Praha má nové výbory. Březina šéfem kontrolorů nebude

ČTK Lucie Stuchlíková ČTK, Lucie Stuchlíková
15. 12. 2011 19:00
Koalice kandidáta ČSSD na předsedu kontrolního výboru odmítla, místo je zatím volné
Magistrát má nové šéfy výborů
Magistrát má nové šéfy výborů | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Pražské zastupitelstvo ve čtvrtek zvolilo nové složení výborů. Bude jich 12, což je o pět méně než za minulé koalice ODS a ČSSD.

Občanští demokraté obsadí předsednická místa v šesti výborech, TOP 09 v pěti. Křeslo šéfa kontrolního výboru chce současná koalice přenechat opoziční ČSSD.

Placených bude pět předsedů. Pravidelný plat bude dostávat šéfka výboru pro vzdělávání Andrea Vlásenková, předseda výboru pro informatiku a evropské fondy Jan Kalousek (oba ODS), dále šéfové dopravního výboru Jiří Nouza a výboru pro hospodářskou politiku Jan Vašíček (oba TOP 09).

Další placené místo bude mít i předseda kontrolního výboru, ten však nebyl vybrán. Jeho volbu totiž provázely velké neshody. 

Zastupitelé za ČSSD protestovali proti tomu, že opozice nemá v kontrolním výboru většinu. "Jsem tím velmi překvapen, opozice by měla mít většinu v kontrolním výboru," uvedl Petr Dolínek (ČSSD).

Sociální demokraté navrhovali na předsedu kontrolního výboru Karla Březinu (ČSSD), jejich návrh ale neprošel. Výbor zůstal po hlasování bez předsedy. Koalice ale podpořila jako místopředsedu kontrolního výboru Dolínka.

Šéfem výboru pro infrastrukturu se stal pražský zastupitel a radní Prahy 3 Pavel Hurda (ODS). Původně se uvažovalo o tom, že by předsedal výboru pro územní plán, proti tomu ale protestovala řada sdružení v čele s Transparency International a Tady není developerovo. 

Hurda na post nakonec nekandidoval, ačkoli ho na něj navrhl Miroslav Poche (ČSSD). Zelení naznačovali, že Hurda má dostat pozici jako odměnu za loajalitu primátorovi při vyjednávání nové koalice. Post předsedy výboru pro územní plán místo něj obsadil Vladimír Schmalz (ODS).

Prohlédněte si nove pražské radní:

Předsedou výboru pro informatiku se stal zpěvák Jan Kalousek. Proti jeho zvolení vystupovali zastupitelé za ČSSD. "Jakto, že můžete navrhnout obviněného Jana Kalouska za placeného předsedu výboru?" ptal se bývalý náměstek primátora Antonín Weinert (ČSSD). Poukazoval tak na to, že Kalousek čelí obvinění z pojistného podvodu.

Sociální demokracie se také pokoušela neúspěšně získat křeslo předsedy dopravního výboru. Podle šéfa klubu ČSSD Petra Dolínka se v oblasti dopravy objevuje v posledním době mnoho problémů. "Chceme stoprocentně spolupracovat na řešení všech věcí," uvedl Dolínek.

Většina výborů bude mít devět členů, výjimkou jsou výbor pro zdravotnictví, sociální a bytovou politiku a výbor pro kulturu, památkovou péči, výstavnictví, cestovní ruch a zahraniční vztahy, které budou mít 11 členů.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Írán zařadil odcházejícího prezidenta USA Trumpa a několik členů jeho administrativy na svůj sankční seznam za "terorismus a spáchání nelidských činů"

Írán zařadil odcházejícího amerického prezidenta Donalda Trumpa a několik členů jeho administrativy na svůj sankční seznam za "terorismus a spáchání nelidských činů". Informovala o tom dnes agentura Reuters s tím, že jde spíše o symbolický krok.

Sankce předpokládají zadržení jakéhokoli majetku dotyčných v Íránu, přičemž není známo, že by některý z vrcholných amerických představitelů v Íránu nějaký majetek měl. Země neudržují diplomatické styky od začátku 80. let a Trumpova administrativa od roku 2018 na Írán uvalovala sankce značně poškozující íránskou ekonomiku.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

USA považují jednání Číny vůči menšině Ujgurů v autonomní oblasti Sin-ťiang za genocidu. Peking se dopouští zločinů proti lidskosti, řekl Pompeo

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Aerolinky Emirates a Etihad zavádějí cestovní průkazy pro očkované nebo lidi s negativním testem

Saúdskoarabské aerolinky Emirates a Etihad ve spolupráci s Mezinárodním sdružením pro leteckou dopravu (IATA) zavádějí cestovní průkazy pro lidi, kteří byli očkovaní proti covidu-19 anebo mají negativní test. V úterý o tom informovala agentura Bloomberg.

Cestovní průkaz IATA se bude předkládat na vybraných letech z Abú Zabí, metropole stejnojmenného emirátu, v prvním čtvrtletí, informovala národní letecká společnost Etihad. Ta průkaz posléze rozšíří na další lety, pokud bude počáteční zkouška úspěšná. Společnost Emirates zahájí první fázi zavádění cestovního průkazu v dubnu u letů z domovské Dubaje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy