reklama
 
 

Praha je hrozná, třetina lidí by se odtud stěhovala

23. 9. 2010 6:50
Sedmatřicet procent voličů řeklo pražským politikům, že se v hlavním městě nedá žít

Praha - Necelý měsíc před komunálními volbami dostali pražští politici pozoruhodný signál od obyvatel Prahy.

Podle průzkumu agentury Dema by se více než třetina Pražanů ráda během svého života z hlavního města odstěhovala.

Jako zásadní důvody ke změně bydliště dotazovaní uvedli možnost být v užším kontaktu s přírodou, lepší ovzduší nebo vlastní bydlení v domku.

Polovina z těch, kteří uvažují o stěhování, si umí stanovit konkrétní časový horizont. Do dvou let by rádo Prahu opustilo 21 procent a do pěti let 32 procent obyvatel. Zbytek jasnou představu nemá.

Přitom právě politické strany a politici, kteří v komunálních volbách v Praze uspějí, budou mít v následujících čtyřech letech na rozvoj města hlavní vliv. Ve svých předvolebních programech se k některým tématům, která vedou každého třetího Pražana k odchodu, vyjadřují.

Aby se Pražanům lépe dýchalo

Nepřehlédnutelná je věčně propíraná kvalita pražského ovzduší. Před volbami strany svorně slibují, že do čtyř let pražský vzduch vyčistí, a to především opatřeními v dopravě, která souvisí s dokončením vnějšího a vnitřního okruhu, které by měly odvést část provozu z centra.

ODS a KSČM chtějí stavět více záchytných parkovišť a zavádět elektromobily, ČSSD má v plánu podpořit městskou hromadnou dopravu a posílit spoje, což navrhuje i TOP 09.

Prohlédněte si galerii z výstavby nového parkoviště na Praze 13

Věci veřejné a Zelení/SNK-ED navrhují, aby byl vjezd do centra povolen jen na speciální známky nebo po zaplacení mýtného. Zelení navíc chtějí přebudovat severojižní magistrálu na bulvár.

Smutný primát v nízké kvalitě ovzduší drží pražská ulice Legerova, kde se drží největší koncentrace oxidu dusičitého z celé republiky. Proto se i tato část města dostala do předvolebních programů, kde se politické strany shodují na tom, že je v místě potřeba radikálně snížit počet aut, která tudy během dne projedou.

Zelená cyklistům

První bezúspěšnou snahou o zlepšení situace bylo zúžení silnice o jeden jízdní pruh. Nyní přicházejí strany s dalšími nápady. ODS, ČSSD a Věci veřejné věří, že provozu výrazně odlehčí vybudování vnějšího a vnitřního okruhu. TOP 09 nebo Zelení/SNK-ED navrhují přeměnit Legerovu ulici v městský bulvár se zelení a minimem aut.

Zajímavým tématem letošních voleb je také cyklistická doprava v Praze, ke které se hlásí všechny strany a to mnohem hlasitěji než v roce 2006.

Politici jednotně slibují investice do cyklotras, jejich lepší propojení a nová místa na parkování kol. ODS, ČSSD a KSČM navíc prosazují zavedení cyklopůjčoven.

Snaha o zlepšení života v hlavním městě se tedy nedá politickým stranám upřít. Předvolební program je však vždy jen jednou stranou mince a mnohem důležitější bude, jakým způsobem přemění zvolení politici své sliby ve skutečnost.

autor: Michal Štůsek | 23. 9. 2010 6:50

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama

  Praha

  reklama
  reklama
  reklama