Z magistrály bude městský bulvár. Radní schválili další přechody i úpravu okolních parků

Adam Váchal Adam Váchal
Aktualizováno 29. 8. 2017 15:55
Rada hlavního města schválila, jakým způsobem by se měla severojižní magistrála začít měnit k lepšímu. Vizi proměny pro město připravil Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy spolu s renomovanou dánskou kanceláří Gehl Architects. V první fázi se magistrát pustí do menších úprav, které se dotknout především chodců. Omezení automobilové dopravy zatím neplánuje.
Magistrála.
Magistrála. | Foto: IPR Praha

Praha - Severojižní magistrála by se mohla již brzy dočkat změny k lepšímu. Pražští radní schválili vizi její proměny, kterou pro Prahu připravil Institut plánování a rozvoje hlavního města (IPR) spolu s odborníky na urbanismus z dánské kanceláře Gehl Architects.

Ti od října loňského roku pracovali na návrhu, jak dopravní tepnu procházející centrem města proměnit. Celosvětově uznávaný urbanista Jan Gehl už dříve prohlásil, že se jedná o jeden z nejtěžších úkolů, které kdy řešil.

"Magistrála je dnes především bariérou, která od sebe odděluje jednotlivé části města. Lidé, kteří nejedou autem, se jí snaží vyhnout. To chceme změnit," vysvětluje náměstkyně primátorky pro oblast územního plánování Petra Kolínská (SZ).

Alespoň z části magistrály chce mít vedení Prahy městský bulvár. Proměna však bude probíhat pozvolna a začne menšími úpravami. Do těch se však chce magistrát pustit co nejdříve. "Prvním krokem k proměně by měla být úprava parků, ulic a náměstí, které k magistrále přiléhají," vysvětluje Kolínská.

Proměna, kterou město schválilo, se bude týkat nejpalčivější části magistrály - tříkilometrového úseku mezi Hlávkovým a Nuselským mostem. Dopravní tepna tam vede hustě obydlenou oblastí a auta po ní projíždí v těsné blízkosti významných institucí, jako je například Národní muzeum, Státní opera či Muzeum hlavního města Prahy.

Podle urbanisty Jana Gehla tak magistrála mimo jiné vytváří bariéru mezi lidmi a právě významnými kulturními budovami. Cílem Prahy by podle Dánů mělo být tuto bariéru alespoň částečně odstranit.  "Naše práce se soustředí na lidský rozměr, zaměřujeme se na to, jak je zastavěné prostředí s každodenním životem lidí," vysvětluje Gehl.

Podle dánských urbanistů není až takový problém velké množství aut, kterých po magistrále denně projede okolo sta tisíc, ale jejich nadřazenost. "Na magistrále nyní není takřka prostor pro jiný způsob dopravy," upozornila již dříve ředitelka architektonického studie Gehl Architects Henriette Vambergová.

Počet vozidel za den

  • Hlávkův most: 68 800
  • Těšnov/Florenc: 86 000
  • kolem Muzea: 44 700 (směr jih) + 47 200 (směr sever)
  • P. Pavlova - Rumunská: 41 200 (směr jih) + 37 300 (směr sever)
  • Nuselský most: 72 500

Podle ní je úkolem města především zlepšit pohyb chodů. Denně jich magistrálu podle čísel Technické správy komunikací přejde okolo sta tisíc. Na mnoha místech přitom takřka nemají možnost se přes frekventovanou ulici dostat na druhou stranu. To by se však nyní mohlo v dohledné době změnit k lepšímu.

Město v minulých letech vypracovalo hned několik návrhů proměny magistrály, uvažovalo mimo jiné o jejím částečném zahloubení pod zem. Žádný z plánů se však dosud nepodařilo uskutečnit. Právě z toho důvodů je podle dánských urbanistů důležitá dlouhodobá vize, ke které se Praha zaváže a postupnými kroky se dopracuje k zlepšení. Podle IPR existuje řada opatření, které lze provést v poměrně krátkém časovém horizontu.

Solveig Reigstad, která je společníkem Gehl Architects, na jaře jako příklad uvedla možnost vybudovat na magistrále další semafory, přechody pro chodce, vytvořit novou autobusovou linku či například na některých úsecích vyzkoušet změnu maximální povolené rychlosti. Zda se do vyjmenovaných opatření Praha skutečně pustí, bude záležet na vedení magistrátu. Harmonogram jednotlivých opatření pro něj nyní začne zpracovávat Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy. Obsahovat bude změny, které lze provést rychle i ty, které zaberou více času na přípravu.

