Kdyby se ruští diplomaté z ambasády v Praze chtěli zúčastnit slavnostního přejmenování náměstí po tehdejším vicepremiérovi Ruska, měli by to z bran velvyslanectví jen pár kroků. Koneckonců z mohutné rezidence byl na shromáždění několika desítek lidí velmi dobrý výhled.
Řada návštěvníků akce měla transparenty kritizující současný režim v Rusku. "Jsme v EU, braňme se Kremlu," stálo na jednom z nich. Další lidé přišli s vlajkami Evropské unie či s transparenty s podobiznou zavražděného politika, který byl jednou z hlavních tváří opozice a silným kritikem stávajícího prezidenta Vladimira Putina.
"Děkuji všem, že jste se tu sešli, a věřím, že Praha nebude litovat, že tenhle odvážný krok učinila," prohlásila žena, jejíž otec byl zavražděn na den přesně před pěti lety.
Ruské úřady rozhodnutí Prahy přejmenovat ulici po Němcovovi příliš nekomentovaly, ruská ambasáda ani na opakované otázky redakce Aktuálně.cz neodpověděla, osobně z ní na akci nedorazil nikdo. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov však agentuře TASS řekl, že by dali přednost tomu, aby Praha nezapomínala na rudoarmějce, kteří obětovali život, aby toto město osvobodili.
Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) ve čtvrtek odhalil ještě jednu slavnostní ceduli. Jen pár metrů od náměstí Borise Němcova bude nově také promenáda Anny Politkovské. Dosud nepojmenovaná cesta ve Stromovce tak nyní ponese jméno po zavražděné novinářce, která například kritizovala postup Ruska v takzvané druhé čečenské válce.
Její blízký spolupracovník a nynější zástupce šéfredaktora opozičních novin Novaja Gazeta Vitalij Jaroševskij za přejmenování náměstí a promenády poděkoval. "Děkuji, Praho, děkuji, Pražáci. My (Rusko) máme co dohánět a budeme se od vás učit," prohlásil a litoval, že po Němcovovi ani po Politkovské není pojmenována žádná ulice či náměstí v Rusku.
Kromě příznivců pojmenování na akci dorazil i známý proruský aktivista Jiří Černohorský, který v loňském srpnu strhl plachtu z pomníku maršála Koněva na náměstí Interbrigády. Během projevů pozvaných hostů několikrát dával hlasitě najevo, že s přejmenováním náměstí nesouhlasí.
"Děkuji všem, kteří souhlasili s přejmenováním, ale také těm, kterým se to nelíbí. Neumlčujte je, protože správná demokracie je, když jsou slyšet všechny názory. Ať už jsou jakékoli," reagovala na to Žanna Němcovová.
S Černohorským se pak dohadovala řada přítomných. Místy ostré výměně názorů přihlíželi policisté, kterých na místě bylo hned několik. Zasahovat však nemuseli.
Primátor Hřib na místě připomenul, že k přejmenování se Praha odhodlala na základě petice občanů, kteří o to usilovali už na první výročí Němcovovy vraždy.
"Je skvělé, že hlavní město vyslyšelo čtyřletou kampaň. K iniciativě nás vedlo přesvědčení, že naše země má aktivně vystupovat na obranu lidských životů, práv a demokracie ve světě," řekl iniciátor petice Petr Kutílek s tím, že Praha tím deklaruje, že demokratičtí oponenti a kritičtí novináři se nevraždí.
Řada lidí na místě neskrývala nadšení, že petice nakonec dosáhla svého. Jedna z přítomných žen tvrdila, že nevěřila, že k tomu vůbec dojde. Někteří se pak po slavnostním odhalení s cedulí se jmény zavražděných - Němcova a Politkovské - fotili, zvlášť ta před ruskou ambasádou se stala oblíbeným místem pro fotografie.