Praha otestovala karty, které by mohly nahradit opencard

ČTK ČTK
9. 7. 2014 14:11
Prověřovanou novinkou je průkazka, kterou používá dopravní podnik v Plzni.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Martina Křížová

Praha - Praha otestovala systém nové karty, která by případně mohla nahradit opencard. Jejím provozovatelem a dodavatelem je plzeňský dopravní podnik. Zda se s ním Praha domluví, není ale jisté, sdělil ve středu pro ČTK dobře informovaný zdroj z magistrátu.

Město totiž nadále jedná o odkoupení majetkových práv k opencard od jejich majitele, firmy eMoneyServices (EMS).

Plzeňský dopravce je podle informací schopen nové karty dodat měsíc od chvíle, kdy si o ně Praha řekne. "Plzeňské" karty by dostávali žadatelé o novou kartu.

Konkrétní dohodu Praha s plzeňským podnikem podepsanou nemá. Praha stále čeká na výsledek jednání s firmou EMS, která podala kvůli nezaplaceným dluhům na Prahu a dopravní podnik žalobu. Zároveň Praha a EMS chystají společné memorandum o dalším postupu.

V souvislosti s opencard nabídlo Praze svou variantu řešení hned několik firem. Mezi nimi například společnost Visa, která představila minulý týden bezkontaktní variantu karty. S primátorem Hudečkem (TOP 09), který má opencard na starosti, ale nejednala. Spolupráci nabídly i Česká pošta a České dráhy.

Hraje se o hodně. Jak informoval deník Aktuálně.cz v pátek, vítěz zakázky na novou opencard získá převahu na trhu elektronických jízdních dokladů. Opencard je totiž se svým 1,2 milionu držitelů zdaleka největším projektem v zemi a díky vysokému počtu uživatelů v sobě skrývá obří obchodní potenciál.

Projekt za 1,35 miliardy pochází z éry primátora Pavla Béma (ODS). V souvislosti s opencard bylo nepravomocně odsouzeno pět úředníků magistrátu.

K soudu nově míří deset někdejších i nynějších radních za ODS a TOP 09 včetně primátora Tomáše Hudečka (TOP 09) a dalších pět úředníků. Schválili totiž prodloužení smluv na provoz opencard. Všichni vinu popírají - kvůli údajně nevýhodným smlouvám nemohli postupovat jinak, tvrdí.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

USA zařadí hnutí Antifa mezi teroristické organizace, oznámil Trump

Spojené státy zařadí krajně levicové antifašistické hnutí Antifa na seznam teroristických organizací. Na Twitteru to oznámil americký prezident Donald Trump, který Antifu viní z podílu na nynější vlně násilností vyvolané smrtí černocha George Floyda při zatýkání policií. Trump o zařazení Antify na seznam mluvil už loni po střetech extremistů v Portlandu.

Další zprávy