reklama
 
 

Praha loni zvýšila výnos z pronájmů o 100 milionů korun. Za úspěchem je prý důslednost magistrátu

3. 5. 2018 16:06
Hodnota městského majetku je odhadována na více než 300 miliard korun. Většina bytového fondu byla v minulosti privatizována.

Praha - Pražský magistrát loni zvýšil výnos z pronájmů majetku o 100 milionů korun na zhruba 3,2 miliardy korun. Novinářům to dnes řekl ředitel magistrátního odboru hospodaření s majetkem Jan Rak. Za nárůstem podle něj stojí důslednější přístup magistrátu ve vztahu ke správcovským firmám a vyšší inflace.

Podle Raka se magistrát pokouší například zlepšit vymáhání dluhů a lépe kontrolovat firmy, se kterými má město uzavřeny smlouvy na správu nemovitostí. "Správci v tuto chvíli neutratí jedinou korunu, kterou my třikrát neotočíme," uvedl Rak. Dodal, že nárůst výnosů je zčásti dán také inflační doložkou nájemních smluv, podle které může město zvýšit nájem o míru inflace.

Hodnota městského majetku je odhadována na více než 300 miliard korun. Většina bytového fondu byla v minulosti privatizována. S dříve schválenými privatizacemi se stále pokračuje, podle vyjádření magistrátu se však další schvalovat nebudou a město chce byty naopak stavět.

Řada městských objektů je nevyužitých, a to i na lukrativních místech. V poslední době magistrát vyřešil například otázku takzvaných radničních domů na Malém náměstí, které pronajal několika organizacím, a nevyužívaných budov v Hybernské ulici, kde Univerzita Karlova vytváří multifunkční kampus.

Magistrátní odbor majetku je od konce roku 2016 rozdělen na dvě části, a to na odbor hospodaření s majetkem a odbor evidence majetku. Rozdělením skončila éra původního ředitele jednotného odboru Radka Svobody, označovaného za nejvlivnějšího magistrátního úředníka.

Podle ředitele Raka, který vede hospodářskou část majetkového odboru, se nové vedení zaměřilo na zlepšení transparentnosti, kontroly a efektivity. Úřad kromě snahy o zvýšení výnosu řeší například majetkové vypořádání se státními společnostmi či církvemi, směny a odkupy majetku nebo zpracování dat a jejich postupné zveřejnění. Při tom magistrát spolupracuje s poradenskou společností PricewaterhouseCoopers.

autor: ČTK | 3. 5. 2018 16:06

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama

  Praha

  reklama
  reklama
  reklama