Praha hostila rekordní kongres, přinesl jí stamiliony

Domácí Domácí
28. 6. 2011 15:10
Na 48. ročník ERA-EDTA se zaregistrovalo přes 10 000 lékařů a odborníků
Odborníci se sjeli do Kongresového centra Praha
Odborníci se sjeli do Kongresového centra Praha | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Víkendový kongres lékařů a dalších odborníků ERA-EDTA v Praze se stal největším klasickým kongresem v historii České republiky. Podle předběžných výsledků se na něm oficiálně zaregistrovalo 10661 lidí.

Každoroční mezinárodní kongres ERA-EDTA je největším evropským setkáním odborníků, kteří se zabývají diagnostikou a léčbou akutního onemocnění ledvin, jejich transplantací a také dialýzou. 48. ročník hostilo ve dnech 23.-26. června Kongresové centrum Praha.

Kromě vědeckého rozměru měla akce významný přínos i pro českou ekonomiku. Účastníci mezinárodní lékařské akce utratili v době jejího konání nemalou finanční částku.

"Celková útrata mohla na území ČR reálně přesáhnout částku 300 milionů korun," tvrdí Petr Marhoul, ředitel agentury CZECH-IN, která kongres spoluorganizovala.

"To je částka minimálně  srovnatelná s rozpočty zahraničních filmových produkcí, které zde natáčí velkofilmy. Jenže v případě kongresů zde pořadatel spolu s účastníky neutratí takové peníze za týdny a měsíce, nýbrž jen za pár dní," dodává Marhoul.

Kongresy nad 5000 účastníků se v Praze konají málokdy. Jedním z důvodů jsou i nedostatečné technické parametry Kongresového centra.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy