Místo Lítačky mohla být In Karta. České dráhy ji Praze na konci roku nabízely místo opencard

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
1. 3. 2016 18:06
Hlavní město mohlo mít místo nové Lítačky čipovou In Kartu Českých drah. Vyplývá to z dopisu, který v půlce prosince zaslaly České dráhy na pražský magistrát. V polovině prosince měli zástupci drah i prezentaci před radou hlavního města. „Ono by to nejspíše stálo hodně peněz. Důležité ale je, že jsme už měli téměř připravenou Lítačku,“ vysvětlil Aktuálně.cz Martin Vaic, předseda dozorčí rady Operátora ICT, který pro Prahu Lítačku spravuje. Proto Praha podle Vaice návrh odmítla. „Finančně výhodnější a přístupnější bude integrace Lítačky s Českými drahami,“ řekl Vaic.
Pražská primátorka Krnáčová s Lítačkou
Pražská primátorka Krnáčová s Lítačkou | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - České dráhy nabídly Praze na konci minulého roku svou čipovou In Kartu, která tak mohla nahradit problematickou opencard namísto nově spuštěné Lítačky. Vyplývá to z dopisu, který v půlce prosince dráhy zaslaly náměstkovi pražské primátorky Petrovi Dolínkovi (ČSSD). V polovině prosince měli zástupci drah i prezentaci před radou hlavního města.

„Naše nabídka spočívá v poskytnutí In Karty ČD jako nosiče vašich jízdních dokladů,“ stojí v dopise zaslaném na pražský magistrát. Čipová In Karta je podobně jako nyní Lítačka nosič jízdenek a slouží především stálým zákazníkům drah, kteří díky ní získávají slevy na jízdném.

Městská akciová společnost Operátor ICT, která pro Prahu společně s firmou XT-Card Lítačku připravila, informaci potvrdila. „Ono by to nejspíše stálo hodně peněz. Důležité ale je, že jsme už měli téměř připravenou Lítačku,“ vysvětlil Aktuálně.cz Martin Vaic, který je předsedou dozorčí rady Operátora ICT. Podle Vaice tak nebylo schůdné přerušit připravený projekt.

Propojení do konce roku

Ovšem v budoucnosti má mít pražská tramvajenka k Českým drahám i tak blízko. „Finančně výhodnější a přístupnější bude integrace Lítačky s Českými drahami,“ nastínil plány Vaic „Budeme si navzájem uznávat karty,“ řekl s tím, že Operátor ICT s dopravcem nyní intenzivně jedná.

Zatím nic podepsané není, Praha chce ale Lítačku s In Kartou Českých drah spojit do konce roku. „Určitě to nebude během měsíce, ale do konce roku bychom to měli spustit,“ řekl Vaic.

České dráhy se k celé záležitosti odmítly vyjadřovat. Vysvětlily to tím, že se jedná o obchodní informace. „Nemohu vám tedy k této věci nic podrobnějšího sdělit,“ řekl mluvčí dopravce Radek Joklík.

Jízdenka na vlak na Lítačce

Integrace Lítačky a In Karty bude znamenat uznávání jízdních dokladů v rámci Českých drah a Prahy. Zjednodušeně to tedy bude znamenat, že na Lítačku si lidé budou výhledově moci nahrát jízdenku na vlak a obráceně. Držitelé obou karet se tak budou moc jedné z karet zbavit. Zatím to plánují pro Prahu a Středočeských kraj.

Kolik bude integrace stát, není jasné. A ani jedna ze stran nechtěla zatím cenu odhadovat.

Podle Martina Vaice je integrace logickým krokem. Protože firma XT-Card, která dodala program, na němž funguje Lítačka, dodala Českým drahám i In Kartu.

České dráhy se odmítly vyjádřit i k tomu, za kolik chtěly Praze svou čipovou kartu nabídnout. Částka nejspíš nebyla vysoká, neboť by z toho samy dráhy profitovaly - opencard využívá více jak 1,2 milionu lidí, mezi nimiž by mohly získat nové zákazníky.

České dráhy přitom nenabízely svou kartu Praze poprvé, vždy byly ale odmítnuty stejně jako další firmy, mezi nimiž v minulosti figurovala i XT-Card, které chtěly Praze pomoci vyřešit problematickou opencard.

Nevole zastupitelů a dalších kritiků

Kritici Lítačky stále poukazují na to, že primátorka Adriana Krnáčová (ANO) připravila celý projekt v utajení a v poptávkovém řízení, tedy bez řádné soutěže. Primátorka také stále neukázala všechny smlouvy, což se nelíbí hlavně pražským zastupitelům, a není tak zcela jasné, kolik nová tramvajenka stála – částka bude známá až v polovině roku, kdy doběhne její testování.

Třetinový podíl v XT-Card, která Praze program pro Lítačku dodala, koupila na konci minulého roku finanční skupina J&T. Do firmy tedy vstoupila už v době, kdy se projekt Lítačky připravoval.

Pražský magistrát ani finanční skupina v tom nevidí žádný zásadní problém. Ujišťují, že J&T ani firma XT-Card nemají přístup k osobním údajům, které uživatelé nové karty musí uvádět.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Velká Británie stáhne z Afghánistánu většinu ze svých 750 vojáků

Británie stáhne z Afghánistánu téměř všechny ze svých 750 vojáků, kteří v zemi působí, napsal v úterý list The Times. Britské rozhodnutí přichází krátce po oznámení Spojených států, že američtí vojáci Afghánistán definitivně opustí do 11. září 2021. Pro Brity by podle informací The Times bylo obtížné v zemi zůstávat po odchodu amerických spojenců, protože obě vojska sdílejí základny i infrastrukturu.

Británie vypracovala plán na předání vedení akademie v Kábulu, kde její jednotky pomáhají cvičit afghánské vojáky. Nově ji bude spravovat místní vláda. Britští vojáci působí převážně v Kábulu v ochranných misích, například jako doprovod význačných osobností. Vojáci se postupně přesouvají na protiteroristické mise do Afriky i jinde ve světě.

"Samozřejmě, že tato hrozná válka musí jednoho dne skončit, ale škrty a útěk od našich afghánských partnerů na ně musí působit jako zrada," uvedl generálmajor Charlie Herbert, který byl do roku 2018 poradcem NATO pro afghánskou policii.

Zdroj: ČTK
Další zprávy