Praha nemusí ztišit Holešovičky, řekl soud. Jak moc lidé dopravou trpí, určí znalec

Marek Pokorný Marek Pokorný
30. 11. 2018 6:12
Pražská ulice V Holešovičkách je jednou z nejzatíženějších komunikací v metropoli. Denně jí projede na 90 tisíc aut. Zlepšení situace je však pro obyvatele okolních domů po středečním verdiktu Městského soudu v Praze v nedohlednu. Zrušil verdikt obvodního soudu, který loni v únoru přikázal, že město musí do roka učinit taková opatření, aby jak hluk, tak imise splňovaly hygienické normy. A pohrozil, že v opačném případě udělí pokutu. O dalším osudu ulice rozhodne znalec.
V Holešovičkách 
Už tak přetížená ulice dostane ještě naloženo.
V Holešovičkách Už tak přetížená ulice dostane ještě naloženo. | Foto: Ludvík Hradilek

Aktuálně platící vyhláška sice nařizuje, že například hladina hluku ve dne nemá překročit 60 a v noci 50 decibelů, ale na severní části magistrály vedoucí od tunelu Blanka k nemocnici Bulovka tuto hranici přesahuje v noci až dvacetinásobně a dosahuje 65 decibelů (každé tři decibely znamenají dvojnásobek hluku).

Město se brání tím, že se stav snaží zlepšit - za 25 milionů korun například položilo tichý asfalt. A do okolních domů dává na své náklady i nová okna.

"Prvoinstanční soud vycházel z toho, že znečištění způsobuje jedině doprava, a nepřihlédl k tomu, že mohou být i jiné zdroje, jako lokální topeniště," uvedl právní zástupce města Jiří Vondra.

"Pokud projíždí 90 tisíc aut denně, několik lokálních topenišť nemůže situaci ovlivnit," reagoval zmocněnec obyvatel Zdeněk Kuneš.

Předseda senátu Lubor Veselý dal však za pravdu městu - prvoinstanční soud podle něj "nedostatečně zjistil skutkový stav věci" a neprokázal, nakolik za nadlimitní imise a hluk může doprava. "Není rozhodující, kolik aut tam projede, ale jaké důsledky provoz v této ulici má. Zda skutečně způsobuje ty imise v takové míře, která je neakceptovatelná, a zda je v silách města jim zabránit," uvedl Veselý.

Prvoinstanční soud si proto má podle něj přizvat znalce, který bude delší dobu sledovat a měřit stav nejen v Holešovičkách, ale i na dalších místech v Praze a tato měření porovnávat. A až poté rozhodne, zda situace v ulici V Holešovičkách je výrazně horší než v podobných lokalitách.

Foto: Google Maps

Tunel Blanka situaci zhoršil, tvrdí místní

Situaci podle místních zhoršil v roce 2015 otevřený tunel Blanka, který do rezidenční čtvrti přivedl dalších více než 20 tisíc aut denně. A poukazují, že stavební povolení na Blanku říká, že nesmí být zprovozněna dřív než silniční okruh kolem Prahy. Ten je v nedohlednu. Město tento rozpor vyřešilo šalamounsky. Tunel uvedlo "jen" do zkušebního provozu, ovšem s plným provozem.

"Řešení se odkládá na neurčito a všechny negativní vlivy dál budou působit," kritizuje verdikt Kuneš, byť je podle něj pozitivní, že soud žalobu nezamítl a proběhne měření.

Obvodní soud pro Prahu 1 obyvatelům Holešoviček vyhověl již jednou, a to před sedmi lety. Jeho tehdejší verdikt však vzápětí zrušil odvolací soud − podle něj neodůvodněně preferoval zájmy obyvatel v těsné blízkosti dopravní tepny před zájmy města a všech jeho obyvatel. Lidí z Holešoviček se ale zastal Nejvyšší soud, který přikázal věc znovu projednat a vzít v potaz třeba to, zda se město snaží situaci napravit.

