Praha podá ústavní stížnost, hluk na magistále nesníží

Domácí Domácí
8. 2. 2011 15:45
Magistrát nesplní nařízení Nejvyššího soudu kvůli hluku v ulici 5. května
Rozsudek ukládá Praze snížit hluk na magistrále na 60 decibelů ve dne a 50 decibelů v noci.
Rozsudek ukládá Praze snížit hluk na magistrále na 60 decibelů ve dne a 50 decibelů v noci. | Foto: Atelier K2

Praha - Hlavní město podá ústavní stížnost proti rozsudku Nejvyššího soudu ohledně odhlučnění magistrály.

Soud už loni nařídil, aby snížila hlukové zatížení v okolí magistrály. Potvrdil tím rozsudek Městského soudu v Praze, který magistrátu nařídil snížit do roka hladinu hluku v ulici 5. května. Vedení města se domnívá, že je rozsudek nevykonatelný a odvolá se k Ústavnímu soudu.

Rozsudek ukládá Praze snížit hluk na magistrále na 60 decibelů ve dne a 50 decibelů v noci. Město na to zatím reagovalo jen snížením rychlosti ze 70 na 50 kilometrů v hodině. Stavba osmimetrových bariér narazila na odpor místních, podle nich by stejně nestačily.

Alžběta Rejchrtová, která zastupuje obyvatele z okolí ulice 5. května, trvá na vymáhání rozsudku. "Pokud město uloženou povinnost nesplní, podáme návrh na exekuci, během níž lze naplnění rozsudku vynucovat ukládáním pokut," sdělila Rejchrtová.

Upozorňuje, že podle vyjádření radního Karla Březiny (ČSSD) město v novém rozpočtu nepočítá s prostředky na zásadní změnu tohoto úseku.

Zástupci místních obyvatel navrhovali zavedení mýtného nebo vybudování skleněného tunelu.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 18 minutami

Policie navštívila muže, kterého omylem podezřívala ze střelby v ostravské nemocnici

"Dnes se s tímto mužem setkali moji náměstci. Znovu se omluvili. Muž omluvu přijal, nic dalšího nepožaduje. Řekl, že policie se k němu chovala korektně," řekl předseda krajské policie Tomáš Kužel. Uvedl, že policisté nepochybili.

"Policisté věděli, co mají dělat. Když viděli osobu odpovídající popisu pachatele, tak jednali," řekl. Dodal, že jej ale mrzí následné zlostné reakce proti jeho osobě.

Jde o Slováka, který absolvuje doktorandské studium na katedře geoinformatiky na Technické univerzitě v Ostravě. "Jde o našeho studenta. Škola mu nabídla podporu i psychologickou či právní pomoc. Nic z toho zatím nevyužil," řekla ČTK mluvčí školy Petra Halíková.

Student se do médií nechce vyjadřovat, dnes má volno. Podle slovenského deníku Pravda k mylné domněnce, že střílel právě tento muž, zřejmě vedlo to, že skutečný střelec měl na sobě rovněž oděv s červenou barvou. Muži se v úterý veřejně omluvili policejní ředitel Kužel i ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Další zprávy