Praha bojuje s alkoholem, míst se zákazem pití přibude

Tereza Krobová Tereza Krobová
20. 9. 2013 15:15
Zastupitelé schválili vyhlášku, která nově vymezuje, kde není dovolena konzumace alkoholu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Pražští zastupitelé schválili vyhlášku, která podstatně zpřísňuje konzumaci alkoholu na veřejnosti.

Díky novele se počet míst, kde bude alkohol zakázán, zvýší ze současných 459 na 837, nově se jedná většinou o ulice a parky a prostory před nákupními centry.

Zákaz se také rozšiřuje na okolí 100 metrů od dětských hřišť, škol a nemocnic nebo na přístřešky u zastávek MHD.

Vyhláška má být podle pražských zastupitelů především preventivním nástrojem - má tedy "uklidnit" některá místa, na kterých popíjení alkoholu není žádoucí.

"Jde o veřejná prostranství, v nichž se zdržuje větší množství nepřizpůsobivých občanů, kteří po požití alkoholických nápojů znečišťují tato prostranství a pod vlivem alkoholu se chovají často hlučně a obtěžují ostatní občany i návštěvníky hlavního města," vysvětlují zastupitelé ve zdůvodnění nové vyhlášky.

Městští strážníci tak na takových místech, kde konzumaci alkoholu vyhláška zakazuje, mohou udělit pokutu ve výši až 1000 korun nebo zahájit správní řízení, ve kterém se může částka vyšplhat až na 30 000. A hlavně - hříšníka z místa přestupku vykázat. Otázkou však samozřejmě zůstává kam.

Konzumaci alkoholu na některých místech v Praze upravovala již vyhláška z roku 2008 a její o dva roky mladší doplnění.

Už od roku 2010 tak lidé nesmějí popíjet na mnoha místech, o kterých často ani nevědí. Konzumace alkoholu je například zakázaná na Staroměstském náměstí, na Václavském náměstí, na náměstí Republiky, na Střeleckém ostrově i v některých částech Petřína.

Výjimku tvoří zahrádky restaurací, stánky s občerstvením a také akce, které město povolí, tedy například vinobraní, posvícení nebo silvestrovské oslavy.

Policie: Nejvíc přestupků je na Praze 1

Praha se rozhodla nyní vyhlášku znovu aktualizovat. "Vycházíme z dlouhodobé zkušenosti městských částí, protože ty volaly po zpřísnění podmínek. Reakcí je tak právě nová vyhláška," vysvětlil v České televizi pražský zastupitel Lukáš Manhart.

A za pravdu mu dávají i statistiky městské policie, počet přestupků totiž i po přijetí první vyhlášky stoupá. Zatímco v roce 2008 tak evidovala policie 2997 přestupků, v roce 2010 to bylo již 3573 případů a loni strážníci "zasahovali" u 3819 přestupků.

Praha proto oslovila nejen městské části, ale právě i městskou policii a téměř všechny návrhy do vyhlášky zapracovala.

Výjimkou byl například návrh policie rozšířit zákaz na celé území Prahy, případně na Pražskou památkovou rezervaci, kde by se nesmělo popíjet od 22:00 do 6 hodin ráno. Právě v této oblasti je totiž podle Jana Čiháka z tiskového oddělení městské policie přestupků nejvíc.

Počet přestupků od přijetí vyhlášky

POČET PŘESTUPKŮ Z NICH PROJEDNÁNO V BLOKOVÉM ŘÍZENÍ VYBRANÁ SUMA
2008 2997 1695 865 000
2009 2815 1717 868 800
2010 3573 2436 612 900
2011 3665 2517 788 000
2012 3819 2006 1 167 400

Zdroj: Městská policie Praha

Podle Prahy by ale takovým zákazem trpěli především turisté, kteří "přiměřenou konzumací alkoholu na veřejnosti nemohou způsobit rušení veřejného pořádku". Vyhláška je totiž mířena především proti "známým firmám".

A takový postup předpokládá právě i městská policie, ačkoli pokuta se nevyhne nikomu, kdo veřejný pořádek vysloveně poruší. Tedy ani turistům.

"Strážník bude jinak postupovat v případě, kdy vykazuje stejného člověka ten den již potřetí nebo počtvrté, navíc v souvislosti s porušením i jiných vyhlášek, a jinak v případě člověka, který veřejný pořádek nijak nenarušuje a o vyhlášce třeba jen neví," vysvětluje Čihák.

Neexistují totiž žádná pravidla, jak by měli policisté postupovat, a ačkoli záleží na rozhodnutí konkrétního strážníka, obecně policie přistupuje ke každému případu individuálně.

"Záleží opravdu na každém případu a na každém strážníkovi. Kdybych například jako policista viděl dvojici na lavičce s lahví vína, řešil bych situaci upozorněním a domluvou," dodává Čihák.

Města: Případů je méně

K přísnější regulaci konzumace alkoholu na veřejnosti přistupuje stále více obcí, v současnosti jich je téměř 300. Podobnou vyhlášku v červnu loňského roku schválily Pardubice, v prosinci Liberec a v červenci Brno. A města si změny pochvalují.

"My rozšíření rozhodně vítáme a ze strany veřejnosti se nám dostává kladné odezvy. Lidé, kteří si dříve opakovaně stěžovali, že se v místech bydliště či zaměstnání s tímto problémem setkávají, nám hlásí výraznou změnu k lepšímu," popsal Aktuálně.cz mluvčí brněnských strážníků Jakub Ghanem.

Strážníci podle něj řeší desítky případů. "Dalším výrazným přínosem vyhlášky je, že se při kontrolách jejího dodržování strážníkům daří odhalovat i jiná protiprávní jednání a zadržovat hledané osoby," dodává Ghanem.

A situace se po přijetí vyhlášky zlepšila i v Liberci. Podle ředitele městské policie Ladislava Krejčíka případů ubylo, přesto je ale strážníci řeší denně.

 

Právě se děje

Další zprávy