Praha odhalila náměstí Borise Němcova. Snad toho nebudete litovat, doufá jeho dcera

Radek Dragoun Radek Dragoun
27. 2. 2020 18:52
Praha má od čtvrteční patnácté hodiny náměstí pojmenované po někdejším ruském vicepremiérovi Borisi Němcovovi. Slavnostního odhalení cedule s novým názvem náměstí se zúčastnila i Němcovova dcera Žanna. Akci přihlíželo několik desítek lidí. Atmosféru na místě - v těsné blízkosti ruské ambasády - sledoval i deník Aktuálně.cz.
Foto: ČTK

Kdyby se ruští diplomaté z ambasády v Praze chtěli zúčastnit slavnostního přejmenování náměstí po tehdejším vicepremiérovi Ruska, měli by to z bran velvyslanectví jen pár kroků. Koneckonců z mohutné rezidence byl na shromáždění několika desítek lidí velmi dobrý výhled.

Řada návštěvníků akce měla transparenty kritizující současný režim v Rusku. "Jsme v EU, braňme se Kremlu," stálo na jednom z nich. Další lidé přišli s vlajkami Evropské unie či s transparenty s podobiznou zavražděného politika, který byl jednou z hlavních tváří opozice a silným kritikem stávajícího prezidenta Vladimira Putina. 

"Děkuji všem, že jste se tu sešli, a věřím, že Praha nebude litovat, že tenhle odvážný krok učinila," prohlásila žena, jejíž otec byl zavražděn na den přesně před pěti lety. 

Ruské úřady rozhodnutí Prahy přejmenovat ulici po Němcovovi příliš nekomentovaly, ruská ambasáda ani na opakované otázky redakce Aktuálně.cz neodpověděla, osobně z ní na akci nedorazil nikdo. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov však agentuře TASS řekl, že by dali přednost tomu, aby Praha nezapomínala na rudoarmějce, kteří obětovali život, aby toto město osvobodili. 

Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) ve čtvrtek odhalil ještě jednu slavnostní ceduli. Jen pár metrů od náměstí Borise Němcova bude nově také promenáda Anny Politkovské. Dosud nepojmenovaná cesta ve Stromovce tak nyní ponese jméno po zavražděné novinářce, která například kritizovala postup Ruska v takzvané druhé čečenské válce. 

Foto: Wikimedia Commons/Blaues Sofa

Její blízký spolupracovník a nynější zástupce šéfredaktora opozičních novin Novaja Gazeta Vitalij Jaroševskij za přejmenování náměstí a promenády poděkoval. "Děkuji, Praho, děkuji, Pražáci. My (Rusko) máme co dohánět a budeme se od vás učit," prohlásil a litoval, že po Němcovovi ani po Politkovské není pojmenována žádná ulice či náměstí v Rusku.

Kromě příznivců pojmenování na akci dorazil i známý proruský aktivista Jiří Černohorský, který v loňském srpnu strhl plachtu z pomníku maršála Koněva na náměstí Interbrigády. Během projevů pozvaných hostů několikrát dával hlasitě najevo, že s přejmenováním náměstí nesouhlasí. 

"Děkuji všem, kteří souhlasili s přejmenováním, ale také těm, kterým se to nelíbí. Neumlčujte je, protože správná demokracie je, když jsou slyšet všechny názory. Ať už jsou jakékoli," reagovala na to Žanna Němcovová. 

S Černohorským se pak dohadovala řada přítomných. Místy ostré výměně názorů přihlíželi policisté, kterých na místě bylo hned několik. Zasahovat však nemuseli. 

Jiří Černohorský během slavnostního odhalení desky na náměstí Borise Němcova dával hlasitě najevo, že s přejmenováním náměstí po ruském opozičníkovi nesouhlasí.
Jiří Černohorský během slavnostního odhalení desky na náměstí Borise Němcova dával hlasitě najevo, že s přejmenováním náměstí po ruském opozičníkovi nesouhlasí. | Foto: Radek Dragoun

Primátor Hřib na místě připomenul, že k přejmenování se Praha odhodlala na základě petice občanů, kteří o to usilovali už na první výročí Němcovovy vraždy.

