Na mnoha místech nechává Praha odstranit nebezpečné stromy. V uplynulých dnech se kácelo třeba ve Stromovce nebo na Petříně. Ve středu byly částečně zpřístupněny Strahovské zahrady a ve Stromovce cestička k budově planetária. Jezdí už i lanovka na Petřín.

Třeba na Kampu bude patrně zákaz platit až do doby, než budou odstraněny protipovodňové zábrany. Na dotaz ČTK to dnes řekl starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký (TOP 09).

Podle Lomeckého bude lepší, když se v takových lokalitách zatím nebudou pohybovat turisté. Město totiž v uplynulých dnech opakovaně řešilo problémy s neukázněnými "povodňovými turisty", kteří lezli na zábrany a někde se je pokoušeli i rozebírat. Magistrát na to reagoval zákazem vstupu k bariérám.

V sobotu navíc začala radnice v parku na Kampě řešit potíže s nestabilní opěrnou zdí, kterou podemlela voda. Podle starosty ale není situace nijak vážná, ani nedaleké protipovodňové bariéry prý nejsou ohroženy.

Zákaz vstupu, pobytu a pohybu ve vybraných parcích platí od úterý ráno. Dlouhotrvající deště způsobily plošné a velmi silné podmáčení půdy a lesních porostů. V důsledku toho dochází i v bezvětří k pádům zcela zdravých stromů. V pondělí usmrtil padající strom mladou ženu v parku v Průhonicích u Prahy, park byl přitom zavřený od nedělního rána.

Foto: Tak vypadá povodeň v Praze a okolí z výšky

 

Právě se děje

před 1 minutou

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman nedostal z Hradu pozvánku na 28. října

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman zatím nedostal pozvánku na slavnostní udílení státních vyznamenání na Pražském hradě 28. října. Pozvání nedostal ani loni. Nejvyšší státní zástupce se zhruba před dvěma lety odmítl dostavit na schůzku s prezidentem Milošem Zemanem v době, kdy státní zastupitelství dohlíželo na vyšetřování kauzy v Lesní správě Lány. "Od té doby, kdy pan nejvyšší státní zástupce odmítl schůzku s panem prezidentem za situace, kdy bylo Nejvyšší státní zastupitelství činné v kauze Lesní správy Lány, pan nejvyšší státní zástupce žádné pozvání na Hrad nedostal a s žádným už ani nepočítá," řekl tehdy mluvčí nejvyššího žalobce Petr Malý.

Zdroj: ČTK
Další zprávy