Praha zavede papírové kupony na MHD, opencard zatím zůstane

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 23. 1. 2015 15:35
S vydávání papírových kuponů chce město začít v březnu. Opencard však má i nadále fungovat.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Praha chce od března opět začít vydávat papírové kupony na MHD. Souběžně s nimi mají zůstat i karty opencard. Vyplývá to z materiálu, který by v úterý měla projednat rada.

Rada zároveň nechá vypracovat analýzu, co s projektem opencard dál. Informace potvrdil zastupitel Jakub Michálek (Česká pirátská strana). Praha má kvůli údajně nevýhodným smlouvám z minulosti s opencard dlouhodobé problémy.

Primátorka Adriana Krnáčová (za ANO) podle podkladů o přechodu na papírové kupony na začátku týdne informovala dopravní podnik a organizátora dopravy, organizaci Ropid. Mají připravit technologickou podporu a informační kampaň.

Z materiálu pro radu vyplývá, že pokud bude možné vytisknout kupony dřív, zavede je město ještě před začátkem března. Planost ročních kuponů na MHD nebude nově možné přerušit, papírové kupony to totiž neumožňují, Praha proto tuto možnost zruší i u opencard. Bude to platit jen pro nově koupené kupony.

Michálek o možnosti zavedení papírových kuponů hovořil již na začátku ledna. Tehdy však předpokládal, že by papírové kupony mohly platit od poloviny letošního roku.

EMS ručí za opencard do konce měsíce

Pražský dopravní podnik (DPP) uzavřel v listopadu 2013 rámcovou smlouvu se Státní tiskárnou cenin na dodávky jízdních dokladů v letech 2013 až 2017. V ní jsou zahrnuty také kupony na MHD.

Případnou zakázku na tisk kuponů by tak stačilo zadat, zhotovení by trvalo osm týdnů. "Zhotovitel se zavazuje do 8 týdnů ode dne, kdy mu byla doručena příslušná výzva, (...) zhotovit jízdní doklady dle specifikace," uvádí se v rámcové smlouvě. Zhotovení jednoho kuponu by dle smlouvy vyšlo na 2, 1 koruny. 

Primátorka již v pondělí řekla, že o osudu opencard bude jasno do konce měsíce. Víc k tomu vytrvale odmítá sdělit, stejně jako zastupitelský klub České pirátské strany, který s koalicí situaci kolem karty řeší. Zástupci firmy eMoneyServices (EMS), která vlastní práva k opencard, tvrdí, že Praha zatím neřekla ani to, zda chce v projektu pokračovat, či nikoli. Za bezchybný chod opencard ručí jen do konce měsíce.

"Praha bude prvním městem na světě, které se po úspěšném zavedení elektronického odbavování vrátí k papírovým kuponům," řekl mluvčí EMS Martin Opatrný. "Skutečným problémem opencard nejsou smlouvy, ale dlouhodobá absence jakýchkoli reálných kroků Prahy k zajištění normálního fungování projektu," tvrdí.

Kritiku si vedení města vysloužilo i od opozice. "Jedná se o nejhorší možné řešení, které nás vrací do minulosti," řekl předseda pražské ODS Filip Humplík.

Situaci kolem projektu Opencard, který Prahu vyšel na minimálně 1,35 miliardy korun, bez výsledku řešilo již několik politických reprezentací. Sama primátorka v prosinci loňského roku tvrdila, že "řešení" situace představí do Vánoc. Koalice ale dosud žádné nepředstavila.

Kartu opencard, která slouží především jako tramvajenka, si dosud vyzvedlo asi 1,2 milionu cestujících. Deset minulých radních za TOP 09 a ODS kvůli projektu čelí obvinění. Spor Prahy a EMS řeší soud.

 

Právě se děje

před 52 minutami

Pachatele hanlivých nápisů na Havlově chalupě na Hrádečku policie nezjistila

Pachatele hanlivých nápisů na vratech chalupy bývalého prezidenta Václava Havla na Hrádečku na Trutnovsku policie nezjistila a případ odložila. Škodu policie vyčíslila téměř na 5500 korun. Nápisy neznámý pachatel na vrata nastříkal v noci na 10. října loňského roku.

"Oprávněný správce budovy se s žádnou škodou pro případ náhrady v trestním řízení nepřipojil. Samotné nápisy byly odstraněny hned po zadokumentování ze strany policie," uvedl mluvčí trutnovské policie Lukáš Vincenc. Chalupu na Hrádečku po Havlově smrti vlastní jeho manželka Dagmar Havlová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy