Praha chce většinu v Pražské plynárenské za 5,4 miliard

Domácí ČTK Domácí, ČTK
4. 1. 2013 15:00
Hlavní město nabídne částku německému koncernu E.ON za jeho podíl
Foto: Isifa/Thinkstock

Praha - Za majoritní podíl ve skupině Pražská plynárenská město Praha německému koncernu E.ON nabídne 5,4 miliardy korun. Částka vyplynula ze společného jednání obou stran, řekl ČTK důvěryhodný zdroj.

Podle dostupných informací má být odkup podílu financován úvěrem, který by ze svých zisků financovala přímo Pražská plynárenská.

Podle dřívějšího vyjádření primátorského náměstka Pavla Richtra (TOP 09) by tak obchod nezatížil rozpočet města a nezvýšil jeho zadluženost. Plán ale kritizuje opozice.

Magistrát i E.ON to ale oficiálně komentovat odmítají. Pokud E.ON opustí společnosti Pražská plynárenská i Pražská plynárenská Holding, Praha skupinu zcela ovládne. Nyní v ní drží zhruba čtvrtinový podíl.

Výši nabídky, kterou město společnosti E.ON pošle, bude v příštích týdnech schvalovat rada. Radní a posléze zastupitelé pak musí posvětit i další krok, kterým bude samotná smlouva mezi Prahou a energetickou společností.

Praha se možným odkupem akcií zabývá už řadu měsíců. Podrobnosti o vyjednávání ale politici vytrvale odmítají zveřejnit.

Příprava obchodu v loňském roce způsobila koaliční krizi. V představenstvu totiž kvůli obchodu zůstával zastupitel Pavel Hurda (ODS). A to i přesto, že primátor Bohuslav Svoboda slíbil, že orgány firem opustí politici.

Svoboda se tehdy hájil tím, že město nemá jiného zástupce v plynárnách, který by dokázal tak účinně hájit zájmy Prahy. Hurda opustil funkci v září.

Energetická politika města

Ze záměru, který zastupitelé schválili v prosinci, vyplývá, že Praha chce obchodem získat možnost ovlivňovat energetickou politiku v hlavním městě. Zisky z prodeje a distribuce plynu mají posílit příjmy města. Praha by rovněž mohla pružně reagovat na případné mimořádné situace při dodávkách plynu.

V akciové společnosti Pražská plynárenská (PP) drží E.ON celkem 49,35 procenta a dalších 50,2 procenta kontroluje holding, v němž má Praha 51procentní podíl a zbytek ovládá E.ON.

Firma zásobuje zhruba 440 000 zákazníků zejména v hlavním městě a v příměstských částech okresů Praha-východ, Praha-západ a Kladno. PP je tak druhou největší plynárenskou distribuční společností v ČR.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Výjimku z nošení roušek dostanou děti do 2 let a řidiči, kteří jsou v autě sami

Zákaz vycházení bez pokrývky nosu a úst, který platí od 19. března, se nově nebude vztahovat na děti do dvou let věku a řidiče, kteří jsou v motorovém vozidle sami. Na dnešním zasedání toto usnesení schválila vláda, informoval na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Podle ministra výjimka vznikla po konzultaci s odborníky. Poměrně dlouho se diskutovala smysluplnost nošení v roušky v takových případech, uvedl Vojtěch.

Zdroj: ČTK
Další zprávy