Praha neschválila tendr na svoz odpadu za 13 miliard, radní si nestihli přečíst návrh

ČTK ČTK
23. 12. 2015 11:59
O desetiletém tendru za třináct miliard korun budou pražští radní jednat až v novém roce. Na středečním mimořádném jednání k jeho schválení nedošlo. Město musí dodavatele vybrat nejpozději do konce června 2016, kdy mu končí smlouva s Pražskými službami (PSAS). Praha není jejich stoprocentním vlastníkem, proto firmě nemůže zadat zakázku přímo. Menšinovým vlastníkem PSAS je AVE CZ, která odmítla prodat městu svůj podíl.
Odpad v Praze nyní sváží Pražské služby.
Odpad v Praze nyní sváží Pražské služby. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Pražští radní na mimořádném jednání neschválili desetiletý tendr za 13 miliard korun na svoz odpadu. Radní materiál znovu projednají na zasedání 12. ledna. Město musí dodavatele vybrat nejpozději do konce června 2016, kdy mu končí smlouva s Pražskými službami (PSAS). Praha není jejich stoprocentním vlastníkem, proto firmě nemůže zadat zakázku přímo. Menšinovým vlastníkem PSAS je AVE CZ, která odmítla prodat městu svůj podíl.

Podle informací ČTK bylo důvodem přerušení projednávání materiálu to, že jej radní dostali až těsně před zasedáním a neměli dost času se s ním seznámit. Na jednání se prý navíc nedostavila předkladatelka materiálu, radní Jana Plamínková (Trojkoalice/STAN), která má přípravu zakázky ve své kompetenci. Plamínková má údajně již dlouhodobě nahlášenu dovolenou.

Tendr musí Praha vypsat co nejdříve, smlouva s PSAS jí končí v červnu 2016 a od 1. července musí mít již vybránu na svoz odpadu novou firmu - do tendru se podle informací ČTK přihlásí rovněž PSAS. Radní Plamínková v úterý po řádném jednání rady uvedla, že znění zakázky je připraveno, rovněž řekla, že pokud její vypsání rada co nejdříve schválí, stihne město do léta vybrat nového dodavatele. Problémy by však mohlo způsobit případné odvolání proti výsledku soutěže ze strany neúspěšných uchazečů.

Pokud tendr v lednu rada schválí, musí zadání projednat pražské zastupitelstvo. Jak se k tendru postaví zastupitelé, není jasné. V zastupitelstvu nyní neexistuje koaliční většina - od loňských voleb vládnoucí koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice se na konci října rozpadla a z 11členné rady zůstalo ve funkci pouze sedm radních.

Rozhodnutí svých kolegů dnes kritizoval náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD). "Hlasoval jsem pro vypsání zakázky, protože je to jediný správný krok a všechny podklady byly řádně připraveny. Mrzí mne, že kolegyně, přestože disponovala podklady od první poloviny listopadu, tak nebyla schopna připravit pro radu materiál na vypsání zakázky," řekl Dolínek.

Radní řešili problém v souvislosti s odpady již na úterním zasedání, kdy měli schválit materiál, kterým by Praha řekla, že nevypíše tendr a odpad by svážely PSAS. Menšinový akcionář, firma AVE, by pak výměnou za převod podílu spravoval spalovnu a v budoucnu v ní získal podíl. Tento plán sedmičlenná rada neodsouhlasila.

Praha několik let usilovala o akvizici PSAS, aby mohla prostřednictvím vlastní společnosti sama svážet odpad. Snahu ale zablokovala firma AVE CZ, která loni ovládla menšinový podíl Pražských služeb. Praha a AVE CZ kvůli situaci dosud vedou smírčí řízení. Spor mezi akcionáři se týká především využití malešické spalovny. K dohodě zatím sporné strany nedošly. Dál také trvá zájem AVE CZ ovládnout PSAS. Firma nabízí Praze 4,1 miliardy korun. Město se ale podílu zbavovat nechce, naopak se bude dál snažit o akvizici Pražských služeb.

Pražské služby, které předloni měly čistý zisk 66,8 milionu korun při tržbách 2,9 miliardy korun, se v hlavním městě starají o odvoz odpadu. Praze v roce 2011 skončila dlouholetá smlouva, od té doby ji politici několikrát bez výběrového řízení prodloužili. Naposledy dostaly Pražské služby a AVE.CZ bez soutěže zakázku za 1,6 miliardy korun bez DPH.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého letounu 777X kvůli špatnému počasí. Oznámila to firma. Dodala, že se o let znovu pokusí v sobotu v 19:00 SEČ.

Zkušební let stroje 777X se měl původně uskutečnit již loni v létě, Boeing ho ale odložil a zdůvodnil to problémy s křídly, softwarem a dodávkami motorů firmy General Electric.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Kvůli silným bouřím a záplavám na Madagaskaru zemřelo 21 lidí

Silné bouře, které postihly severozápad Madagaskaru, si od neděle vyžádaly 21 mrtvých. Dalších 20 lidí se pohřešuje, uvedly dnes madagaskarské úřady. Prudký déšť, který na ostrově způsobil záplavy a sesuvy půdy, zasáhl téměř 90 000 lidí. Část země má narušenou infrastrukturu a hrozí nedostatek jídla, píše AFP.

Rozvodněná řeka například v městečku Mitsinjo smetla 24 lidí, z nich čtyři byli nalezeni mrtví, zbývajících 18 se pohřešuje. Ve 120 kilometrů vzdálené vesnici Tsaramandroso přišli o život rovněž čtyři lidé. Dalších devět lidí zemřelo ve městě Maevatanana, většina z nich v těžební oblasti.

Deště také poničily části dvou hlavních silnic, které spojují severozápad země se zbytkem ostrova, a odřízly tak několik vesnic. Voda na jednom místě odnesla zhruba 700 metrů dlouhý úsek silnice.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy