Praha chce rozšířit svou největší skládku odpadků

Domácí Domácí
14. 4. 2012 12:04
Magistrát uvažuje, že by si vzal pd svá křídla rozšíření ďáblické skládky
Rozvoz odpadu na komunální skládce Praha-Ďáblice.
Rozvoz odpadu na komunální skládce Praha-Ďáblice. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Ďáblice - Hlavní město uvažuje o tom, že by založilo novou akciovou společnost, která by měla na starosti rozšíření ďáblické skládky. ČTK to řekl radní Radek Lohynský (ODS).

Skládku, jejíž kapacita je téměř naplněna, v současnosti spravuje soukromá společnost. Praha sice většinu odpadu spaluje v malešické spalovně, zrušit skládku ale město nechce, část odpadu totiž podle Lohynského není možné spálit.

"Rozšíření skládky pod správou soukromé společnosti by mohlo být kontroverzní," řekl ČTK Lohynský. Město chce zabránit případným podezřením, že by na rozšíření skládky vydělávala soukromá firma. "Proto uvažujeme o vytvoření vlastní společnosti, která by se o rozšíření skládky starala," dodal Lohynský.

Rozšíření skládky má umožnit plánovaná změna územního plánu. Její přípravu radní tento měsíc přerušili. Důvodem bylo to, že hlavní město nemá vypracovanou koncepci nakládání s odpady. Lohynský na koncepci pracuje. ČTK řekl, že počítá i nadále s tím, že by většina pražského komunálního odpadu končila ve spalovně.

V roce 2010 se v Praze vyprodukovalo přes 245.000 tun komunálního odpadu, zhruba 200.000 skončilo ve spalovně, zbytek byl odvezen na skládku. Loni Praha rozhodla, že bude spalovat ještě více odpadu. Spalovna odpad přeměňuje na teplo a energii, kterými jsou zásobovány pražské domácnosti.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V Česku žije 10,68 milionu lidí, za tři čtvrtě roku přibylo 31 tisíc obyvatel

Počet obyvatel České republiky se za letošních devět měsíců zvýšil o 31 400 na 10,68 milionu. Kladně se na tom podepsala zejména zahraniční migrace, které nadále vévodí občané Ukrajiny. Více lidí se narodilo, než zemřelo. V meziročním srovnání bylo však narozených i zemřelých méně, informoval Český statistický úřad (ČSÚ).

"V průběhu tří čtvrtletí letošního roku se živě narodilo více než 85 000 dětí. Ve srovnání se stejným obdobím roku 2018 to však bylo téměř o 2000 méně. Meziročně mírně ubylo jak dětí narozených vdaným ženám, tak ženám svobodným," uvedla Michaela Němečková z oddělení demografické statistiky ČSÚ.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Benešovská nemocnice funguje po kybernetickém útoku stále v omezeném provozu

Provoz v benešovské nemocnici je po útoku počítačovým virem stále omezený. IT specialisté pracují na nápravě, zařízení ale zatím funguje ve stejném režimu jako ve středu, kdy ke kybernetickému útoku došlo, uvedl mluvčí nemocnice Petr Ballek.

V nemocnici se ráno sešel krizový štáb, změny podle mluvčího zatím žádné nejsou. "Situace je stejná, uvidíme v poledne," uvedl Ballek. Dodal, že kvůli omezenému režimu bylo dosud přesunuto do jiných nemocnic devět pacientů. 

Stále nelze spustit žádný přístroj včetně počítačové sítě, všechny plánované operace nemocnice zrušila a lékaři nemohou v ordinacích ani vyšetřovat. Pro hospitalizované byl zajištěn náhradní provoz. Podle hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové (ANO) situace nicméně pacienty neohrožuje, protože ostatní krajské nemocnice problém s počítači nemají. Na nápravě nemocnice spolupracuje i  se specialisty na kybernetickou bezpečnost, problémy nicméně mohou teoreticky trvat i týdny.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Británii se otevřely volební místnosti, průzkumy očekávají výhru konzervativců

V Británii začaly ve čtvrtek v 08:00 středoevropského času předčasné parlamentní volby. Mají vyřešit patovou situaci, která nastala kolem plánovaného odchodu Británie z Evropské unie. Voliči mohou hlasovat až do 23:00 hodin. 

Podle průzkumů veřejného mínění se čeká vítězství vládní Konzervativní strany premiéra Borise Johnsona. Zda se jí podaří získat v Dolní sněmovně většinu, ale není jisté. V případě, že by konzervativci absolutní většinu neměli, mohl by se moci chopit menšinový kabinet v čele s labouristou Corbynem, který by si ale musel vyjednat podporu menších stran.

Premiér Johnson chce brexit v případě vítězství ve volbách dokončit a opustit evropský blok 31. ledna příštího roku. Pokud by se ale příštím britským premiérem stal Corbyn, čekalo by Brity druhé referendum o brexitu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy