Praha hostila rekordní kongres, přinesl jí stamiliony

Domácí Domácí
28. 6. 2011 15:10
Na 48. ročník ERA-EDTA se zaregistrovalo přes 10 000 lékařů a odborníků
Odborníci se sjeli do Kongresového centra Praha
Odborníci se sjeli do Kongresového centra Praha | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Víkendový kongres lékařů a dalších odborníků ERA-EDTA v Praze se stal největším klasickým kongresem v historii České republiky. Podle předběžných výsledků se na něm oficiálně zaregistrovalo 10661 lidí.

Každoroční mezinárodní kongres ERA-EDTA je největším evropským setkáním odborníků, kteří se zabývají diagnostikou a léčbou akutního onemocnění ledvin, jejich transplantací a také dialýzou. 48. ročník hostilo ve dnech 23.-26. června Kongresové centrum Praha.

Kromě vědeckého rozměru měla akce významný přínos i pro českou ekonomiku. Účastníci mezinárodní lékařské akce utratili v době jejího konání nemalou finanční částku.

"Celková útrata mohla na území ČR reálně přesáhnout částku 300 milionů korun," tvrdí Petr Marhoul, ředitel agentury CZECH-IN, která kongres spoluorganizovala.

"To je částka minimálně  srovnatelná s rozpočty zahraničních filmových produkcí, které zde natáčí velkofilmy. Jenže v případě kongresů zde pořadatel spolu s účastníky neutratí takové peníze za týdny a měsíce, nýbrž jen za pár dní," dodává Marhoul.

Kongresy nad 5000 účastníků se v Praze konají málokdy. Jedním z důvodů jsou i nedostatečné technické parametry Kongresového centra.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

USA mají možná druhý případ koronaviru, Japonsko už jej potvrdilo

U texaského studenta, který navštívil čínské velkoměsto Wu-chan, je podezření na napadení novým koronavirem. Pokud se podezření potvrdí, půjde od druhý případ napadení virem způsobujícím zápal plic ve Spojených státech. Druhý potvrzený případ hlásí podle agentury Kjódó Japonsko.

Univerzitní student je v Texasu léčen s onemocněním dýchacích cest a je izolován doma. Zároveň jsou u něj prováděny testy na nově objevený koronavirus, který už v Číně zabil 18 lidí, z toho 17 ve Wu-chanu, který je ohniskem epidemie. První případ nákazy v USA byl oznámen ve středu ve státě Washington.

Japonské ministerstvo zdravotnictví mezitím potvrdilo druhý případ nákazy. Jde o čtyřicátníka, který v neděli do Japonska přicestoval z Wu-chanu. Nyní je muž hospitalizován.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 5 hodinami

Kvůli pádu muže do kolejiště večer nejelo metro na části linky B

Téměř čtyři hodiny nejezdilo ve čtvrtek večer metro mezi stanicemi Smíchovské nádraží a Florenc na lince B. Kolem 19:30 spadl ve stanici Anděl do kolejiště člověk, provoz se podařilo obnovit až necelou hodinu před půlnocí, vyplývá z informací na webu pražského dopravního podniku. Asi čtyřicetiletý muž srážku se soupravou metra nepřežil. Lidé v daném úseku museli na tramvaj, jít pěšky nebo využít jinou linku metra. Na místě zasahovali záchranáři, hasiči pražského dopravního podniku a policisté.

"Bohužel i přes rychlý zásah naší posádky utrpěl muž ve věku zhruba 40 let zranění neslučitelná se životem, na místě zemřel," řekla ČTK mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová.

Metro jezdilo bez omezení v úseku Zličín - Smíchovské nádraží a Florenc - Černý Most, v centrální části linky B byl provoz zastaven. Náhradní autobusy dopravce nezavedl, lidem doporučil využít tramvaje, hlavně linky 3 a 5, či přestup z tramvají na linku metra C.

Zdroj: ČTK
Další zprávy