Praha loni zvýšila výnos z pronájmů o 100 milionů korun. Za úspěchem je prý důslednost magistrátu

ČTK ČTK
3. 5. 2018 16:06
Hodnota městského majetku je odhadována na více než 300 miliard korun. Většina bytového fondu byla v minulosti privatizována.
Multifunkční kampus v Hybernské ulici.
Multifunkční kampus v Hybernské ulici. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Pražský magistrát loni zvýšil výnos z pronájmů majetku o 100 milionů korun na zhruba 3,2 miliardy korun. Novinářům to dnes řekl ředitel magistrátního odboru hospodaření s majetkem Jan Rak. Za nárůstem podle něj stojí důslednější přístup magistrátu ve vztahu ke správcovským firmám a vyšší inflace.

Podle Raka se magistrát pokouší například zlepšit vymáhání dluhů a lépe kontrolovat firmy, se kterými má město uzavřeny smlouvy na správu nemovitostí. "Správci v tuto chvíli neutratí jedinou korunu, kterou my třikrát neotočíme," uvedl Rak. Dodal, že nárůst výnosů je zčásti dán také inflační doložkou nájemních smluv, podle které může město zvýšit nájem o míru inflace.

Hodnota městského majetku je odhadována na více než 300 miliard korun. Většina bytového fondu byla v minulosti privatizována. S dříve schválenými privatizacemi se stále pokračuje, podle vyjádření magistrátu se však další schvalovat nebudou a město chce byty naopak stavět.

Řada městských objektů je nevyužitých, a to i na lukrativních místech. V poslední době magistrát vyřešil například otázku takzvaných radničních domů na Malém náměstí, které pronajal několika organizacím, a nevyužívaných budov v Hybernské ulici, kde Univerzita Karlova vytváří multifunkční kampus.

Magistrátní odbor majetku je od konce roku 2016 rozdělen na dvě části, a to na odbor hospodaření s majetkem a odbor evidence majetku. Rozdělením skončila éra původního ředitele jednotného odboru Radka Svobody, označovaného za nejvlivnějšího magistrátního úředníka.

Podle ředitele Raka, který vede hospodářskou část majetkového odboru, se nové vedení zaměřilo na zlepšení transparentnosti, kontroly a efektivity. Úřad kromě snahy o zvýšení výnosu řeší například majetkové vypořádání se státními společnostmi či církvemi, směny a odkupy majetku nebo zpracování dat a jejich postupné zveřejnění. Při tom magistrát spolupracuje s poradenskou společností PricewaterhouseCoopers.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 8 hodinami

Britská policie řešila tanker v Lamanšském průlivu. Na palubě byli černí pasažéři

Britská policie spolu s pobřežní a pohraniční stráží v neděli zasahovaly kvůli incidentu na ropném tankeru v Lamanšském průlivu jižně od ostrova Wight. Důvodem bylo několik černých pasažérů, kteří podle sdělení policie slovně vyhrožovali posádce. Informovala o tom agentura Reuters. Rozhlas ostrova Wight večer oznámil, že operace skončila zatčením sedmi podezřelých.

"Na palubě tankeru bylo několik černých pasažérů, kteří slovně vyhrožovali posádce. Nikdo nebyl zraněn," uvedla policie v prohlášení. BBC citovala právníky řeckého majitele lodi, podle nichž "stoprocentně nejde o únos", jak se předtím také spekulovalo.

K lodi, která se plaví pod liberijskou vlajkou, vyrazila v neděli plavidla pobřežní stráže i vrtulníky. Tanker Nave Andromeda, dlouhý 228 metrů, podle AP vyplul 6. října z Lagosu v Nigérii a do jihoanglického přístavu Southampton měl dorazit dnes dopoledne.

Zdroj: ČTK
Další zprávy