"Je skvělé, že hlavní město vyslyšelo čtyřletou kampaň. K iniciativě nás vedlo přesvědčení, že naše země má aktivně vystupovat na obranu lidských životů, práv a demokracie ve světě," řekl iniciátor petice Petr Kutílek s tím, že Praha tím deklaruje, že demokratičtí oponenti a kritičtí novináři se nevraždí. 

Řada lidí na místě neskrývala nadšení, že petice nakonec dosáhla svého. Jedna z přítomných žen tvrdila, že nevěřila, že k tomu vůbec dojde. Někteří se pak po slavnostním odhalení s cedulí se jmény zavražděných - Němcova a Politkovské - fotili, zvlášť ta před ruskou ambasádou se stala oblíbeným místem pro fotografie. 

 

Právě se děje

před 5 hodinami

České házenkářky na úvod Eura prohrály se Švédskem

České házenkářky vstoupily do mistrovství Evropy v Dánsku porážkou 23:27 s favorizovaným Švédskem. Svěřenkyně trenéra Jana Bašného v úvodním utkání základní skupiny B v Herningu dlouho držely krok, na startu druhého poločasu dokonce vedly o tři branky, ale závěr patřil Seveřankám.

V dalším duelu se český tým v sobotu utká s Ruskem a v pondělí zakončí skupinu proti Španělsku. Do další fáze turnaje, kterou budou dvě šestičlenné skupiny, postoupí první tři celky.

Švédsko a Česko se měly utkat už v březnu v kvalifikaci, kvůli koronaviru ale byly oba zápasy zrušeny a na šampionát se dostaly stejné týmy jako předloni. Kvůli přetrvávající pandemii se celý turnaj hraje bez diváků.

Zatímco český tým kvůli koronaviru nehrál zápas více než rok, Švédky stihly před šampionátem čtyři přípravná utkání. Svěřenkyně kouče Bašného se ale favoritek, s nimiž se jim v posledních letech nedařilo, nezalekly a od úvodu držely krok.

Seveřanky, šestý tým z předloňského Eura, sice v prvním poločase většinu času vedly, ale maximálně o dva góly. Mezi tyčemi v české brance se dařilo Kudláčkové, která působí ve švédském Kristianstadu, a i díky jejím zákrokům držel outsider v poločase nadějnou remízu 13:13.

Vstup do druhého dějství vyšel českému celku ještě lépe. Národní tým dal úvodní tři branky a chvíli měl překvapivý třígólový náskok. Pak přišla rozhodující fáze utkání.

Švédky po sérii čtyř branek otočily stav a ve 42. minutě vedly 19:18. Seveřanky se uklidnily a postupně navyšovaly náskok. V 56. minutě upravila Strömbergová už na 27:21 a bylo rozhodnuto.

Utkání skupiny B mistrovství Evropy házenkářek v Dánsku:

Švédsko - Česko 27:23 (13:13)

Sestava a branky Česka: Kudláčková, Novotná - Knedlíková 2, Konečná, Maňáková, Kvášová 2, Kordovská 2, Mikulášková, Hurychová 2, Šustková, Marčíková 3, Stříšková, Zachová, Kovářová, Jeřábková 8, Malá 4.

Nejvíce branek Švédska: Blohmová 5. Rozhodčí: Antičová, Jakovljevičová (obě Srb.). Sedmimetrové hody: 10/5 - 6/4. Vyloučení: 7:4. Bez diváků.

Rusko - Španělsko 31:22 (13:11)

Skupina D:

Německo - Rumunsko 22:19 (13:10), Norsko - Polsko 35:22 (17:13).

Zdroj: ČTK
Další zprávy