Praha buduje vlastní datová centra, přesto si za 50 milionů pronajala další. Smlouvu nejde vypovědět

Jan Menšík ČTK Jan Menšík, ČTK
27. 6. 2017 16:06
Pražští radní v úterý schválili pronájem Kongresového centra, aby tam zřídili dočasné datové centrum. Pronájem do roku 2024 Prahu přijde na více než 50 milionů korun. Do roku 2020 však má mít dvě nová vlastní datová centra, poté by se Kongresové centrum mělo stát záložním. Smlouva je však prakticky nevypověditelná, což kritizuje například zastupitelka Eva Vorlíčková.
Foto: Jakub Plíhal

Praha - Hlavní město si pronajme část Kongresového centra Praha (KCP) pro umístění svého datového centra. Důvodem jsou chybějící vlastní prostory. V nájmu ho bude mít město do roku 2024, celkem zaplatí asi 49 milionů korun bez DPH. Vyplývá to z materiálu, který v úterý schválili pražští radní. Radní smlouvu schválili, přestože Praha připravuje vybudování svých zcela nových datových center, která by měla být hotová do roku 2020. 

Za nájem v KCP zaplatí město 496 000 korun za měsíc. Rovněž bude mít k dispozici dieselagregát pro případ výpadku energie, za který zaplatí centru 80 000 korun měsíčně. Za služby, jako jsou elektrická energie nebo vodné a stočné, město vydá měsíčně přes 9000 korun. Energie bude platit zálohově a jednou ročně je s KCP vyúčtuje.

"V dnešní době je udělat nevypověditelnou smlouvu úplný nesmysl, zvlášť když Praha bude mít centra na Chodovci a Malovance. Schvalovalo se to na sedm let, přitom sami v té důvodové zprávě píší, že Chodovec bude otevřen v roce 2018 a Malovanka v roce 2020," kritizovala pronájem nezávislá zastupitelka Eva Vorlíčková.

Dodala také, že uzavírání nevypověditelných smluv bylo trendem za bývalého pražského primátora Pavla Béma. "Bylo to úplně to samé. Měli jsme pronajaté datové centrum někde v Kolíně. Tam když jste přijel, tak tam nebylo vůbec nic, nebylo to uvedené do provozu a platilo se to. Byla to první věc, kterou jsem tenkrát vypovídala," připomněla Vorlíčková.

Důvodem, že Praha zvolila právě kongresové centrum, je to, že v něm město má majetkový podíl. "Řešení je dočasné na určitou překlenovací dobu, než začnou fungovat ta velká datová centra, jako jsou Chodovec či Malovanka. Pak by se dalo uvažovat, že by toto datové centrum mohla být záloha těchto dvou," odpověděl tiskový mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Na dotaz Aktuálně.cz, z jakého důvodu je smlouva nevypověditelná a uzavřená až do roku 2024, přestože vlastní centra budou hotová dříve, Hofman odpovědět nedokázal.

Ve znění smlouvy je několik podmínek umožňujících vypovězení. Ze strany KCP je jednou z nich například to, že by se vlastníci KCP, stát a Praha, rozhodli budovu zbourat či přebudovat.

KCP ji může vypovědět rovněž v případě, že by Praha hrubě porušila povinnosti a po dobu delší než 30 dnů neplatila nájemné a služby. Město ji zase může vypovědět, pokud prostory přestanou vyhovovat k činnosti, kterou tu vykonává, případně pronajímatel hrubě poruší jeho práva.

Praha přitom plánuje vybudování vlastních datových center na Chodovci a na Malovance. Na Chodovci má být hotovo v roce 2018, na Malovance o dva roky později. Centra mají slučovat jednotlivé oblasti IT. Nové datové centrum je podle magistrátu nezbytné pro zajištění provozu aplikací a webů Prahy i městských částí.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Nováček Granada dál stíhá ve španělské lize vedoucí Real

Nováček španělské fotbalové ligy Granada porazila Pamplonu 1:0 a v tabulce je druhá o bod za Realem Madrid. "Bílý balet" ji v minulém kole v souboji o první místo zdolal 4:2. Na čtyřbodový rozdíl může Granadě znovu odskočit v sobotním utkání na Mallorce.

O vítězství Granady nad Pamplonou rozhodl v 38. minutě hlavičkou po standardní situaci portugalský obránce Domingos Duarte, který skóroval i před dvěma týdny proti Realu.

Další zprávy