Praha se domluvila s EMS, opencard může vydávat do 22. října. Jednání budou pokračovat

ČTK ČTK
Aktualizováno 14. 10. 2015 17:27
Společnost eMoneyServices (EMS) se domluvila s Prahou na prodloužení platnosti jednoho z bezpečnostních certifikátu pro kartu opencard. Praha ji tak může vydávat až do 22. října místo původního 15. října. EMS podmiňuje prodloužení certifikátu tím, aby ji městská firma Operátor opencard, který se o kartu stará, dovolil nahlédnout do systému. Žádná další dohoda není, Praha s EMS dál jedná.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: René Volfík/Economia

Praha - Praha může bez problémů vydávat opencard až do 22. října. Vydávání karty ohrožoval konec platnosti jednoho z bezpečnostních certifikátů, platnost měla skončit ve čtvrtek 15. října.

Na prodloužení se domluvila Praha a vlastník karty, firma eMoneyServices (EMS), potvrdil mluvčí EMS Martin Opatrný. Kvůli vypršení jednoho z certifikátů bylo vydávání karet v uplynulých týdnech několikrát zastaveno.

Certifikáty jsou technické prvky ochrany práv a zabezpečení systému.

Prodloužení za možnost nakouknout

EMS podmiňuje prodloužení certifikátu tím, aby ji městská firma Operátor opencard, který se o kartu stará, dovolil nahlédnout do systému.

"Operátor se zavázal, že v tomto týdnu umožní celkovou kontrolu Opencard. Místo kontroly to však zatím vypadá z jejich strany na obstrukce. My ale dohodu ctíme, což znamená, že zatím k výpadkům provozu nedojde," řekl Opatrný.

EMS Prahu několikrát obvinila z toho, že do systému neoprávněně zasahuje a porušuje zákon, proto si jej chce sama překontrolovat.

Certifikáty byly prodlouženy pouze do 22. října 2015. "Žádná jiná dohoda zatím není. Dál jednáme," řekl za Operátora opencard Martin Vaic.

Další jednání bude v dalších dnech

Dlouhodobé prodloužení EMS podmiňuje kompletním licenčním auditem. Další jednání o budoucnosti karty by měla mezi Prahou a EMS následovat v nejbližších dnech.

Praha po EMS v minulých týdnech požadovala odstranění certifikátů, to firma odmítla. Praha posléze nabídla, že sama provede kontrolu systému za přítomnosti soudního znalce a EMS seznámí s výsledkem. Ta to opět odmítla.

Minulý týden se obě strany domluvily, že kontrola bude provedena zaměstnanci EMS za přítomnosti zástupců města a soudního znalce. Podle Opatrného ale tento krok operátor zdržuje. "Měl být proveden již tento týden, zatím k tomu ale nedošlo," řekl.

Praha nemá s EMS uzavřenu smlouvu na podporu systému opencard. Její vydávání v uplynulých měsících bylo několikrát přerušeno, právě kvůli platnosti certifikátů.

Praha před časem obvinila z výpadku EMS, firma vinu odmítla. Naopak Prahu obvinila z porušování autorského zákona.

Firma chce 60 milionů

Vlastník karty se už s Prahou a dopravním podnikem soudí kvůli údajným nezaplaceným dluhům a penězům za použití licencí. Firma podala žaloby o celkem 60 milionů korun.

Spory se táhnou řadu měsíců, verdikt soud dosud nevynesl.

 

Právě se děje

Další zprávy