Praha je hrozná, třetina lidí by se odtud stěhovala

Michal Štůsek Michal Štůsek
23. 9. 2010 6:50
Sedmatřicet procent voličů řeklo pražským politikům, že se v hlavním městě nedá žít
Prahu čekají po komunálních volbách velké změny
Prahu čekají po komunálních volbách velké změny | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Necelý měsíc před komunálními volbami dostali pražští politici pozoruhodný signál od obyvatel Prahy.

Podle průzkumu agentury Dema by se více než třetina Pražanů ráda během svého života z hlavního města odstěhovala.

Jako zásadní důvody ke změně bydliště dotazovaní uvedli možnost být v užším kontaktu s přírodou, lepší ovzduší nebo vlastní bydlení v domku.

Polovina z těch, kteří uvažují o stěhování, si umí stanovit konkrétní časový horizont. Do dvou let by rádo Prahu opustilo 21 procent a do pěti let 32 procent obyvatel. Zbytek jasnou představu nemá.

Přitom právě politické strany a politici, kteří v komunálních volbách v Praze uspějí, budou mít v následujících čtyřech letech na rozvoj města hlavní vliv. Ve svých předvolebních programech se k některým tématům, která vedou každého třetího Pražana k odchodu, vyjadřují.

Aby se Pražanům lépe dýchalo

Nepřehlédnutelná je věčně propíraná kvalita pražského ovzduší. Před volbami strany svorně slibují, že do čtyř let pražský vzduch vyčistí, a to především opatřeními v dopravě, která souvisí s dokončením vnějšího a vnitřního okruhu, které by měly odvést část provozu z centra.

ODS a KSČM chtějí stavět více záchytných parkovišť a zavádět elektromobily, ČSSD má v plánu podpořit městskou hromadnou dopravu a posílit spoje, což navrhuje i TOP 09.

Prohlédněte si galerii z výstavby nového parkoviště na Praze 13

Věci veřejné a Zelení/SNK-ED navrhují, aby byl vjezd do centra povolen jen na speciální známky nebo po zaplacení mýtného. Zelení navíc chtějí přebudovat severojižní magistrálu na bulvár.

Smutný primát v nízké kvalitě ovzduší drží pražská ulice Legerova, kde se drží největší koncentrace oxidu dusičitého z celé republiky. Proto se i tato část města dostala do předvolebních programů, kde se politické strany shodují na tom, že je v místě potřeba radikálně snížit počet aut, která tudy během dne projedou.

Zelená cyklistům

První bezúspěšnou snahou o zlepšení situace bylo zúžení silnice o jeden jízdní pruh. Nyní přicházejí strany s dalšími nápady. ODS, ČSSD a Věci veřejné věří, že provozu výrazně odlehčí vybudování vnějšího a vnitřního okruhu. TOP 09 nebo Zelení/SNK-ED navrhují přeměnit Legerovu ulici v městský bulvár se zelení a minimem aut.

Zajímavým tématem letošních voleb je také cyklistická doprava v Praze, ke které se hlásí všechny strany a to mnohem hlasitěji než v roce 2006.

Politici jednotně slibují investice do cyklotras, jejich lepší propojení a nová místa na parkování kol. ODS, ČSSD a KSČM navíc prosazují zavedení cyklopůjčoven.

Snaha o zlepšení života v hlavním městě se tedy nedá politickým stranám upřít. Předvolební program je však vždy jen jednou stranou mince a mnohem důležitější bude, jakým způsobem přemění zvolení politici své sliby ve skutečnost.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Rada: Při přípravě rozpočtu nebyly respektovány základní zásady

Kvalita přípravy státního rozpočtu byla letos významně narušena nerespektováním základních zásad, jako je úplnost a reálnost rozpočtové dokumentace. Důvodem je mimo jiné to, že s návrhem státního rozpočtu na příští rok se schodkem 320 miliard korun současně Poslanecká sněmovna schválila významné úpravy daní. S nimi přitom návrh rozpočtu nepočítá. Vyplývá to z pravidelné čtvrtletní zprávy o stavu veřejných financí a nastavení rozpočtové politiky, kterou dnes zveřejnila Národní rozpočtová rada.

Ta zároveň zopakovala, že na základě dostupných dat bylo letní zvýšení schodku letošního rozpočtu na 500 miliard korun nadměrné. Ke konci listopadu skončil rozpočet ve schodku 341,5 miliardy korun.

Národní rozpočtová rada je nezávislý odborný orgán, jehož hlavním posláním je vyhodnocovat, zda stát a další veřejné instituce dodržují pravidla rozpočtové odpovědnosti daná zákonem. Radě nyní předsedá ekonomka Eva Zamrazilová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy