Praha deset let po povodni řeší závady na hrázích

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
12. 8. 2012 16:50
Některé z nedostatků magistrát odstranil, u jiných to nejde kvůli památkové péči
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Deset let po ničivých záplavách v roce 2002 musí hlavní město řešit závady na protipovodňových opatřeních. Na problémy v ochraně Prahy na jaře upozornily Lidové noviny.

Vážné nedostatky se objevily na Libeňském ostrově, na Kampě u Lichtenštejnského paláce nebo u Hergetovy cihelny. Magistrát nechal protipovodňový systém prověřit a některé ze závad odstranil.

U části problémů, na které upozornila média, ale žádný zásah neplánuje. Údajně to není potřeba, protože závady nijak neohrožují funkci stavby a bezpečnost Pražanů, nebo to nejde kvůli památkářům.

"Kontrolní skupina po prohlídce došla ke zjištění, že protipovodňová ochrana je stále funkční a plnohodnotně splňuje svou funkci," uvedla Tereza Králová z tiskového odboru magistrátu.

Žádné opravy se neplánují u Hergetovy cihelny, kde podle Lidových novin silně popraskala podezdívka protipovodňové bariéry. Podle posudku statika, který list zveřejnil, je potřeba podezdívku zbourat a znovu vystavět.

Magistrát ale se statikem nesouhlasí. "Jde o historickou nábřežní zeď, která nesměla být stavbou dotčena. Cihelné zdivo plní jen pohledovou funkci," popsala Králová s tím, že v místě je ještě těsnící železobetonová stěna.

"O problémech na stavbě Hergetovy cihelny nám není nic známo," uvedl mluvčí firmy Subterra, která stavbu prováděla, Vladislav Beneš.

Zatím se neplánují ani úpravy úseku na Kampě, kde vjezd do garáže překáží ukotvení protipovodňové zábrany, což může ohrozit funkci celého úseku. "Jeho odstranění a nahrazení nějakou demontovatelnou konstrukcí je problematické, protože z důvodu památkové péče musí být zachována dlažba," vysvětlila Králová.

V případě nutnosti by se prý část vjezdu musela odbourat. "Pod podpěru mobilního hrazení by se dala roznášecí deska, díky níž se síla roznese na větší plochu, takže stačí i nezpevněné podloží," dodala Králová.

Oprav se naopak ještě do konce srpna dočkají praskliny ve stěně na Libeňském ostrově. A to i přesto, že ani ty podle magistrátu nijak neohrozily funkci stěny. Objevily se totiž v místech dilatačních spár, ve kterých je vložen gumový těsnící pás, který odolává rozpínání a smršťování stěn.

"Pružný tmel, kterým jsou spáry na povrchu opatřeny a který je v některých místech porušen, brání pouze jejich zanesení. Jedná se o kosmetickou vadu, která nemá vliv na těsnost konstrukce," uvedla Králová.

"Došlo k dotvarování v místě plánovaných dilatačních spár a s tím spojenému povrchovému poškození betonové konstrukce. Stěna je plně funkční," potvrdila Vlasta Končelová z Geosan Group, která stěnu postavila. Protože je stavba ještě v záruce, nebude magistrát za opravu nic platit.

Opatření stála 3,7 milionu

Odstranění závad bylo nezbytné u Lichtenštejnského paláce, kde se nadzvedly prahy mobilního hrazení, popraskaly, a poté mezi ně začaly prorůstat kořeny stromů. Firma Subterra, která stavbu zhotovila, už sice závadu odstranila, nechala si za to ale zaplatit.

"Jednalo o závadu po uplynutí záruční doby," komentoval to Beneš. Magistrát oprava přišla na 75 tisíc.

Po pětisetleté povodni v roce 2002 investovala Praha do ochranného systému 3,7 miliardy korun. Stavba u Hergetovy cihelny stála 5,5 milionu, Libeňské přístavy přišly na 9,6 milionu.

O deset let později už je systém ochrany téměř hotový. Zbývá pouze dokončit stěnu ve Velké Chuchli. Opatření tvoří zemní valy, betonové stěny, mobilní hrazení a opatření na kanalizaci. Celková délka bude po dokončení 19,3 kilometru, z toho 7 činí mobilní hráze.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Italský ministr zahraničí Di Maio končí v čele Hnutí pěti hvězd

Italský ministr zahraničí Luigi di Maio ve středu oznámil, že končí ve funkci šéfa vládní strany Hnutí pěti hvězd (M5S). Informovala o tom agentura AP. Svým stoupencům v Římě Di Maio řekl, že jedna éra skončila, on svou práci dokončil a nyní bude důvěřovat svému nástupci, že dále úspěšně povede stranu kupředu. Hnutí pěti hvězd podle Di Maia nyní dočasně povede senátor Vito Crimi, nový vůdce bude vybrán v následujících měsících po kongresu strany. Italská média ještě před tímto oznámením uváděla, že Di Maiův krok by neměl znamenat konec vlády, kterou od loňska tvoří koalice M5S a Demokratické strany.

"Dnes tu jsem proto, abych oznámil svou rezignaci z čela Hnutí pěti hvězd," řekl ministr svým příznivcům. Třiatřicetiletý Di Maio stranu vedl od září 2017. Hnutí pěti hvězd se v posledních měsících potýkalo s vnitřními spory, v obou komorách parlamentu odešlo do frakcí jiných stran či do frakce smíšené několik zákonodárců. Poslední dva to udělali v úterý, připomněla agentura APA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy