Praha 6 nabídne k prodeji pohledávky za 167 milionů

ČTK ČTK
4. 10. 2013 16:14
Současně bude jednat s firmou Cyrrus Corporate Finance o odkupu pohledávky za polovinu
Bývalý starosta Prahy 6 a exministr životního prostředí Tomáš Chalupa
Bývalý starosta Prahy 6 a exministr životního prostředí Tomáš Chalupa | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Zastupitelé Prahy 6 se po pětihodinovém jednání rozhodli vyzvat soukromé firmy, aby odkoupily pohledávky radnice po firmě Via Chem Group (VCG) ve výši 167 milionů. Zároveň budou jednat s firmou Cyrrus Corporate Finance o odkupu pohledávky za poloviční cenu.

Také prodloužili do 11. listopadu firmě VCG lhůtu pro zaplacení pohledávky vzniklé z nesplacených dluhopisů a úroků. Pokud firma peníze radnici nezaplatí, Praha 6 zváží žalobu. Původní datum splatnosti bylo 1. října. Radnici dluhopisy zbyly po společnosti Key Investments, na kterou byl vypsán konkurz.

Radnice nabídne pohledávku k prodeji v otevřeném řízení, a to do 30. října letošního roku. Podle usnesení zastupitelů bude rovněž vyjednávat o nabídce firmy Cyrrus Corporate Finance, která nabídla odkup pohledávky, avšak za 50 procent její hodnoty.

Veřejnou nabídku prosazovali zejména opoziční zastupitelé, kteří naopak odmítli jednání s firmou Cyrrus. Pokud má seriózní zájem, do veřejné soutěže se zapojí, řekl opoziční zastupitel Ivan Mašek (TOP 09). Starostka Marie Kousalíková (ODS) chtěla, aby Praha 6 jednala i nadále s Cyrrusem, doporučují to prý právní posudky. To nakonec zastupitelé odhlasovali.

Na návrhy zastupitelky Petry Kolínské (SZ) si potom radnice vyžádá od VCG zprávu auditora společně s roční uzávěrkou za rok 2012 a zároveň zkoordinuje své další kroky s kroky radnice Prahy 10, města Sokolov a případnými dalšími poškozenými věřiteli. Naopak návrh zastupitele Maška, aby radnice podala návrh na insolvenci VCG, zastupitelé neschválili. Podle Kousalíkové se vyhlášení insolvence a zároveň veřejná nabídka odprodeje pohledávky vzájemně vylučují. Nikdo by potom pohledávku nechtěl koupit, řekla.

Zastupitel KSČM Ivan Hrůza rovněž prosazoval, aby v usnesení bylo, že vedení radnice prošetří, kdo a zda způsobil případné škody, a bude chtít po něm jejich náhradu. Starostka Kousalíková to odmítla a označila za politickou proklamaci, navíc pokud škoda vznikla, bude uplatňována podle zákona, řekla. Hrůzův návrh nebyl přijat.

Bývalý starosta Prahy 6 a exministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS), za jehož starostování radnice peníze do Key Investements vložila, pak odmítl, že by radnice utrpěla finanční škodu. Do Key Investement postupně vložila 430 milionů korun. "Z toho 367,747 milionu máme fyzicky zpátky na našem účtu," řekl Chalupa.

Praha 6 je držitelem celkem 1563 kusů dluhopisů v celkové částce 156,3 milionu korun, s jejichž vlastnictvím je spojeno právo na výplatu výnosu ve výši přibližně 10,8 milionu korun.

Radnice již dostala nabídku

V minulých dnech obdržela Praha 6 nabídku od společnosti Cyrrus Corporate Finance, že od radnice dluhopisy odkoupí, avšak pouze za 50 procent hodnoty. Městské části dala čas do pondělí 7. října. Zájemce, kterého firma Cyrrus zastupuje, je radnici neznámý.

Vedoucí právního oddělení Prahy 6 Lukáš Kos zastupitelům řekl, že Cyrrus kontaktoval, aby radnici zájemce prozradil. Firma to však odmítla. Právě proto chce Praha 6 veřejně oslovit případné další zájemce.

