Praha chce prolomit tramvajovou dobu temna. Nová trať v metropoli nevznikla už 16 let

Jakub Heller Jakub Heller
23. 10. 2019 5:30
Poslední skutečně novou tramvajovou tratí, která v Praze vznikla, je ta z Hlubočep na Barrandov. Tři a půl kilometru dlouhá trať, které dal podobu architekt Patrik Kotas, byla však na dlouho poslední. Už 16 let se s výjimkou několika kratších prodloužení nové tratě v Praze nestaví. To chce však nyní metropole změnit. Do čtyř let mají vzniknout hned čtyři nové tratě o celkové délce 6,9 kilometru.
Mapa připravovaných tramvajových tratí do roku 2023.
Mapa připravovaných tramvajových tratí do roku 2023. | Foto: Aktuálně.cz, IPR Praha

Čtyři roky, čtyři nové tratě

Celá řada Pražanů považuje tramvaje za cosi ikonického, co k hlavnímu městu neodmyslitelně patří, a nezřídka je upřednostňují před ostatními dopravními prostředky. Přitom to není tak dávno, co Praha byla na nejlepší cestě k tomu, aby se tramvají nadobro zbavila.

"Za minulého režimu byly tramvaje dlouho v nemilosti. Vedení dopravního podniku mělo tehdy vizi, že by bylo skvělé dopravu zajišťovat převážně metrem a autobusy," říká náměstek pro územní rozvoj Petr Hlaváček (TOP 09). Rozvoj metra tak s sebou současně přinesl i částečný úpadek a rušení tramvajových tratí. 

Nakonec se situace sice obrátila, ale dnes by se mohlo zdát, alespoň z pohledu výstavby nových tratí, že se znovu opakuje. Poslední skutečně novou tratí byla ta z Hlubočep na Barrandov. "Rok 2003 byl takový poslední šťastný bod, kdy jsme dokázali postavit novou tramvajovou trať na Barrandov. Od té doby bohužel žádná jiná tramvajová trať, až na krátká prodloužení v nových smyčkách Radlická a Podbaba, nebyla postavena," přiznává náměstek pro dopravu Adam Scheinherr (Praha sobě).

Praha je ale stále tramvajovou velmocí. Se svými 850 vozy má třetí největší flotilu tramvají na světě, po Moskvě a Budapešti. V jakémsi zásobníku projektů, které by město mohlo dokončit do roku 2030, je navíc téměř dvacítka tramvajových tratí o celkové délce 37,4 kilometru. Pokud by je metropole dokázala postavit všechny, vyšlo by ji to asi na 13,6 miliardy korun. 

Mnoho z těchto tratí je však teprve ve stadiu projektu a jen málo z nich má alespoň územní rozhodnutí. Nejblíže k zahájení stavby mají čtyři tratě a dvě tramvajové smyčky. Ty by měly být dokončeny v příštích čtyřech letech, proto se na ně podíváme podrobněji. 

 

Právě se děje

před 23 minutami

Obránce Jeřábek skončil v Teplicích a posílil Jablonec

Fotbalový obránce Michal Jeřábek bude hrát za Jablonec, se kterým podepsal smlouvu do konce června 2022. Šestadvacetiletý stoper naposledy působil v Teplicích, kde byl po podzimu přeřazen do B-týmu.

"Příchod do Jablonce je pro mě velký krok vpřed. V tak velkém klubu jsem ještě nepůsobil. Je to klub, co má ty nejvyšší ambice a každoročně útočí na evropské poháry. V posledních letech se to Jablonci úspěšně daří," řekl Jeřábek pro web třetího celku tabulky.

Odchovanec pražské Dukly přišel do Teplic v lednu 2016 a v severočeském mužstvu dlouho patřil k oporám. Na podzim ho přibrzdilo zranění kolena a zasáhl jen do 10 utkání nejvyšší soutěže. Jeřábek pak se "Skláři" odmítl prodloužit smlouvu, která by mu skončila po sezoně, a byl přeřazen do třetiligové rezervy. Proti tomu se zadák se 127 ligovými zápasy a pěti góly ohradil na sociálních sítích.

před 24 minutami

Zpěvačka Adele v září vydá první album po pěti letech

Jedenatřicetiletá britská popová zpěvačka Adele v září vydá čtvrté studiové album. Napsal to britský deník The Sun, podle nějž Adele desku oznámila v londýnské restauraci The Mason's Arms při oslavě kamarádčiny svatby. "Očekávejte mé album v září," vzkázala svatebčanům. Adele, která se zhruba před rokem rozešla s manželem, s nímž má syna, na svatbě zazpívala dvě písně. Veřejně tak učinila poprvé od dvou vyprodaných večerů ve Wembley v červnu 2017. Naposledy zpěvačka roku 2015 vydala desku nazvanou 25. Její nejúspěšnější nahrávky jménem 21 se prodalo přes 25 milionů kopií.

Zdroj: The Sun/ČTK
Další zprávy