Praha chce místo ohňostroje videomapping, tendr ale musí kvůli nezájmu firem zrušit

ČTK ČTK
18. 10. 2019 12:49
Pražský magistrát zruší výběrové řízení na organizátora promítání na budovy, tzv. videomappingu, který měl nahradit novoroční ohňostroj. Do tendru se přihlásil pouze jeden uchazeč. Magistrát v srpnu jako důvod pro změnu uvedl negativní důsledky klasických ohňostrojů, především hluk. Původní organizátoři v týdnu oznámili, že ohňostroj udělají navzdory rozhodnutí města.
Novoroční ohňostroj v Praze, 1. ledna 2018
Novoroční ohňostroj v Praze, 1. ledna 2018 | Foto: Lukáš Bíba

"Veřejnou zakázku jsme nuceni zrušit a vyhlásit znovu, protože se do ní přihlásil pouze jeden účastník, který nesplnil její podmínky. Čekáme na právní stanovisko, jakým způsobem je případně možné upravit podmínky zadávacího řízení. Od možné úpravy podmínek očekáváme větší zájem ze strany uchazečů," řekl mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Novou veřejnou zakázku plánuje magistrát podle Hofmana vyhlásit v nejbližší době, pravděpodobně do několika dnů.

Organizátoři minulých novoročních ohňostrojů v Praze založili spolek Ohňostroj pro Prahu a chtějí uspořádat show navzdory rozhodnutí vedení hlavního města. Financovat chtějí akci z peněz vybraných od obyvatel. Podrobnosti a místo konání zatím nechtěli sdělit. Magistrát letos v srpnu jako důvod pro změnu uvedl negativní důsledky klasických ohňostrojů, především hluk, který ruší zvířata.

"Dostávám stovky dotazů, jak to bude letos s ohňostrojem, a právě podpora našich fanoušků z Prahy a České republiky mě přiměla pokusit se zachránit novoroční ohňostroj v Praze," uvedl Martin Peter, designér a choreograf posledních pěti ročníků ohňostrojů v Praze.

K financování produkce chtějí získat peníze prostřednictvím transparentního účtu, na který může přispět kdokoliv. Ohňostroje platilo dříve hlavní město ze svého rozpočtu a vydávalo za ně každý rok okolo jednoho milionu korun.

 

Právě se děje

Další zprávy