Praha hostila rekordní kongres, přinesl jí stamiliony

Domácí Domácí
28. 6. 2011 15:10
Na 48. ročník ERA-EDTA se zaregistrovalo přes 10 000 lékařů a odborníků
Odborníci se sjeli do Kongresového centra Praha
Odborníci se sjeli do Kongresového centra Praha | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Víkendový kongres lékařů a dalších odborníků ERA-EDTA v Praze se stal největším klasickým kongresem v historii České republiky. Podle předběžných výsledků se na něm oficiálně zaregistrovalo 10661 lidí.

Každoroční mezinárodní kongres ERA-EDTA je největším evropským setkáním odborníků, kteří se zabývají diagnostikou a léčbou akutního onemocnění ledvin, jejich transplantací a také dialýzou. 48. ročník hostilo ve dnech 23.-26. června Kongresové centrum Praha.

Kromě vědeckého rozměru měla akce významný přínos i pro českou ekonomiku. Účastníci mezinárodní lékařské akce utratili v době jejího konání nemalou finanční částku.

"Celková útrata mohla na území ČR reálně přesáhnout částku 300 milionů korun," tvrdí Petr Marhoul, ředitel agentury CZECH-IN, která kongres spoluorganizovala.

"To je částka minimálně  srovnatelná s rozpočty zahraničních filmových produkcí, které zde natáčí velkofilmy. Jenže v případě kongresů zde pořadatel spolu s účastníky neutratí takové peníze za týdny a měsíce, nýbrž jen za pár dní," dodává Marhoul.

Kongresy nad 5000 účastníků se v Praze konají málokdy. Jedním z důvodů jsou i nedostatečné technické parametry Kongresového centra.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Státní zástupce znovu podal obžalobu kvůli úniku odposlechů Béma s Janouškem

Státní zástupce znovu podal žalobu na bývalého předsedu Věcí veřejných Víta Bártu a policistu Jana Petržílka kvůli úniku odposlechů bývalého pražského primátora Pavla Béma a lobbisty Romana Janouška. Žalobce viní Bártu s Petržílkem ze zneužití pravomoci a ohrožení utajované informace. O znovupodání žaloby informovala pondělní Mladá fronta Dnes (MfD).

Nově podaná obžaloba už v utajeném režimu není. "Jediná odstraněná vada je, že obžaloba již není utajována. Spis je i přes výhrady městského soudu a vrchního soudu utajován stále stejně," řekl MfD Petržílkův advokát Václav Němec. Důkazně se podle něj spis vůbec nikam neposunul.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Venezuelský opoziční předák López, který je blízkým spolupracovníkem Guaidóa, uprchl do Španělska

Venezuelský opoziční předák Leopoldo López v neděli dorazil do Španělska poté, co se rok a půl ukrýval v rezidenci španělského velvyslance ve venezuelské metropoli Caracasu. Lópezovi se nejprve podařilo utéci do Kolumbie, odkud odletěl do Madridu, kde se znovu shledal se svou rodinou. López je blízkým spolupracovníkem šéfa parlamentu Juana Guaidóa, jehož uznává na šest desítek zemí prozatímním prezidentem Venezuely. Guaidó se snaží přimět k demisi autoritářskou vládu Nicoláse Madura s cílem uspořádat v zemi svobodné volby.

López slíbil, že i z exilu bude podporovat politickou opozici v její snaze sesadit Madura. "Venezuelci, toto rozhodnutí nebylo jednoduché. Ujišťuji vás ale, že můžete počítat s tím, že budu bojovat odkudkoli. Nebudeme odpočívat a budeme pokračovat dnem i nocí ve snaze dosáhnout svobody, kterou si všichni Venezuelci zasluhují," uvedl López.

Zdroj: ČTK
Další zprávy