Zelení pro Prahu chtějí tichý ohňostroj. Místo obřích světlic mají nový rok vítat fontány a ohňopády

Veronika Neprašová Veronika Neprašová
31. 1. 2017 11:34
Oficiální oslavy nového roku v metropoli by se v budoucnosti měly obejít bez velkého hluku. Nahradit obří a hlučnou pyrotechnickou podívanou decentnějším, takzvaným tichým ohňostrojem chtějí pražští zelení, kteří jsou součástí vládnoucí koalice pražského magistrátu.
Obří světlice, které létají do výšky až 150 metrů, mají nahradit nižší a nehlučné efekty.
Obří světlice, které létají do výšky až 150 metrů, mají nahradit nižší a nehlučné efekty. | Foto: čtk

Praha – Oficiální novoroční ohňostroj v Praze bývá tradičně největším v republice. Obstarávají ho obří světlice létající i sto metrů vysoko a ozařující celou oblohu. A také vydávající ohlušující rány, na které si stěžují rodiče malých dětí, ochránci zvířat i chovatelé domácích mazlíčků. Už od příštího roku by se ale podoba oficiálních novoročních oslav metropole mohla změnit. Obří pyrotechnickou show možná nahradí skromnější, ale šetrnější tichý ohňostroj

Navrhují to pražští zelení, kteří jsou součástí vládnoucí magistrátní koalice. "Tichý ohňostroj už odsouhlasil magistrátní výbor pro legislativu a doporučil Radě hlavního města, aby právě tichý ohňostroj v budoucnu objednávala," řekl šéf pražské buňky zelených Ondřej Mirovský. Takzvaný tichý ohňostroj se v Česku běžně prodává už několik let a specializuje se na něj i řada pyrotechnických firem.

Praha by tak vyhověla množícím se stížnostem rodičů malých dětí, seniorů i chovatelů zvířat, kterým hluk z ohňostrojů vadí nejvíc. "Každý rok se při novoročních oslavách zraní desítky volně žijících zvířat, hlavně ptáků. Stresem trpí i domácí zvířata a útulky po Novém roce hlásí nárůst zatoulaných psů," dodává místopředsedkyně pražských zelených Tatiana Konrádová. 

Návrh ale zatím většinovou podporu nemá. "Tradici novoročního ohňostroje bychom měli zachovat ve stávající podobě. To představení je ze své podstaty audiovizuální, bez zvukových efektů by zážitek nebyl takový," odpověděla na Aktuálně primátorka Adriana Krnáčová z hnutí ANO. Za nesmysl snahy Zelených označil i šéf opoziční TOP 09 na magistrátu, Václav Novotný. Alespoň uvažovat tak o návrhu přislíbil pouze náměstek primátorky Petr Dolínek z ČSSD. "Nevím, co to znamená třeba z finančního hlediska. Nicméně hluk z pyrotechniky je velmi nepříjemný, tudíž jde určitě o zajímavý podnět k zamyšlení." 

Stejný krok, který teď možná udělá Praha, před časem udělalo italské městečko Collecchio poblíž Parmy. Místní zastupitelé odsouhlasili vyhlášku, která všem obyvatelům i turistům na území města vysloveně zakazuje používat hlučnou pyrotechniku. 

Takzvaný tichý nebo také barokní ohňostroj pracuje se světelnými fontánami, gejzíry, výšlehy nebo ohňopády. Světlice vydávají tlumený zvuk pouze při odpálení, nikoliv při výbuchu. Efekty pak dosahují výšky maximálně 30 metrů. Na rozdíl od klasického velkého ohňostroje je tak vidět i při nízké oblačnosti. 

 

Právě se děje

Aktualizováno před 20 minutami

Uvízlé kamiony zablokovaly silnici mezi Bílou a Ostravicí v Beskydech

Dva kamiony uvízly v pondělí ráno na zasněžené silnici 1/56, kterou v úseku mezi obcemi Bílá a Ostravice zablokovaly. Policie tam dopravu řídila kyvadlově. Vznikaly kolony. Okolo 11:00 se podařilo provoz obnovit, řekla mluvčí moravskoslezské policie Soňa Štětínská.

Situace podle ní vznikla nedisciplinovaností řidičů. "Vjeli na úsek komunikace, kde to není v tomto ročním období možné. Je tam zákaz vjezdu pro vozidla s váhou nad 12 tun. Nerespektovali dopravní značení," řekla mluvčí.

Oba vozy v serpentinách u přehrady Šance uvízly. "Jeden se už podařilo odstranit ještě ráno. Na uvolnění druhého se pracovalo během dopoledne. Policisté na místě řídili dopravu kyvadlově. Vznikaly ale kolony," uvedl Štětínská.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Praha rozšíří zákaz reklamy v centru, přibudou dvě nová pásma

Pražský magistrát rozšíří nařízení, kterým jsou zakázány plakáty, plachty a další reklamní nosiče v Pražské památkové rezervaci, na velkou část metropole. Ke stávajícímu nejpřísnějšímu omezení v historickém centru přibudou dvě pásma, první ve čtvrtích okolo rezervace a druhé sahající na jihu až na Nové Dvory, na severu do Troji, na východě do Malešic a na západě do Motola. Rozšíření by mělo začít platit v červenci příštího roku.

Rozšířením se podle schváleného dokumentu zvýší území podléhající regulaci ze zhruba devíti na více než 111 kilometrů čtverečních, tedy asi na dvanáctinásobek.

V Pražské památkové rezervaci se zákaz bude nově týkat i reklamních stojanů. V prvním novém pásu bude ze zákazu vyňata reklama šířená zvukem či obrazem, reklama na dopravních prostředcích, reklamní periodický tisk a reklamní převleky. V pásmu nejdále od centra budou zakázány pouze dodatečné konstrukce na dopravních prostředcích a reklamní plachty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy