Zelení pro Prahu chtějí tichý ohňostroj. Místo obřích světlic mají nový rok vítat fontány a ohňopády

Veronika Neprašová Veronika Neprašová
31. 1. 2017 11:34
Oficiální oslavy nového roku v metropoli by se v budoucnosti měly obejít bez velkého hluku. Nahradit obří a hlučnou pyrotechnickou podívanou decentnějším, takzvaným tichým ohňostrojem chtějí pražští zelení, kteří jsou součástí vládnoucí koalice pražského magistrátu.
Obří světlice, které létají do výšky až 150 metrů, mají nahradit nižší a nehlučné efekty.
Obří světlice, které létají do výšky až 150 metrů, mají nahradit nižší a nehlučné efekty. | Foto: čtk

Praha – Oficiální novoroční ohňostroj v Praze bývá tradičně největším v republice. Obstarávají ho obří světlice létající i sto metrů vysoko a ozařující celou oblohu. A také vydávající ohlušující rány, na které si stěžují rodiče malých dětí, ochránci zvířat i chovatelé domácích mazlíčků. Už od příštího roku by se ale podoba oficiálních novoročních oslav metropole mohla změnit. Obří pyrotechnickou show možná nahradí skromnější, ale šetrnější tichý ohňostroj

Navrhují to pražští zelení, kteří jsou součástí vládnoucí magistrátní koalice. "Tichý ohňostroj už odsouhlasil magistrátní výbor pro legislativu a doporučil Radě hlavního města, aby právě tichý ohňostroj v budoucnu objednávala," řekl šéf pražské buňky zelených Ondřej Mirovský. Takzvaný tichý ohňostroj se v Česku běžně prodává už několik let a specializuje se na něj i řada pyrotechnických firem.

Praha by tak vyhověla množícím se stížnostem rodičů malých dětí, seniorů i chovatelů zvířat, kterým hluk z ohňostrojů vadí nejvíc. "Každý rok se při novoročních oslavách zraní desítky volně žijících zvířat, hlavně ptáků. Stresem trpí i domácí zvířata a útulky po Novém roce hlásí nárůst zatoulaných psů," dodává místopředsedkyně pražských zelených Tatiana Konrádová. 

Návrh ale zatím většinovou podporu nemá. "Tradici novoročního ohňostroje bychom měli zachovat ve stávající podobě. To představení je ze své podstaty audiovizuální, bez zvukových efektů by zážitek nebyl takový," odpověděla na Aktuálně primátorka Adriana Krnáčová z hnutí ANO. Za nesmysl snahy Zelených označil i šéf opoziční TOP 09 na magistrátu, Václav Novotný. Alespoň uvažovat tak o návrhu přislíbil pouze náměstek primátorky Petr Dolínek z ČSSD. "Nevím, co to znamená třeba z finančního hlediska. Nicméně hluk z pyrotechniky je velmi nepříjemný, tudíž jde určitě o zajímavý podnět k zamyšlení." 

Stejný krok, který teď možná udělá Praha, před časem udělalo italské městečko Collecchio poblíž Parmy. Místní zastupitelé odsouhlasili vyhlášku, která všem obyvatelům i turistům na území města vysloveně zakazuje používat hlučnou pyrotechniku. 

Takzvaný tichý nebo také barokní ohňostroj pracuje se světelnými fontánami, gejzíry, výšlehy nebo ohňopády. Světlice vydávají tlumený zvuk pouze při odpálení, nikoliv při výbuchu. Efekty pak dosahují výšky maximálně 30 metrů. Na rozdíl od klasického velkého ohňostroje je tak vidět i při nízké oblačnosti. 

 

Právě se děje

Další zprávy