Lidé, kteří přechází magistrálu (za den)

Od Státní Opery k Nuselskému mostu magistrálu podle průzkumu Technické správy komunikací denně přejde zhruba 106 tisíc lidí

  • přechod Václavské náměstí - Muzeum: 13 500 lidí
  • podchod Muzeum - Vinohradská: 20 700 lidí
  • přechod I. P. Pavlova - Ječná: 20 500
  • Ostatní přechody přes obě ramena Magistrály na I. P. Pavlova: 8 tisíc - 10 tisíc lidí denně
  • Fügnerovo náměstí: 3 100

IPR se v rámci konkrétních opatření zaměří na tři oblasti. Na zkvalitnění prostředí - toho chce docílit rekonstrukcí parků či například úprav prostor před významnými kulturními budovami. Dále se IPR zaměří na samotné lidi a vytvoří prostory, kde se mohou kolemjdoucí zdržovat. U magistrály by tak mohly objevit například lavičky či by město mohlo podpořit vznik nových obchodů. Třetí oblastí je pak samotná doprava - magistrála by neměla sloužit pouze autům. Objevit by se na ní mohly například pruhy pro cyklisty či nová autobusová linka.

Podle Kolínské je pravděpodobné, že opatření, která by se mohla přímo dotknout plynulosti provozu, bude město provádět na zkoušku. Ve chvíli, kdyby se tak například město rozhodlo pro nové semafory a ty zkomplikovaly dopravu, město by je po několika týdnech zkušebního provozu zase odstranilo.

Magistrálu rušit nechceme, pořád po ní budou jezdit auta. Je na vás, zda má být v centru Prahy dálnice, nebo městský bulvár, říká dánská urbanistka. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

před 10 minutami

Afghánec, který vraždil v Rakousku u hranic s Českem, dostal doživotí

Afghánského žadatele o azyl, který loni v říjnu v severorakouské obci Wullowitz u jihočeských hranic ubodal dva lidi, dnes poslal soud v Linci na doživotí do vězení. Informovala o tom agentura Reuters. Případ vyvolal velkou pozornost nejen v Rakousku, ale také v Česku. Zpočátku totiž nebylo vyloučeno, že Afghánec se pokusí utéct do Česka, proto byla česká policie v pohotovosti.

Soudní porota uznala vinu 33letého Afghánce jednomyslně. Verdikt ale není pravomocný, odsouzený se odvolal. Soud vedle doživotního trestu nařídil muži zaplatit za citovou újmu rodinám obou zavražděných částky v rozmezí 5000 až 10 000 euro (až 266 000 korun). I proti těmto nárokům se chce Afghánec podle APA odvolat.

Jako polehčující okolnost soud uznal přiznání muže, za přitěžující naopak to, že se naráz dopustil tří trestných činů. Vedle dvou vražd, které soudce označil za velmi brutální a chladnokrevné, se Afghánec za použití zbraně zmocnil auta jedné z obětí.

Afghánec nejprve nožem zabil pracovníka ubytovny pro žadatele o azyl a poté při útoku ubodal místního zemědělce, s jehož autem odjel. Krátce poté ho policie dopadla v Linci. Úřady ubytovnu ve Wullowitzu, ve které žilo asi dvacet žadatelů o azyl a ve které v minulosti bydlel i útočník, nechaly mezitím uzavřít, což požadovali obyvatelé obce.

Zdroj: ČTK
před 14 minutami

Policie odložila trestní oznámení podané Středočeským krajem kvůli zprávám o rouškách

Policie odložila trestní oznámení podané krajem kvůli zprávám o nedostatku roušek u středočeských záchranářů. Jermanová rozhodnutí policie respektuje.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Facebook začíná označovat obsah státem kontrolovaných médií

Společnost Facebook začíná na stejnojmenné sociální síti k obsahu některých ruských, čínských a dalších médií připojovat upozornění, že dané redakce jsou částečně nebo zcela kontrolované státem. Na firemním webu to ve čtvrtek oznámil šéf bezpečnostního oddělení Facebooku Nathaniel Gleicher. Označení se ale ihned neobjevilo u příspěvků vybraných médií na domovských stránkách uživatelů, to se prý začne dít až v následujících dnech a pouze ve Spojených státech.

Nový prvek byl v momentě spuštění zapracován pouze do tzv. knihovny reklam a na facebookové stránky jednotlivých organizací. Podle agentury AP se změna ihned týkala asi 200 stránek včetně těch patřících ruskému webu Sputnik, čínské zpravodajské agentuře Nová Čína a íránské Press TV.

Například na stránce ruské RT se nyní čeští uživatelé v okénku "Transparentnost stránek" dočtou, že tato státem financovaná televizní stanice patří mezi "státem kontrolovaná média v zemi Rusko". Podrobnější popisek pak uvádí: "Tento vydavatel zcela nebo částečně podléhá ediční kontrole státu. Je to určeno celou řadou faktorů, zejména financováním, strukturou a novinářskými standardy."

Podle Gleichera by uživatelé měli mít přehled o tom, zda zprávy, které se jim zobrazují, pocházejí od média, které "může být pod vlivem vlády". Facebook prý opatření připravoval ve spolupráci s desítkami expertů na média, jejich regulaci, či lidská práva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy