Praha je hrozná, třetina lidí by se odtud stěhovala

Michal Štůsek Michal Štůsek
23. 9. 2010 6:50
Sedmatřicet procent voličů řeklo pražským politikům, že se v hlavním městě nedá žít
Prahu čekají po komunálních volbách velké změny
Prahu čekají po komunálních volbách velké změny | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Necelý měsíc před komunálními volbami dostali pražští politici pozoruhodný signál od obyvatel Prahy.

Podle průzkumu agentury Dema by se více než třetina Pražanů ráda během svého života z hlavního města odstěhovala.

Jako zásadní důvody ke změně bydliště dotazovaní uvedli možnost být v užším kontaktu s přírodou, lepší ovzduší nebo vlastní bydlení v domku.

Polovina z těch, kteří uvažují o stěhování, si umí stanovit konkrétní časový horizont. Do dvou let by rádo Prahu opustilo 21 procent a do pěti let 32 procent obyvatel. Zbytek jasnou představu nemá.

Přitom právě politické strany a politici, kteří v komunálních volbách v Praze uspějí, budou mít v následujících čtyřech letech na rozvoj města hlavní vliv. Ve svých předvolebních programech se k některým tématům, která vedou každého třetího Pražana k odchodu, vyjadřují.

Aby se Pražanům lépe dýchalo

Nepřehlédnutelná je věčně propíraná kvalita pražského ovzduší. Před volbami strany svorně slibují, že do čtyř let pražský vzduch vyčistí, a to především opatřeními v dopravě, která souvisí s dokončením vnějšího a vnitřního okruhu, které by měly odvést část provozu z centra.

ODS a KSČM chtějí stavět více záchytných parkovišť a zavádět elektromobily, ČSSD má v plánu podpořit městskou hromadnou dopravu a posílit spoje, což navrhuje i TOP 09.

Prohlédněte si galerii z výstavby nového parkoviště na Praze 13

Věci veřejné a Zelení/SNK-ED navrhují, aby byl vjezd do centra povolen jen na speciální známky nebo po zaplacení mýtného. Zelení navíc chtějí přebudovat severojižní magistrálu na bulvár.

Smutný primát v nízké kvalitě ovzduší drží pražská ulice Legerova, kde se drží největší koncentrace oxidu dusičitého z celé republiky. Proto se i tato část města dostala do předvolebních programů, kde se politické strany shodují na tom, že je v místě potřeba radikálně snížit počet aut, která tudy během dne projedou.

Zelená cyklistům

První bezúspěšnou snahou o zlepšení situace bylo zúžení silnice o jeden jízdní pruh. Nyní přicházejí strany s dalšími nápady. ODS, ČSSD a Věci veřejné věří, že provozu výrazně odlehčí vybudování vnějšího a vnitřního okruhu. TOP 09 nebo Zelení/SNK-ED navrhují přeměnit Legerovu ulici v městský bulvár se zelení a minimem aut.

Zajímavým tématem letošních voleb je také cyklistická doprava v Praze, ke které se hlásí všechny strany a to mnohem hlasitěji než v roce 2006.

Politici jednotně slibují investice do cyklotras, jejich lepší propojení a nová místa na parkování kol. ODS, ČSSD a KSČM navíc prosazují zavedení cyklopůjčoven.

Snaha o zlepšení života v hlavním městě se tedy nedá politickým stranám upřít. Předvolební program je však vždy jen jednou stranou mince a mnohem důležitější bude, jakým způsobem přemění zvolení politici své sliby ve skutečnost.

 

Právě se děje

před 52 minutami

Vědci zkoumali tweety o klimatu, čtvrtinu vytvořili falešní "boti"

Za čtvrtinou příspěvků stály v průměrný den automatizované účty, neboli "boti". Takové je hlavní zjištění badatelů z americké Brownovy univerzity, kteří zkoumali miliony tweetů z roku 2017 na téma klimatických změn. Výsledná studie ještě nebyla zveřejněna, přístup k ní ale získal deník The Guardian. Ten na základě zjištění píše, že diskuse na Twitteru jsou "překrucovány armádou botů" ve prospěch popírání vědeckých poznatků.

Předmětem výzkumu bylo 6,5 milionů tweetů z více než měsíčného období kolem 1. června 2017, kdy americký prezident Donald Trump ohlásil odstoupení své země od pařížské klimatické dohody. Příspěvky o klimatických změnách pocházely od neautentických účtů. Ty neovládají běžní uživatelé, ale spíše software, jehož prostřednictvím může jediná osoba zadávat instrukce skupině profilů, které pak samostatně vytvářejí obsah nebo sdílejí a "lajkují" existující sdělení.

"Tato zjištění nasvědčují tomu, že mechanizovaní boti mají významný dopad při zvyšování dosahu odmítavých tvrzení o klimatické změně, včetně podpory pro Trumpovo odstoupení od pařížské dohody," cituje The Guardian z dosud nezveřejněné studie.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 53 minutami

Na SP v Rašnově bodoval z Čechů jen Koudelka, vyhrál Geiger

V závodě Světového poháru ve skocích na lyžích v Rašnově bodoval z Čechů pouze Roman Koudelka, který obsadil 27. místo. Viktor Polášek, Vojtěch Štursa ani Čestmír Kožíšek nepostoupili do druhého kola. Vyhrál Němec Karl Geiger, který na středním můstku jako jediný dosáhl hranice sta metrů.

Koudelka skočil v prvním kole 89 metrů a mezi bodovanou třicítku postoupil z 27. místa. Ve druhém si připsal o metr kratší pokus, ale v pořadí si nepohoršil. Polášek skončil osmatřicátý těsně před Štursou, Kožíšek obsadil 45. místo.

Geiger vedl už po prvním kole, ve druhém zopakoval stometrový pokus a druhého krajana Stephana Leyheho porazil o necelých šest bodů. Třetí místo obsadil lídr Světového poháru Rakušan Stefan Kraft, průběžně druhý Geiger stáhl jeho náskok na 118 bodů.

V Rašnově dosud v rámci SP skákaly pouze ženy. Muži se po dnešní premiéře v transylvánském areálu utkají o body i v sobotu.

Další zprávy