Zastupitelé se před schválením usnesení mimo jiné přeli také o tom, kdo má vlastně s řešením situace přijít. Podle opozice to měla být rada městské části. "Já bych očekával nějaký návrh. To, co tady máme, je jen to, že bereme na vědomí stávající stav a pak se uvidí," řekl opoziční zastupitel Petr Hrdina (SZ). Nakonec s návrhy přišli i opoziční zastupitelé. V průběhu jednání se opozice s vedením rovněž přely o to, kdo za vzniklou situaci může.

Key Investments je od loňského podzimu v konkurzu. Návrh na insolvenci na sebe koncem června podala sama s odůvodněním, že cenné papíry, které pro klienty spravovala, jsou takřka zcela převedeny jinam. Tři bývalí členové představenstva jsou obviněni z porušení povinnosti při správě cizího majetku a porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže.

Key Investments spravovala nebo spravuje prostředky městským částem Prahy 6, 10 a 13. Radnice firmě dohromady svěřily stovky milionů korun.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Evropský parlament odsoudil polský zákaz potratů. Ohrožuje podle něj zdraví žen a povede k tajným interrupcím

Evropský parlament ve čtvrtek odsoudil říjnové rozhodnutí polského ústavního soudu zásadně omezit možnost umělého přerušení těhotenství. Podle europoslanců tento de facto zákaz potratů ohrožuje zdraví polských žen a povede k výraznému rozšíření tajně prováděných a méně bezpečných interrupcí. Omezení je podle evropských zákonodárců dalším důkazem posilování vlivu polských vládnoucích politiků na justici.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ve věku 63 let po krátké těžké nemoci zemřel prezident Exekutorské komory ČR Vladimír Plášil

Ve věku 63 let po krátké těžké nemoci zemřel prezident Exekutorské komory ČR Vladimír Plášil. V tiskové zprávě to oznámila mluvčí komory Lenka Desatová. Plášil působil od roku 2001 jako soudní exekutor v Praze 7 a v minulosti byl mimo jiné členem Legislativní rady vlády. Byl zakládajícím členem Exekutorské komory ČR a také dlouholetým členem jejího prezidia. V čele komory pak stál od roku 2018.

"Zasadil se o další transparentnost a elektronizaci komory, která za jeho působení významným způsobem zefektivnila svou činnost. Významným způsobem také přispěl k zapojení komory do legislativních procesů a k užší spolupráci s orgány veřejné moci," sdělila Desatová. Za Plášilova působení v prezidiu také podle ní posílila Exekutorská komora ČR svou pozici v Mezinárodní unii soudních exekutorů.

Exekutorská komora České republiky sdružuje soudní exekutory, vykonává jejich samosprávu a dohlíží nad jejich úřední činností. Členství v komoře je pro všechny exekutory ze zákona povinné. Komora sídlí v Praze a má pobočku v Brně.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na daňového balíčku, který bude projednávat Senát, dál není v koalici shoda. Střet je nešťastný, říká Babiš

V koalici dál není shoda na podobě daňového balíčku, který bude projednávat Senát. Premiér Andrej Babiš (ANO) a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) se ve čtvrtek na návrhu daňových změn jako lídři vládních stran nedohodli. V jednání o zvýšení přídavků na děti se posunuli ke shodě. 

Změnu daní po zrušení superhrubé mzdy, postoj k návrhu státního rozpočtu a navýšení přídavků měla ve čtvrtek projednávat koaliční rada. Vládní strany mají rozdílné postoje. Babiš jednání zrušil, místo toho se sešli jen s Hamáčkem.

"Střet ohledně daní je nešťastný," uvedl po jednání premiér. Podle něj původně shoda byla. Do předloženého vládního daňového balíčku Babiš jako poslanec doplnil návrh na zrušení superhrubé mzdy a s daní z příjmu 15 a 23 procent u vysokých výdělků. Hamáček pak také jako poslanec přidal vlastní návrh daní z příjmu 19 a 23 procent a se zvýšením daňové slevy na poplatníka z 24.840 na 30.000 korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy