Praha má návrh rozpočtu. Radní chtějí investovat 10 miliard

ČTK ČTK
Aktualizováno 3. 2. 2015 17:22
Návrh je podobný jako loňský rozpočet. Asi tři miliardy tvoří převod nevyčerpaných prostředků z roku 2014.
Praha (ilustrační foto)
Praha (ilustrační foto) | Foto: Thinkstock

Praha - Česká metropole bude mít podle návrhu v letošním roce na investice 10,2 miliardy korun, tedy zhruba stejně jako loni. Z toho tvoří asi tři miliardy převod nevyčerpaných prostředků z loňského roku.

Pražští radní pak počítají s celkovými výdaji zhruba 51,7 miliardy korun a příjmy 42,101 miliardy. Schodek mezi příjmy a výdaji pokryje příspěvek od státu. Rozpočet musí ještě schválit zastupitelé. Loni Praha hospodařila s příjmy a výdaji ve výši téměř 50 miliard.

"Rozpočet je sestaven jako velmi konzervativní," řekla náměstkyně primátorky Eva Kislingerová (ANO).

Výdaje pro letošní rok naplánovali radní na 51,692 miliardy korun, proti loňsku o dvě miliardy vyšší. Z toho na běžné výdaje, z nichž Praha platí například chod úřadu, provoz škol nebo údržbu zeleně, půjde 44,163 miliardy. Největší objem běžných výdajů půjde do dopravy a školství. Mezi městské části Praha rozdělí asi 3,55 miliardy, což je více než loni.

U investic půjde nejvyšší částka do dopravy, a to 3,25 miliardy, tedy o asi polovinu méně než loni, kdy to bylo 6,7 miliardy. Kromě stavby tunelu Blankaby měly jít peníze mimo jiné i na opravu Libeňského a Hlávkova mostu nebo na rekonstrukce ulic.

Na straně příjmů počítá město s částkou 42,101 miliardy korun, z kterých vybere většinu na daních - loni vybralo město na daních oproti roku 2013 o dvě miliardy více. Nedaňové příjmy, tedy například poplatky, přinesou něco málo přes půl miliardy. Rozdíl mezi příjmy a výdaji dorovná město v průběhu roku poté, kdy dostane od státu peníze na školy a školská zařízení.

Novinkou v letošním rozpočtu má být zřízení fondu rozvoje sociálního bydlení. V něm by mělo být k dispozici 1,7 miliardy korun, které sem dá město například z peněz utržených v rámci privatizace bytů. Pravidla pro čerpání financí z fondu by měla být hotova v květnu.

Návrh rozpočtu kritizují opoziční zastupitelé. Podle bývalého primátora Tomáše Hudečka (bezp.) je neúsporný. "Měl jsem vždy pocit, že k odpovědnému hospodáři patří nejen se postarat o živobytí, ale také něco ušetřit, když je domácnost zadlužená. Škoda že to stejně tak neřeší současná rada," uvedl Hudeček.

Předseda pražské ODS a zastupitel Filip Humplík pak návrh označil za "projídací". "Běžné výdaje rostou o dvě miliardy, a to v něm není zohledněna sekyra v podobě zhruba 700 milionů, kterou rada zasekne do rozpočtu zlevněním ročního kuponu MHD," uvedl. ODS prý rozpočet na jednání zastupitelstva zřejmě nepodpoří.

Materiál musí ještě projednat magistrátní finanční výbor. Poté jej budou schvalovat zastupitelé. Dosud Praha hospodařila v rozpočtovém provizoriu, stejně jako městské části. Ty totiž nemohou schválit rozpočet dříve než hlavní město.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Na vládní čtvrť v Bagdádu dopadly tři rakety

Tři rakety dopadly v pondělí večer do ostře střežené zelené zóny v Bagdádu, ve které se nacházejí vládní budovy i diplomatické mise včetně velvyslanectví Spojených států. Nikdo nebyl zraněn. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na bezpečnostní zdroje. 

Podobné raketové útoky zažila vládní čtvrť za poslední měsíce již několikrát. Kdo za útokem stojí, nebylo jasné. Nicméně podle Washingtonu měly podobné akce v minulosti na svědomí proíránské milice.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Italský senátní výbor rozhodl, že Salvini má být vyšetřován. Čelí obvinění ze zneužití pravomoci kvůli blokádě lodí s migranty

Výbor italského Senátu schválil žádost soudu o zahájení vyšetřování lídra pravicové Ligy a bývalého ministra vnitra Mattea Salviniho, jenž čelí obvinění ze zneužití pravomoci v souvislosti s blokádou záchranných lodí s migranty. Pokud by soud shledal lídra nejpopulárnější italské strany vinným, hrozilo by mu až 15 let za mřížemi. Zároveň by mu mohlo být zakázáno zastávat politickou funkci, což by mu zabránilo usilovat o post premiéra.

Zdroj: ČTK
Další zprávy