Není to jediný podobný spor. V lednu 2008 soud pravomocně přikázal ztišit magistrálu poblíž Jižní spojky - město tam následně dalo tichý asfalt, snížilo rychlost a začalo stavět protihlukové zdi. Před šesti lety ale Ústavní soud vrátil případ na začátek a řekl, že obecné soudy neodůvodněně preferovaly zájmy postižených obyvatel před zájmy města jako vlastníka komunikací. A tento spor tak nyní běží od počátku.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Uzbekistán odmění občany za denní procházky, chce zlepšit jejich kondici

Uzbeky, kteří ujdou 10 000 kroků denně po celý rok, čeká odměna v podobě bezplatného používání státních tělocvičen a padesátiprocentní slevy na služby poskytované vládou. Slibuje to návrh prezidentského dekretu, o kterém informovala místní média. Nápad zaujal i agenturu Reuters.

Dokument si klade za cíl podporovat tělesnou zdatnost a zdravý životní styl, jenž pomáhá předcházet nemocem. Dekret počítá také se zavedením dne bez aut či budováním sportovišť pro cvičení pod širým nebem po celé této středoasijské zemi s 34 miliony obyvatel.

Vláda také doufá, že zlepšování kondice pomůže chránit populaci před nemocemi, jako je covid-19. Uzbekistán s 53 000 potvrzenými případy nákazy koronavirem a 444 úmrtími hlásí nižší čísla než mnoho jiných zemí. Země také dvakrát vyhlásila karanténní opatření, aby zabránila šíření nákazy.

Vyhláška načrtává program nazvaný "Překonejme pandemii sportem!" a zdůrazňuje propagaci chůze, běhu, jízdy na kole, malé kopané, badmintonu, volejbalu či městské formy basketbalu zvané streetball.

před 1 hodinou

V USA půjde do dražby vzácná malba Sandra Botticelliho

Newyorská aukční síň Sotheby’s v lednu nabídne malbu italského renesančního mistra Sandra Botticelliho, na níž je zobrazen mladý muž držící medailon. Podle Sotheby’s není vyloučeno, že se dílo prodá až za 100 milionů dolarů, což je v přepočtu 2,32 miliardy korun. Příležitosti pro koupi Botticelliho portrétů jsou mimořádné vzácné, píše agentura AP.

"Nenapadá mě žádné podobné Botticelliho dílo, které kdy bylo na otevřeném mezinárodním trhu," říká Christopher Apostle, jenž v aukční síni vede oddělení prodeje děl starých mistrů. "Skutečnost, že se ví jen o 12 portrétech Botticelliho, tento obraz řadí mezi výkvět," pokračuje. "Svým způsobem jsou to ty nejosobnější věci, které vytvořil. Je to něco, co dělal jen s jednou další osobou."

Aukční síň doufá, že navzdory pandemii covidu-19, která po celém světě způsobila značný hospodářský propad, by se obraz mohl prodat draze. Poslední dílo, které dosáhlo takových výšin, byl obraz impresionisty Claudea Moneta s názvem Meules (Kupky sena). Ten byl v newyorském Sotheby’s vydražen loni za 110,7 milionu dolarů, v přepočtu přes 2,5 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Ve Vatikánu rezignoval kvůli skandálu vlivný kardinál Becciu

Ve Vatikánu dnes rezignoval na svou funkci vlivný italský kardinál Angelo Becciu, prefekt Kongregace pro blahořečení a svatořečení. Podle agentury AP je jeho odchod spojen se skandálem kolem kontroverzního nákupu luxusních nemovitostí v Londýně za peníze církevního státu. Vatikán rezignaci nekomentoval.

Dvaasedmdesátiletý Becciu neskončil pouze v čele jedné z kongregací, ale vzdal se i svých kardinálských pravomocí. Znamená to, že se například nebude moci zúčastnit dalšího konkláve, které volí nového papeže. Naposledy se něco takového stalo před dvěma lety, kdy kvůli obvinění ze sexuálního zneužívání dětí a mladých mužů rezignoval americký kardinál Theodore McCarrick.

Zdroj: ČTK
Další zprávy